element letňany

Magazín o bydlení

Developerským projektům v Praze se daří: Co přinese rok 2014?

Loni se v Praze prodalo přes 5 000 nových bytů. Podle developerů je pražský rezidenční trh „živý“ a měl by se nadále rozvíjet. O tom, kolik bytů se postaví, resp. prodá, rozhoduje ekonomický rozvoj a také výše hypotečních sazeb.

Ekonomická recese je na ústupu, což se může pozitivně projevit i ve stavebním sektoru. Již loni zaznamenaly developerské společnosti v Praze zájem o nové byty. České stavebnictví a rezidennční sektor se pomalu probouzí, ačkoli letošní rok ještě nemusí nutně znamenat růst.

Developeři očekávají stagnaci

Podle Kvartální analýzy českého stavebnictví pro první čtvrtletí letošního roku byl ale rok 2013 již pátým rokem v pořadí, ve kterém české stavebnictví zaznamenalo pokles oproti vrcholu v roce 2008. Podle predikce ředitelů developerských a stavebních firem by ani letošní rok nebude ještě rokem růstu, spíše se ve stavebnictví očekává stagnace. „První velice mírný růst by měl přijít až v roce 2015, a to za předpokladu, že vláda zrealizuje avizovanou proinvestiční politiku a zároveň dojde ke zlepšení vývoje ekonomiky,“ uvádí analýza.

„Pokud se vládě podaří nastartovat plánovanou proinvestiční politiku, české stavebnictví by již v tomto roce mohlo najít své dno. Rok 2014 bude ale také rokem konsolidace a tvrdého konkurenčního boje mezi firmami o udržení se na trhu. Část firem tento tlak již nevydrží a trh opustí,“ uvedl Jiří Vacek, ředitel CEEC Research, s.r.o.

Pražský rezidenční trh již krizi překonal

Růst nabídky projektů pro letošní i příští rok očekávají podle Kvartální analýzy českého stavebnictví developeři v Praze, kteří se zaměřují na rezidenční sektor. Klíčovými aspekty, které budou ovlivňovat vývoj nabídky a poptávky přitom zůstávají úrokové sazby a ekonomický vývoj.

Už rok 2013 by podle hodnocení developerů z hlediska prodeje nových bytů na pražském rezidenčním trhu rekordním. Oproti roku 2012 narostly prodeje bytů v Praze asi o 10 procent. „Prahu je možné v současné době považovat skutečně za živý rezidenční trh. Očekáváme, že počet prodejů bytů poroste i v letošním roce,“ uvedla Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development, která se zabývá výstavbou nových bytů v Praze.

Počet volných bytů v Praze klesá

 

V současné době jsou v Praze volné byty zhruba za 25,4 miliardy korun. Zásoba volných bytů v pražském rezidenčním sektoru se aktuálně zmenšuje, což je dané tím, že na trh nejsou uváděny významné nové projekty. Například loni byl zahájen prodej 52 nových projektů od šestatřiceti developerů.

K tradičně oblíbeným lokalitám pro bydlení je považována například Praha 4, Praha 10, Praha 5 nebo Praha 9. „Například v případě projektu Zelený Botič na Praze 10 jsou byty již téměř vyprodány. V ostatních našich projektech, jako je například Liberty Building v Nuslích na Praze 4 zbývá ještě několik volných bytů,“ dodala Kuncová.

Cena pražských bytů může narůst

Vzhledem k tomu, že se pražský rezidenční trh uzdravuje a příznaky krize ve stavebnictví odeznívají, je možné očekávat v souvislosti s oživením trhu i mírným nárůst ceny bytů. Aktuálně se metr čtvereční nového bytu v Praze prodává za cca 61 280 korun. U oblíbených lokalit může cena vyskočit až o několik tisíc navíc.

Je třeba dodat, že průměrnou cenu volných bytů ovlivňují tzv. ležáky, tedy byty, které byly kolaudovány před více než dvěma lety a jejich průměrná cena se pohybuje kolem 67 000 korun. Naopak pod celkovou průměrnou cenou (57 458 Kč s DPH /m2) se nachází skupina volných bytů, které byly uvedeny na trh v roce 2013.

Typický byt na počátku roku o velikosti 2+kk a s výměrou 55 metrů čtverečních se prodával za cenu 3,3 miliony korun. Byt o velikosti 3+kk s téměř 82 metry čtverečními stál 5,2 milionu korun. Právě byty o těchto velikostech tvoří největší počet. Dalšími nejčastějšími dispozicemi jsou pak byty o velikosti 1+kk a 4+kk.

Zdroj dat: Kvartální analýza českého stavebnictví Q.1

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development