Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Chalupa a chata jako druhé bydlení? Zájem roste, ceny také

Když Češi nemůžou do zahraničí, jedou na chatu nebo chalupu. Fenomén známý z normalizace z minulého století se v trochu jiné formě vrací i v době koronavirové krize. Touha po pobytu v přírodě je natolik silná, že lidé neváhají brát si na „druhé bydlení“ hypotéku. A to i přesto, že rekreační nemovitosti díky vyšší poptávce v posledních měsících zdražují. Na druhou stranu, vlastnit dům, chalupu, chatu nebo byt v rekreační oblasti může představovat určitou jistotu v nejisté době.

Že jsou Češi nejvášnivější chataři a chalupáři Evropy, asi není nutné podtrhovat čísly. Přesto je uveďme. Podle aktuálních statistik lidé žijící v České republice vyjedou až na 8 milionů pobytů v chatách a chalupách ročně. Zájem o pobyt v přírodě navíc letos ještě podpořila koronavirová krize. Mnoho Čechů se rozhodlo neriskovat a strávit dovolenou doma. Ruku v ruce s tím rostl i zájem o koupi vlastního prázdninového domu – například realitní společnost RE/MAX zaznamenala čtvrtinový nárůst zájmu o rekreační bydlení. Stoupl také zájem o hypotéky – v červenci si lidé vzali úvěry za 21,6 miliardy korun. Pochopitelně šlo zejména o bydlení jako takové, ale část připadla i na chaty a chalupy.

Zájem o vlastní bydlení neopadal ani v srpnu, kdy si lidé vzali hypotéky ve výši 19,2 miliardy korun. Zvýšeného zájmu o úvěry na bydlení si všimla i Česká spořitelna. „Navzdory pandemii koronaviru měli naši klienti i v letních měsících nebývale vysoký zájem o hypotéky. V červenci jsme zaznamenali rekordní prodeje nových úvěrů na bydlení ve výši téměř šest miliard korun,“ potvrzuje Radek Vachulka, manažer bydlení v České spořitelně. Celkové situaci pak podle něho nahrávají mimo jiné nízké úrokové sazby a zvýšený zájem investovat do vlastního bydlení, jako je byt se zahrádkou, chata či chalupa.

V inzerátu se chalupa dlouho neohřeje

Zvýšené poptávky po chatách a chalupách si všímají i realitní kanceláře. „Sledujeme silnou poptávku po chatách a chalupách. Při správně nastavené ceně se rekreační nemovitosti prodávají v řádech dnů. Vezmu-li příklad posledních pěti prodejů dotažených v uplynulém týdnu, všechny nemovitosti se prodaly do čtrnácti dnů a na nabídky se téměř okamžitě ozvalo kolem dvaceti zájemců,“ říká Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Podobnou zkušenost má i Tomáš Hejda ze společnosti RE/MAX. „Na jediný objekt se často přijede podívat více než deset zájemců. Máme případy, kdy se nemovitost dostala do nabídky v úterý a o víkendu už byla po celkem osmnácti prohlídkách rezervovaná,“ dodává s tím, že meziročně vzrostl zájem o koupi vlastní chaty až o čtvrtinu.

Přitom právě u rekreačních nemovitostí by koronavirová krize mohla nákup odložit, neboť se nejedná o nejnutnější řešení bytové situace. Neděje se tak, poptávka je naopak posílena, a to vyhlídkou na komplikovanější cestování do zahraničí. Koronavirus navíc způsobil, že se objevila poptávka i po objektech, o které dříve neměl nikdo zájem. Co se týká lokalit, v oblibě jsou hlavně střední Čech, jižní Čechy, Ústecko nebo horské a podhorské oblasti.

Chaty a chalupy jako nadstandard

Zvýšená poptávka po rekreačních nemovitostech způsobuje kontinuální růst cen. Zároveň se letos na jaře uvolnil menší počet rekreačních objektů než v loňském roce, a to z důvodu, že i jejich majitelé řešili otázku, kde stráví léto a zda rekreační nemovitost právě teď prodávat. I z toho důvodu se někteří zájemci o rekreaci na horách nebo v přírodě obecně poohlížejí po levnějších variantách v podobě třeba panelových bytů. Na druhou stranu, kdo kupuje rekreační nemovitost, ten na ni zpravidla má prostředky nebo alespoň nemá problém získat a utáhnout hypoteční úvěr.

„Zájemci o chaty a chalupy neřeší akutní otázku potřeby bydlení, jedná se o určitý nadstandard. Lidé od rekreační nemovitosti chtějí jistou atmosféru, to se týká především těch původních, ideálně zrekonstruovaných chalup. Konkrétně v horách se pak rozmohl trend těch moderních bytů, které zase majitelům nabízejí pohodlí a obvykle se nacházejí v blízkosti lyžařských center. Chalupy i apartmány na horách se velmi dobře krátkodobě pronajímají, a to nejen cizincům, ale i tuzemské klientele. Covid-19 tyto krátkodobé pronájmy neovlivnil tolik jako třeba byty v centru Prahy či Brna odkázané výhradně na zahraniční klientelu,“ doplňuje Jan Martina.

Průměrná cena chatové nemovitosti se pak podle společnosti RE/MAX pohybuje zhruba na úrovni 1 250 000 korun. Některé chalupy lze ale pořídit i za méně než 200 tisíc korun, nebo naopak až za 14 milionů korun. Záleží na lokaci, rozloze a samozřejmě i stavu nemovitosti a pozemku. Server Bezrealitky.cz v současnosti nabízí přibližně stovku chat a chalup, a ty nejdražší i nejlevnější nemovitosti lze nalézt v Jihočeském kraji. Nejdražší nabídka na portálu činila k 15. září letošního roku 7,5 milionu korun, nejlevnější chalupa byla oceněna na 166 tisíc korun.

Z chalupy trvalé bydlení

Chata nebo chalupa se v dlouhodobé perspektivě může změnit i v místo, kde majitel bude trávit stále více času – ať už proto, že mu to umožňuje charakter práce (například pracuje na dálku), nebo se tak rozhodne při odchodu do důchodu. Tomuto tématu se věnoval i letošní průzkum NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

„Naprostá většina majitelů rekreačních nemovitostí si dovede představit, že by je v budoucnu přestavěla na plnohodnotné bydlení a trávila zde celý rok. Hlavní motivací bývá blízkost přírodě a únik od ruchu velkoměsta. Velmi důležitý je ale i faktor značné finanční úspory,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Naopak to, co lidi od přestavby či pořízení chat a chalup odrazuje, je nedostupnost služeb i komplikované dojíždění do zaměstnání a do školy. Osloveným by vadilo i horší technické zázemí a nedostatek pohodlí. „V případě starších lidí sice odpadá dojíždění do práce, ale je zase potřeba počítat s tím, že s postupujícím věkem potřebujete častěji chodit například k lékaři. Proto je dobré už při pořízení rekreační nemovitosti myslet na dobrou dostupnost veřejné dopravy. Rozumné je i mít něco naspořeno na případné rekonstrukce, které jsou časem nezbytné,“ uzavírá Lenka Molnárová.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development