element letňany

Magazín o bydlení

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

Lidé, kteří vlastní dům, byt, garáž nebo třeba pozemek, mohou v těchto dnech očekávat, že jim přijde složenka z finančního úřadu a na ní bude vyměřena daň z nemovitosti. Fyzické osoby, jež nemají zřízenou datovou schránku, dostanou složenku přímo do poštovní schránky. Fyzické osoby, které mají datovou schránku zřízenou a také podnikatelé či právnické osoby obdrží informace pro placení daně přímo do datové schránky.

Jen pokud právnická osoba nemá zpřístupněnou datovou schránku, dostane poštou běžnou poštovní poukázku. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace k placení daně do své e-mailové schránky. Poplatníci přihlášení k placení daně prostřednictvím SIPO budou platbu hradit v souladu s podmínkami České pošty.

Složenka má přijít do 22. května

Postupnou rozesílku složenek zvolil úřad záměrně. „Aby se na poštách a u pokladen netvořily nepříjemné fronty, složenky rozesíláme poplatníkům postupně tak, aby v jedné lokalitě neobdrželi všichni složenky současně. Poslední z nich poplatníci obdrží nejpozději do 22. května,“ informovala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Výše daně vyměřené na složence se mohla oproti předchozímu roku navýšit kvůli změně výše koeficientu v dané obci. Zvláštností daně z nemovitých věcí je, že se na rozdíl od jiných daní přiznává a platí dopředu. „Daň z nemovitosti musejí zaplatit všichni, kdo nějakou nemovitost vlastní. Pokud je vlastník nemovitosti neznámý, hradí daň místo vlastníka její uživatel,“ vysvětluje tiskový mluvčí M&M Reality Holding Jindřich Vaněk.

Kdo vlastní více nemovitostí v jednom kraji a nemá daň vyšší než 5 000 korun, najde v obálce jen jednu složenku, kde budou platby za všechny nemovitosti v kraji sečteny dohromady. Kdo vlastní nemovitosti na území různých krajů nebo platí daň vyšší než 5 000 korun, může očekávat více obálek, kde budou platby rozdělené.

Finanční úřady rozesílají složenky postupně, v několika vlnách. Jako poslední ji zpravidla obdrží ti, kdo vlastní nemovitosti ve více krajích. „Nejpozději 22. května by ale všichni měli mít složenku již doma. Pokud se tak nestane, měli by se dotyční obrátit na místně příslušný finanční úřad a zjistit si výši daně sami. Skutečnost, že se složenka někde cestou ztratila, nikoho z pozdního zaplacení daně neomlouvá,“ upozorňuje Jindřich Vaněk

Více možností, jak daň z nemovitosti zaplatit

Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Výjimku mají chovatelé ryb a zemědělci, kteří musejí zaplatit celou daň nebo první splátku daně z nemovitých věcí až koncem srpna. „Pokud někomu vyjde daň nižší než 30 korun, platit ji nemusí vůbec. Výjimkou jsou spoluvlastnické podíly na pozemcích, z nichž se daň platí vždy, a to v minimální výši 50 korun,“ doplňuje Jindřich Vaněk.

Ten, kdo si nejpozději do poloviny března zažádal o zasílání těchto údajů elektronickou cestou, dostane místo složenky začátkem května e-mail. Ale pozor, pokud někdo platí daň více finančním úřadům, musí si o elektronické zasílání těchto informací požádat u každého z nich. Výhodou elektronické formy je, že když člověk daň z nemovitosti zapomenete zaplatit, finanční úřad ho na to e-mailem upozorní. Zaplatit je možné také přes SIPO. O platbu SIPEM bylo potřeba zažádat na finančním úřadě do konce ledna. Osoby s datovou schránkou tyto informace obdrží formou datové zprávy.

Na složenkách je předtištěn bankovní účet finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky. Částku celkové platby vyplní poplatník sám, a to podle údajů z alonže. Pro placení lze využít i QR kód, uvedený na alonži.

Jak zaplatit daň z nemovitosti?

  • bezhotovostním převodem z účtu poplatníka na účet finančního úřadu
  • na poště daňovou složenkou bez poštovného (platí jen pro fyzické osoby) nebo běžnou složenkou
  • prostřednictvím SIPO (platí pro poplatníky, kteří se k této službě přihlásili na finančním úřadě do 31. ledna 2019; tito poplatníci neobdrží obálku s daňovou složenkou. Pozor na dostatečnou výši inkasního limitu pro platbu SIPO!)
  • hotově v pokladně finančního úřadu

Zapomněli jste? Čekejte pokutu

Za pozdní zaplacení daně z nemovitosti finanční úřad vyměřuje úrok z prodlení, a to za každý den prodlení. Počítá se z roční výše repo sazby České národní banky platné k prvnímu dni kalendářního pololetí, kdy k prodlení došlo, navýšené o 14 % a rozpočítává se na dny.

Při zpoždění platby do čtyř pracovních dnů finanční úřad úrok z prodlení nevyměřuje. Při zpoždění o pět a více dnů se už ale úroku z prodlení nevyhnete, počítá se přitom od prvního dne prodlení, ne až od pátého. Pokud ale u jedné daně za jedno zdaňovací období nepřesáhne úrok z prodlení částku dvě stě korun, promíjí se.

Už jste daň z nemovitosti zaplatili? Nebo ještě čekáte na složenku?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Chyba ve vyúčtování? Jak reklamovat fakturu za služby v nájemním bytě?

Pronajali jste si byt, a kromě nájmu platíte také zálohové platby? S vyúčtováním nemusíte být spokojeni, a pokud v něm objevíte chybu, můžete fakturu reklamovat. Může se jednat třeba o vyúčtování tepla, vody, provoz výtahu nebo komunální služby. Za kým s reklamací jít? A jaká jsou vaše práva, pokud částka na vyúčtování nesedí? Co dělat, když poskytovatel odmítne reklamaci řešit?

Ať už si byt pronajímáte od soukromého majitele nebo od družstva, nájem je zpravidla jen jednou z položek, kterou musíte uhradit. Zálohově se pak platí i další služby – většinou je to dodávka tepla a vody, služby spojené s provozem domu (výtah, osvětlení společných prostor, úklid) nebo poplatky za odvoz komunálního odpadu. Služby mohou zajišťovat různé společnosti, vždy ale platí, že by vám jednou za rok (nebo za jiné dohodnuté zúčtovací období) měly vyčíslit přijaté zálohy a skutečné náklady. Výsledkem vyúčtování je buď přeplatek, nebo nedoplatek.

Kdy vyúčtování služeb čekat?

Poskytovatel služby, třeba dodavatel tepla, společenství vlastníků jednotek, družstvo či soukromý majitel vám jako nájemci musí vyúčtování služeb doručit nejpozději do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období. „To bývá většinou od ledna do prosince, proto do konce dubna může příjemce služeb očekávat roční vyúčtování,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

V nájemní smlouvě by mělo být uvedeno, jaké služby pronajímatel svému nájemníkovi zajistí. Roli hraje i vybavení bytu. Pokud je například v interiéru plynový kotel, tak by se majitel a nájemce měli dohodnout, kdo z nich uzavře smlouvu o dodávkách plynu. Jestliže to bude nájemník, měl by si na sebe energie přepsat a komunikovat už přímo s dodavatelem. Tato možnost je výhodnější u dlouhodobých, několik let trvajících nájmů, jinak by mohly být časté přepisy elektřiny či plynu zbytečnou administrativní zátěží.

Máte právo vyúčtování reklamovat

Ten, kdo služby odebírá, tedy platí za ně, by měl mít vždy možnost nahlédnout do vyúčtování. Pokud jsou služby přeúčtovány, měl by mít nájemce možnost zjistit, jakým způsobem jsou rozpočítány. Právo má také na kopie těchto dokladů.

Jakmile se nájemníkovi, jenž za služby platí, cokoli nezdá, může vyúčtování do 30 dnů reklamovat, vznést proti němu námitky. Poskytovatel služby má pak dalších 30 dnů na to, aby požadavek vyřídil (tato lhůta běží ode dne doručení reklamace). „Jestliže se vyúčtování služeb nebo vyřízení námitek zpozdí, má příjemce služby právu, aby mu ten, kdo služby zajišťuje, zaplatil pokutu – její maximální výše je 50 korun za každý den zpoždění,“ doplňuje Lukáš Zelený.

Nárok na pokutu nevzniká, pokud sám pronajímatel dostal vyúčtování služeb nebo podklady k nim včas. Platí však, že pronajímatel by měl vždy postupovat co nejrychleji a vyúčtování nebo přeúčtování služeb nezdržovat.

Jiné podmínky u elektřiny a plynu

Trochu jiná situace pak vzniká v případě elektřiny a zemního plynu. Dodávky těchto energií se řídí smlouvou, kterou pronajímatel nebo nájemce uzavřou s obchodníkem. Zde platí smluvní a obchodní podmínky, které obě strany ztvrdily svým podpisem. I vyúčtování elektřiny nebo zemního plynu je možné reklamovat, při tom je třeba postupovat podle návodu na webových stránkách dodavatele nebo v dopise, který spolu s vyúčtováním poslal.

„Dodavatelé někdy vyzývají zákazníky, aby reklamovali vyúčtování telefonicky prostřednictvím zákaznické linky. Ty lze využít pro získání prvotní informace, ovšem pak by měla následovat písemná reklamace, abyste měli důkaz o podání a obsahu uplatněné reklamace,“ radí Lukáš Zelený.

Také dodavatelé elektřiny mají na vyřízení reklamace zákonem stanovenou lhůtu – vše musí zvládnout do 15 kalendářních dnů od dne doručení reklamace. Pakliže je reklamace uznána za oprávněnou, je dodavatel povinen vyrovnat rozdíl v platbách do 30 kalendářních dnů ode dne doručení reklamace. „Nedodrží-li tuto lhůtu v případě reklamace vyúčtování elektřiny, vzniká odběrateli právo na náhradu 600 Kč za každý den prodlení, nejvýše však 24 000 Kč. U plynu se jedná o náhradu 750 Kč za každý den prodlení, maximálně však 7500 Kč,“ vypočítává právník.

Když dodavatel dělá potíže

Při reklamacích vyúčtování se mohou dodavatelé cukat, a v takové chvíli je možné obrátit se na Energetický regulační úřad. Ten nedávno zveřejnil statistiku nejčastějších stížností spotřebitelů na dodavatele energií a žebříčku kralovaly právě chyby ve fakturách a reklamace vyúčtování. „Pokud spotřebitelé řeší problémy v energetice, zejména se svým dodavatelem, mohou se obrátit na ERÚ telefonicky, písemně nebo osobně,“ upřesňuje Jan Pokorný, člen Rady ERÚ.

Spor ohledně vyúčtování je možné řešit také soudně, tak jako vyúčtování ostatních služeb. „Ovšem je třeba upozornit, že podání reklamace nezbavuje povinnosti zaplatit případné nedoplatky na službách. Pokud se později ukáže, že reklamace je oprávněná, případně dojde k dohodě, bude neoprávněně fakturovaná částka vrácena,“ uzavírá Lukáš Zelený.

Reklamovali jste někdy služby v bytě? A jak úspěšní jste byli?

geosan development