element letňany

Magazín o bydlení

Chcete se koupat v čisté vodě? Tady jsou tipy, jak o bazén pečovat

Češi si bazény oblíbili. Na zahradách nejčastěji vyčnívají malé kulaté bazény, ale nouze není ani o velké zapuštěné bazény. Čím větší bazén, tím větší radost, ale také starost. Pravidelná péče se v létě vyplácí – prodlužuje totiž koupání v čisté vodě, šetří váš čas i peníze. Přečtěte si proto, jak o bazén pečovat nebo ho připravit na odjezd před dovolenou.

Čistotou skvoucí voda, ve které se odrážejí sluneční paprsky a vy dohlédnete až na dno bazénu, je přitažlivá. Asi také neznáte nikoho, kdo by po bazénu alespoň ve skrytu duše netoužil, protože mít osvěžení na zahradě je v parném létě příjemné. Na druhou stranu, bazény jsou drahou záležitostí. Pořizovací ceny některých malých rodinných bazénů jsou sice poměrně nízké, ale musíte počítat také s platbou za vodu, pokud nemáte studnu, stejně jako s energií, časem a penězi vynaloženými na údržbu.

Do základní péče o bazén patří minimálně odstraňování pevných nečistot (spadaných lístků, utopených mušek, kamínků, které se do bazénu nanesou na chodidlech), kontrola a řízení pH, pravidelné čištění filtračního systému a doplňování rozpustných chlorových tablet. Bez bazénové chemie se tedy neobejdete. Nakládejte s ní ale vždy s rozumem a obezřetně. Podle odborníků se také vyplatí vyhýbat se neznačkové chemii, u níž není jisté, zda byla pečlivě otestována proti zdravotní nezávadnosti.

Čistěte hladinu bazénu

Během dne, kdy je bazén otevřený, protože ho používáte, může na hladinu napadat spousta nečistot. Pravidelnou aktivitou by se proto mělo stát čištění hladiny bazénu. Některé nečistoty nestihnou klesnout ke dnu, a tak nebudete muset tak často vysávat dno.

Hladinu bazénu zakrývejte

Noční vítr nebo bouřka mohou do bazénu nanést doslova spoušť. Proto se vyplatí investovat do zakrývací plachty nebo v případě zapuštěných bazénů do zastřešení, jež navíc udržuje vodu v bazénu teplejší.

Měřte hodnotu pH v bazénu

Hodnota pH odhalí, zda je voda v bazénu v pořádku. Použít můžete například papírové testery. Optimální hodnotou je 7 až 7,4 pH. Když tyto hodnoty nevyhovují, lze pH upravit některém z prostředků (buď pH plus nebo pH mínus).

Pravidelně filtrujte

Pokud je váš bazén vybavený filtrací, pravidelně ji – třeba i několikrát za den – zapínejte. Filtrace by měla běžet alespoň 30 minut. Zmírníte tak usazování nečistot a eliminujete celkové znečištění vody v bazénu, která vydrží delší dobu čistá.

Čistěte filtraci

Kde je filtrace, je také nutné ji udržovat a čistit. Zanesený filtr vám k užitku příliš nebude. Filtrační systém udržujte podle návodu od výrobce a pravidelně vyměňujte filtr podle aktuálních potřeb.

Využijte chlorové tablety

Průzračnou, čistou a zdravotně nezávadnou vodu v bazénu udrží chlorové tablety, jež se rozpouští ve vodě a pomalu do ní uvolňují chlor. Jaké množství chloru byste do vody měli dostat, záleží na velikosti bazénu, obecně platí, že optimální je hodnota 0,3 až 1 miligram chloru na litr vody.

Zbavte se zelené vody

Letní koupání v bazénu může překazit nazelenalá voda s nepříjemným zápachem, která je známkou toho, že se v bazénu začínají množit řasy a bakterie. V takovém případě můžete použít tzv. „šokový“ přípravek s chlorem, který najdete například pod názvy jako chlor šok a podobně. Když je voda v bazénu už velmi zelená, kromě šokové chlorace přidejte také flokulant, který vysráží řasy a nečistoty, jež se usadí na dně, a vy je potom bazénovým vysavačem odstraníte.

Vysávejte dno bazénu

Jednou za čas, nejlépe v pravidelných intervalech, byste měli vysát dno bazénu bazénovým vysavačem. Běžné doporučení zní vysávat alespoň jednou týdně, ale intervaly nejlépe uzpůsobte aktuálnímu znečištění.

Dopusťte do bazénu vodu

Voda se pochopitelně odpařuje, proto se čas od času nevyhnete dopouštění. Krom toho, dopouštění studené vody do přehřátého bazénu vám zpříjemní koupání. Příliš teplá voda navíc nahrává řasám a bakteriím.

Připravte bazén na dovolenou

Než odjedete na dovolenou, připravte svůj bazén na dny, kdy ho nebudete využívat ale ani o něho pečovat. Vodu především zbavte pevných nečistot, vyčistěte filtrační systém a zkontrolujte pH vody. Srovnejte hodnotu pH na 7,2 až 7,6. Do vody přidejte také přípravek proti řasám a použijte trojnásobné množství chlorových tablet.

Máte doma bazén? A jak o něho pečujete? Co se vám osvědčilo?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development