element letňany

Magazín o bydlení

Ceny bytů za rok 2013 a jejich vývoj v příštím roce

Pokles cen bytů v posledních pěti letech zapříčinila jednoznačně ekonomická krize, která světem otřásla před pěti lety. Jak se od té doby vyvíjely ceny bytů v České republice a (to především) jak se budou vyvíjet v blízké budoucnosti, konkrétně během zbytku roku 2013 a v následujícím roce 2014?

Vývoj cen bytů v roce 2012 a 2013

Ze zprávy o finanční stabilitě, vydané v červnu letošního roku Českou národní bankou vyplývá, že by letos měly ceny bytů stále stagnovat, popřípadě mírně klesat. Nárůst cen se očekává až v příštím roce a pro letošek rozhodně platí tvrzení, že investice do koupi bytu se vyplatí. Jejich ceny se totiž stále pohybují na jejich základních hodnotách. Výhodné je v současné době také investovat do koupi nemovitosti, u níž očekáváme jistou návratnost.

Předchozího roku 2012 bylo možné zaznamenat pokles realizačních cen bytů, a to až o 2,9%. Ve srovnání s maximy z roku 2008 se pokles realizačních cen bytů v současné době pohybuje na 22%. U rodinných domů, které byly cenově pravděpodobně nejstabilnější nemovitostí, ceny od roku 2011 klesly o 1,8% a ve srovnání se svými maximy jsou o 5% nižší. Během minulého roku ceny bytů v České republice (mimo Prahu) klesaly a pražské byty své poklesy mírně zmenšovaly.

Zdroj: ČSÚ

Výnosy z pronájmu bytu se loni i letos zvýšily

Výnosným investicím do nemovitostí nahrávají také nízké úrovně v rozdílech mezi úrokovými sazbami a ziskem z nájemného. Zisky z pronájmů rostly už v roce 2012 a tato tendence se promítla a pokračovala dále i do letošního roku. Výnosy z pronájmu byly ve většině regionů České republiky dokonce nejvyšší za posledních pět a půl let.

Podobná situace ohledně vývoje cen bytů v České republice byla srovnatelná i s ostatními státy EU, ve kterých je podobná ekonomická vyspělost jako u nás, přičemž výraznější poklesy mohlo zaznamenat Rumunsko, Polsko nebo Maďarsko a naopak nižší poklesy pak byly například na Slovensku nebo v Portugalsku.

Jak se budou ceny bytů vyvíjet v roce 2014?

Vezmeme-li v potaz zhoršující se situaci v domácnostech a očekávaný makroekonomický vývoj, lze tvrdit, že ceny bytů budou nadále stagnovat, popřípadě budou mírně klesat. Jejich nárůst by měl nastat přibližně kolem poloviny roku 2014. Pokud by měla nastat tzv. Vleklá deprese, ilustrovaná Českou národní bankou, tedy špatný makroekonomický vývoj, měly by ceny nemovitostí klesat i během příštího roku, a to zhruba o 17%.

Pokles cen bytů developerských projektů

Celá řada cen bytů u developerských projektů je stála příliš vysoká a zahrnuje i případnou rezervu. Klienti mají možnost smlouvání o ceně především u projektů, které jsou teprve ve výstavbě a nebo takových, které se teprve plánují stavět.

Za byt o dispozici 2+2 kk v Praze, vystavěný v rámci developerského projektu, zaplatíte v průměru 2,5 milionů korun, což je stále ještě obecně vysoká cena. U mnohých objektů je navíc snížena podlahová plocha a rozloha bytů je také mnohdy poměrně malá, například 3+kk má mnohdy výměr 60 m2. Z tohoto důvodu není u bytů developerských projektů ani tak důležitá dispozice, jako přepočet na metry čtvereční.

Rozhodující slovo má lokalita

Jestliže chcete prodat byt v méně lukrativní lokalitě, která neoplývá příliš dobrou dopravní dostupností, počítejte s horší prodejností. Podobnou lokalitou jsou například pražské Čakovice. Spoustou neprodejných bytů obecně disponuje především Praha 3, Praha 4 a Praha 9.

element letňany

Komentáře (1):

  1. Rekonstrukce

    12.2.2014 v 11.53

    Stále se ale vyplatí koupit starší byt / dům za menší cenu a zrekonstruovat ho. Takové byty a domy se mnohdy prodávají poměrně výhodně a lze na nich něco ušetřit.

Komentování je uzamčeno.

Jak chtějí bydlet mladí? Ve větších a vlastních bytech

Ceny vlastního bydlení i nájmů raketově stoupají. Zpřísněná pravidla hypoték znamenají, že na ně jen obtížně dosáhnou mladé páry či singles, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů. Týká se to především větších měst, jako je Praha nebo Brno. Proto se mladí často stěhují i za metropole a do menších obcí.

Koberec do bytu. Jak ho správně vybrat?

Při plánování rekonstrukce bytů se lidé vedle dřevěných a plovoucích podlah stále častěji rozhodují pro koberce. Nové i zrenovované byty tak zútulňují kusové nebo metrážní koberce. Spolu s nimi vstupují do interiéru i některé výhody. Koberce totiž tlumí kročejový hluk, snižují koncentraci jemného prachu ve vzduchu a přírodní koberce z vlny mohou dokonce regulovat mikroklima. Jaký koberec do vašeho bytu je ten správný?

geosan development