Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Chalupa a chata jako druhé bydlení? Zájem roste, ceny také

Když Češi nemůžou do zahraničí, jedou na chatu nebo chalupu. Fenomén známý z normalizace z minulého století se v trochu jiné formě vrací i v době koronavirové krize. Touha po pobytu v přírodě je natolik silná, že lidé neváhají brát si na „druhé bydlení“ hypotéku. A to i přesto, že rekreační nemovitosti díky vyšší poptávce v posledních měsících zdražují. Na druhou stranu, vlastnit dům, chalupu, chatu nebo byt v rekreační oblasti může představovat určitou jistotu v nejisté době.

Že jsou Češi nejvášnivější chataři a chalupáři Evropy, asi není nutné podtrhovat čísly. Přesto je uveďme. Podle aktuálních statistik lidé žijící v České republice vyjedou až na 8 milionů pobytů v chatách a chalupách ročně. Zájem o pobyt v přírodě navíc letos ještě podpořila koronavirová krize. Mnoho Čechů se rozhodlo neriskovat a strávit dovolenou doma. Ruku v ruce s tím rostl i zájem o koupi vlastního prázdninového domu – například realitní společnost RE/MAX zaznamenala čtvrtinový nárůst zájmu o rekreační bydlení. Stoupl také zájem o hypotéky – v červenci si lidé vzali úvěry za 21,6 miliardy korun. Pochopitelně šlo zejména o bydlení jako takové, ale část připadla i na chaty a chalupy.

Zájem o vlastní bydlení neopadal ani v srpnu, kdy si lidé vzali hypotéky ve výši 19,2 miliardy korun. Zvýšeného zájmu o úvěry na bydlení si všimla i Česká spořitelna. „Navzdory pandemii koronaviru měli naši klienti i v letních měsících nebývale vysoký zájem o hypotéky. V červenci jsme zaznamenali rekordní prodeje nových úvěrů na bydlení ve výši téměř šest miliard korun,“ potvrzuje Radek Vachulka, manažer bydlení v České spořitelně. Celkové situaci pak podle něho nahrávají mimo jiné nízké úrokové sazby a zvýšený zájem investovat do vlastního bydlení, jako je byt se zahrádkou, chata či chalupa.

V inzerátu se chalupa dlouho neohřeje

Zvýšené poptávky po chatách a chalupách si všímají i realitní kanceláře. „Sledujeme silnou poptávku po chatách a chalupách. Při správně nastavené ceně se rekreační nemovitosti prodávají v řádech dnů. Vezmu-li příklad posledních pěti prodejů dotažených v uplynulém týdnu, všechny nemovitosti se prodaly do čtrnácti dnů a na nabídky se téměř okamžitě ozvalo kolem dvaceti zájemců,“ říká Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Podobnou zkušenost má i Tomáš Hejda ze společnosti RE/MAX. „Na jediný objekt se často přijede podívat více než deset zájemců. Máme případy, kdy se nemovitost dostala do nabídky v úterý a o víkendu už byla po celkem osmnácti prohlídkách rezervovaná,“ dodává s tím, že meziročně vzrostl zájem o koupi vlastní chaty až o čtvrtinu.

Přitom právě u rekreačních nemovitostí by koronavirová krize mohla nákup odložit, neboť se nejedná o nejnutnější řešení bytové situace. Neděje se tak, poptávka je naopak posílena, a to vyhlídkou na komplikovanější cestování do zahraničí. Koronavirus navíc způsobil, že se objevila poptávka i po objektech, o které dříve neměl nikdo zájem. Co se týká lokalit, v oblibě jsou hlavně střední Čech, jižní Čechy, Ústecko nebo horské a podhorské oblasti.

Chaty a chalupy jako nadstandard

Zvýšená poptávka po rekreačních nemovitostech způsobuje kontinuální růst cen. Zároveň se letos na jaře uvolnil menší počet rekreačních objektů než v loňském roce, a to z důvodu, že i jejich majitelé řešili otázku, kde stráví léto a zda rekreační nemovitost právě teď prodávat. I z toho důvodu se někteří zájemci o rekreaci na horách nebo v přírodě obecně poohlížejí po levnějších variantách v podobě třeba panelových bytů. Na druhou stranu, kdo kupuje rekreační nemovitost, ten na ni zpravidla má prostředky nebo alespoň nemá problém získat a utáhnout hypoteční úvěr.

„Zájemci o chaty a chalupy neřeší akutní otázku potřeby bydlení, jedná se o určitý nadstandard. Lidé od rekreační nemovitosti chtějí jistou atmosféru, to se týká především těch původních, ideálně zrekonstruovaných chalup. Konkrétně v horách se pak rozmohl trend těch moderních bytů, které zase majitelům nabízejí pohodlí a obvykle se nacházejí v blízkosti lyžařských center. Chalupy i apartmány na horách se velmi dobře krátkodobě pronajímají, a to nejen cizincům, ale i tuzemské klientele. Covid-19 tyto krátkodobé pronájmy neovlivnil tolik jako třeba byty v centru Prahy či Brna odkázané výhradně na zahraniční klientelu,“ doplňuje Jan Martina.

Průměrná cena chatové nemovitosti se pak podle společnosti RE/MAX pohybuje zhruba na úrovni 1 250 000 korun. Některé chalupy lze ale pořídit i za méně než 200 tisíc korun, nebo naopak až za 14 milionů korun. Záleží na lokaci, rozloze a samozřejmě i stavu nemovitosti a pozemku. Server Bezrealitky.cz v současnosti nabízí přibližně stovku chat a chalup, a ty nejdražší i nejlevnější nemovitosti lze nalézt v Jihočeském kraji. Nejdražší nabídka na portálu činila k 15. září letošního roku 7,5 milionu korun, nejlevnější chalupa byla oceněna na 166 tisíc korun.

Z chalupy trvalé bydlení

Chata nebo chalupa se v dlouhodobé perspektivě může změnit i v místo, kde majitel bude trávit stále více času – ať už proto, že mu to umožňuje charakter práce (například pracuje na dálku), nebo se tak rozhodne při odchodu do důchodu. Tomuto tématu se věnoval i letošní průzkum NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

„Naprostá většina majitelů rekreačních nemovitostí si dovede představit, že by je v budoucnu přestavěla na plnohodnotné bydlení a trávila zde celý rok. Hlavní motivací bývá blízkost přírodě a únik od ruchu velkoměsta. Velmi důležitý je ale i faktor značné finanční úspory,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Naopak to, co lidi od přestavby či pořízení chat a chalup odrazuje, je nedostupnost služeb i komplikované dojíždění do zaměstnání a do školy. Osloveným by vadilo i horší technické zázemí a nedostatek pohodlí. „V případě starších lidí sice odpadá dojíždění do práce, ale je zase potřeba počítat s tím, že s postupujícím věkem potřebujete častěji chodit například k lékaři. Proto je dobré už při pořízení rekreační nemovitosti myslet na dobrou dostupnost veřejné dopravy. Rozumné je i mít něco naspořeno na případné rekonstrukce, které jsou časem nezbytné,“ uzavírá Lenka Molnárová.

Rezidence Radimova

Jak výhodně pronajmout (nejen investiční) byt?

Kdo má nemovitost navíc, může vydělat. Poptávka po bytech k pronájmu totiž v posledních měsících roste. O tom, kolik z nájmu utržíte, rozhoduje řada okolností, například lokalita nebo samotný stav bytu. Důležité je nemovitost k pronájmu dobře připravit a zkusit tak zvýšit její cenu. Současně byste si měli vybrat solidního nájemníka. Zeptali jsme se odborníků na reality, jak na to a přinášíme vám konkrétní tipy.

Hypotéky loni táhly. Bude rekordní i rok 2021?

Rekord. Tak lze stručně charakterizovat loňský rok coby do objemu sjednaných hypoték. Čísla za prosinec zatím ještě nejsou zcela známá, ale už teď je jasné, že úvěrům na bydlení se loni velmi dařilo. Jen v listopadu dosáhl objem hypotečních úvěrů, které banky prodaly, hodnoty 26,9 miliard korun. Překonány tak byly nejsilnější roky 2016 a 2017. Ač to na první pohled vypadá pozitivně, z řad odborníků zaznívá i varování.

geosan development