Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Ceny nemovitostí: Je správný čas pořídit si byt?

Žádné velké zlevňování se zatím na realitním trhu nekoná. Ceny nemovitostí sice zpomalily svůj růst, ale pořád stoupají, i když mírnějším tempem. V některých regionech ovšem domy a byty zlevnily, a protože jsou hypotéky dostupné, přibývá zájemců o pořízení vlastní nemovitosti. Svoji roli hraje i jistota – mít možnost bydlet ve vlastním je v době, jako je tato, k nezaplacení.

Když přišel jarní lockdown a ekonomika byla v útlumu, řada finančníků i realitních makléřů očekávala propad cen nemovitostí. To se ale (zatím) nestalo. Pravdou ale je, že ceny nemovitostí v České republice rostou nejpomaleji za poslední dva roky. Mimo jiné to dokazují statistiky Eurostatu i vyjádření samotných realitních makléřů.

Nemovitosti nezdražují tak rychle

Růst kupních cen nemovitostí v ČR zpomalil podle aktuálních čísel Eurostatu v letošním druhém čtvrtletí na svoji nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2018. Meziročně nemovitosti v tuzemsku zdražily o 7,7 procenta. To je však na poměry Evropské unie stále nadprůměrné tempo růstu cen. Evropský průměr totiž ve druhém čtvrtletí činil 5,2 procenta.

Současně jde o nejpomalejší růst cen realit v Česku během posledních dvou let. „Dynamika růstu cen nemovitostí zmírnila ve druhém čtvrtletí v porovnání s tím prvním ve většině zemí EU. Tlak na pokles cen vyvolává předně koronavirová krize, která zvyšuje nejistotu v ekonomice, takže odrazuje od pořízení nemovitostí,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Česká republika ovšem není jedinou evropskou zemí, kde nemovitosti stále zdražují. Podle Eurostatu byl vyšší růst naměřen hned v pěti státech, nejvýrazněji zdražovaly nemovitosti v Lucembursku (o více než 13 procent) a v Polsku (o více než 10 procent).

Poptávka po bytech v Praze roste

Ceny nemovitostí se liší region od regionu. Záleží mimo jiné na nabídce a poptávce. Tradičně jsou stále velmi nedostatkové nemovitosti v Praze, zvláště takové, které by byly vhodné k bydlení pro rodiny, tedy jak rodinné domy, tak velkometrážní byty 3+kk a větší. Z důvodu nedostatečné nabídky si tyto nemovitosti drží svou hodnotu, popřípadě se stále ještě šponují směrem nahoru.

„Pozorujeme ale, že přestaly zdražovat ceny bytů na panelových sídlištích a v periferních, méně žádaných lokalitách. Stále existuje velký zájem o nemovitosti, které dávají smysl. Horkotěžko už ale teď budou lidé kupovat byt 3+1 v panelovém domě před rekonstrukcí za více než 6 milionů korun, jak to bylo stále ještě možné ze začátku tohoto roku,“ říká Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Realit

Prognóza vývoje je ošemetná

Jak se budou ceny nemovitostí vyvíjet dál, není jednoduché říci. „Prognóza vývoje cen nemovitostí je vždy hodně ošemetná věc, v tuto chvíli ale začíná být na nějakou dobu relativně jednoduchá, aspoň co se týče směru vývoje. Nabídka je a asi ještě nějakou dobu bude chabá. A to i s ohledem na propad české stavební produkce v posledních měsících,“ uvádí Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy.

Příznivá není podle Michala Skořepy ani legislativa a vládní rozhodnutí. „Vláda slibuje vlnu investic, která může kapacity volné pro výstavbu bydlení ještě dále snížit. Absolventi kurzů ekonomie si jistě vzpomenou na problém vytlačování soukromých investic veřejnými, tzv. crowding out. Tedy pokud se vládě nějaká taková vlna povede a neztratí sílu (jako mnohdy v minulosti) například v šanonech stavebních úřadů,“ doplňuje.

Na druhou stranu, poptávka se má čile k světu, což dokazuje letošní pozoruhodně rychlý růst objemu nových hypoték. „Slabá nabídka a silná poptávka samozřejmě znamenají tlak na růst cen. Růst cen nemovitostí v Česku tedy do budoucna, v horizontu řekněme minimálně několika čtvrtletí, nejspíš nijak výrazně nezpomalí, natož aby se přetočil do poklesu, který mnozí z nás čekali jako důsledek koronakrize,“ dodává Michal Skořepa.

Zájem o hypotéky roste

Narůstajícího zájmu o nemovitosti si všímá i Joanna Samková ze společnosti M&M Finance. Podle té je o financování nemovitostí aktuálně velký zájem z důvodů nízkých úrokových sazeb a zároveň zrušení daně z nabytí nemovitosti.

„Žijeme v době, kdy poptávka po nemovitostech několikanásobně převyšuje nabídku na trhu. Trh s úvěry na bydlení překonává své absolutní rekordy. A predikce do konce roku je velmi optimistická. Celkově za letošní rok očekáváme meziroční nárůst oproti loňskému roku o 14 procent u zprostředkovaných hypotečních úvěrů a o 17 procent v případě úvěrů ze stavebního spoření,“ uzavírá Joanna Samková.

Je podle vás doba koupit byt? Nebo raději ještě počkáte?

 

Villa Střížkovská

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Chalupa a chata jako druhé bydlení? Zájem roste, ceny také

Když Češi nemůžou do zahraničí, jedou na chatu nebo chalupu. Fenomén známý z normalizace z minulého století se v trochu jiné formě vrací i v době koronavirové krize. Touha po pobytu v přírodě je natolik silná, že lidé neváhají brát si na „druhé bydlení“ hypotéku. A to i přesto, že rekreační nemovitosti díky vyšší poptávce v posledních měsících zdražují. Na druhou stranu, vlastnit dům, chalupu, chatu nebo byt v rekreační oblasti může představovat určitou jistotu v nejisté době.

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

geosan development