element letňany

Magazín o bydlení

Ceny bytů rostou a dostupnost bydlení se zhoršuje

Průměrná cena za metr čtvereční v novém bytě se v České republice pohybuje kolem 32 500 korun. Tato hranice je nejvyšší v rámci evropského regionu, přičemž nejlevnější byt pořídíte v Maďarsku, kde vás metr čtvereční vyjde v přepočtu asi na 25 000 korun.

Uvedené ceny vyplynuly z výsledků studie Property Index společnosti Deloitte, která provedla analýzu cen nemovitostí ve čtrnácti evropských zemích, Izraeli a Rusku.

Ceny evropských bytů

Ze studie kromě výše uvedeného vyplynulo také to, že nejvíce zaplatíte za byt ve Francii a Velké Británii, kde se cena za metr čtvereční pohybuje kolem 110 000 korun.

Uvedené ceny bytů jsou samozřejmě průměrné, a liší se vždy v závislosti na konkrétní lokalitě. U nás je nejdráž v Praze, kde jsou ceny víc jak dvojnásobně dražší, než ve zbytku republiky. Podobná situace je také například v Paříži nebo Londýně. Naše hlavní město má však nadprůměrně drahé byty i co se týká srovnání s ostatními evropskými metropolemi. Cenově jsou na podobné úrovni jako byty v Madridu. Pro srovnání uveďme ještě další příklad, Moskvu, kde za metr čtvereční zaplatíme v průměru 115 290 korun, přičemž tato cena překračuje víc jak trojnásobně průměrné ceny bytů v celém Rusku. Podobná situace je také v německém Mnichově a dalších hlavních městech.

Zaměříme-li se na nejdražší evropská města (co se týče cen bytů), na Paříž a Londýn, a vybereme-li si lukrativní lokalitu nadosah centra těchto měst, zjistíme, že zde za metr čtvereční zaplatíme víc jak 270 000 korun.

Cenovým protipólem je Varšava, Lisabon nebo Budapešť, kde metr čtvereční vyjde na 31 293 korun (v Lisabonu a Varšavě je to kolem 45 000 korun).

1) bydleme1

Ceny bytů rostou

Ve srovnání s měsícem dubnem roku 2014 ceny nemovitostí v květnu téhož roku vzrostly, a to v průměru asi o 40 tisíc korun, což potvrzuje celá řada realitních odborníků v celé České republice. Výsledky statistik samozřejmě nejsou platné pro všechny konkrétní nemovitosti. Například ceny za menší byty o dispozici 2+kk v průměru mírně poklesly a stouply spíše u bytů větších dispozic. Nárůst se zatím uvádí v řádech procent, což v praxi znamená zdražení o desítky tisíc korun.

O kolik zaplatíme víc?

Od ledna roku 2013 ceny pražských bytů vzrostly v průměru o 500 000 korun a nárůst byl zaznamenán i od ledna letošního roku. Ze čtrnácti krajů ČR byl nárůst cen bytů zaznamenán v osmi z nich a ve zbylých čtyřech došlo k poklesu cen. Konkrétně se jednalo o kraj Vysočina, Zlínský, Jihomoravský a Jihočeský kraj.

Vliv na cenu bytů má také dostupnost bydlení v rámci jednotlivých krajů. Ta je nejlepší v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Naopak nejhorší dostupnost bydlení vykazuje Praha, kde index, zohledňující ceny nemovitostí a náklady na financování, má hodnotu 64 %, přičemž ve výše zmíněných dvou krajích je to pod 20%.2)

Dražší jsou také rodinné domy

Nárůst cen nemovitostí se týká nejenom bytů, ale také rodinných domů, které během prvního čtvrtletí zdražily v průměru o 2%.

1) Zdroj ČTK
2) Zdroj Golem Finance

element letňany

Jak je to s předkupním právem k nemovitosti?

Už rok znovu platí předkupní právo na nemovitosti. Znamená to, že spoluvlastníci dostávají při prodeji části nemovitosti přednost před jinými potenciálními kupci. To ale podle odborníků zpomaluje a komplikuje velkou část realitních obchodů. Průtahy se podle realitních makléřů týkají 15 až 40 % případů podle typu nemovitosti. Situace by se však mohla znovu změnit. Jak je to nyní s předkupním právem k nemovitosti? A jaké novinky se chystají?

Bydlení snů: Jaký je ideální domov pro většinu Čechů?

Každý si pod „bydlením snů“ představí něco jiného. Někomu se vybaví rozlehlý měšťanský byt ve starém činžáku s vysokými stropy a parketovými podlahami. Jinému ryze moderní byt v novostavbě. Někdo by se zase rád přestěhoval do dřevostavby na samotě. Bydlení, které nakonec zvolíme, bývá většinou výsledkem kompromisů. Velkou roli při výběru bytu nebo domu hraje totiž stav nemovitosti, lokalita a pochopitelně také finance. I proto se například lidé z Prahy stěhují do středních Čech, kde za menší peníze pořídí lepší bydlení – třeba rodinný domek nebo větší byt.

geosan development