Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Čistota půl zdraví: Jak vytvořit zdravé prostředí v bytě?

Probíhající pandemie koronaviru přinesla velké změny i do světa bydlení. Naučila nás nejen si pravidelně dezinfikovat ruce a nosit roušky, ale také čistit věci, jichž se často dotýkáme, jako jsou třeba kliky u dveří, klíče nebo telefony. Byt ale může být najednou přehlcen dezinfekcí a nejrůznějšími přípravky, z nichž se mohou uvolňovat škodlivé látky. Jak a čím rozumně čistit byt a jak žít zdravě a příjemně?

Prostor, ve kterém se pohybujeme má vliv na naše psychické i fyzické zdraví. Se zavedením domácí výuky a home office v domovech trávíme stále více času doma. Najednou se tu přes den pohybuje více členů domácnosti, a tak je třeba více uklízet a zároveň vytvářet prostředí, ve kterém se lze učit i pracovat. Spolu s tím je důležité udržet ve vnitřních prostorách zdravé prostředí. Do našich domovů v podstatě bez klepání vstoupila dezinfekce a další úklidové a čistící prostředky. Spolu s nimi možná vešly i nebezpečné látky.

Jak uklízet byt během koronaviru

Známé rčení říká, že čistota je půl zdraví a v době koronaviru to platí dvojnásob. Všichni už teď vědí, že se onemocnění Covid-19 přenáší hlavně kapénkami a aerosolem. Kapénky se mohou držet i na površích. Proto je dostatečný úklid jedním z důležitých kroků prevence.

Jak dlouho vydrží virus na površích?

  • Ve vzduchu ve formě aerosolu virus vydrží asi tři hodiny.
  • Kolem 72 hodin je v malém množství pořád přítomný na plastech.
  • Na nerez oceli se virus udrží asi dva dny.

Dezinfikujte bytový textil

Prevence koronaviru by měla začít u rukou – je vhodné si je často mýt a dezinfikovat a také čistit povrch, jichž se často dotýkáme, jako jsou mobily, kliky u dveří, klíče a tak dále. Pokud je v rodině někdo nemocný s koronavirem, nejen on, ale i další členové rodiny by se měli častěji převlékat, častěji měnit ručníky a prát bytový textil.

„U praní věcí, které nosil nebo používal nemocný, platí, že byste je, jestliže to materiál dovolí, měli prát minimálně na 60 °C nebo dokonce vyvářet. Ideální je pak dát prádlo ještě do sušičky a vyžehlit. Takové prádlo berte jako infekční materiál – manipulujte s ním opatrně, než ho vyperete, nechejte ho v uzavřeném pytli a sahejte na něj v rukavicích, s rouškou a ideálně i omyvatelnou zástěrou,“ radí na svém webu české ministerstvo zdravotnictví.

Na závěsy, záclony i koberce se pak prodávají speciální přípravky, které je dezinfikují, ale nemění jejich barevnost. Výhodou jsou materiály, které jdou prát, vyžehlit na vyšší teplotu nebo ošetřit třeba párou – té je zapotřebí dostatečné množství a doba působení alespoň 10 minut.

Otřete plastové obaly

Je možné, že si z obchodu přinesete nové balení potravin nebo si vyzvednete novou zásilku na poště. Co si počít pak? Není jisté, zda se obalů nedotýkal někdo nemocný. Proto je můžete pro klid duše také otřít. Balené potraviny – tedy jejich nepropustné obaly, můžete otřít mýdlovou vodou nebo roztokem ethanolu.

Zeleninu a ovoce stačí dobře omýt mýdlem a vodou. Nebalené pečivo můžete nechat rozpéct v troubě nebo toustovači. „Potraviny obecně stačí tepelně upravit – tedy uvařit nebo upéci. Trvanlivé potraviny, které hned nebudete potřebovat, také můžete nechat po dobu alespoň čtyř dní na bezpečném místě v jakési karanténě,“ píše na webu ministerstvo zdravotnictví.

Úklid koupelny a dezinfekce toalety

Když doma máte nemocného (nebo je někdo v karanténě), je lepší uklízet častěji. Po nemocném byste podle odborníků měli dezinfikovat WC a koupelnu pokaždé, když je použije.

Tento recept na úklidový prostředek doporučuje ministerstvo zdravotnictví: Na větší plochy, dlaždičky v koupelně, umývadlo, vanu nebo WC můžete použít 0,2% roztok chlornanu sodného – připravíte ho přidáním 4 dílů Sava original (nebo podobného prostředku s cca 5% chlornanem sodným) do 100 dílů vody. Tato koncentrace odpovídá přibližně jedné 2dl sklenici na 5 litrů vody. K zesílení čisticího účinku můžete k roztoku přidat běžné množství saponátu na nádobí. Při manipulaci s přípravky, které obsahují chlor, musíte zvážit, zda nemohou dezinfikovanému povrchu ublížit – poleptat ho nebo odbarvit, je také nutné dodržovat bezpečnostní opatření, protože jsou toxické.

K dezinfekci podlah, nábytku, dřevěných povrchů a zdí lze použít i přípravky obsahující kvarterní amoniové soli, například Sanytol, Dettol či Ajatin. Přestože neposkytují dostatečnou ochranu vůči všem typům mikroorganismů, v případě SARS-CoV-2 je jejich účinnost dostatečná.

S chemií to doma nepřehánějte

Pokud jste doma všichni zdraví, uklízejte rozumně. Dezinfikujte, ale s rozmyslem, ať si domácnost nezahltíte chemií. Pravidelně větrejte. Choďte na procházky do přírody, posilujte imunitu a pěstujte pozitivní myšlení.

Jak doma v době koronaviru uklízíte vy? Podělte se s námi o vaše tipy a zkušenosti.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development