element letňany

Magazín o bydlení

Dispozice bytu: Kolik pokojů a jaké řešení se hodí pro vás?

Požadavky na bydlení se proměňují. Zatímco ještě v první polovině minulého století bylo běžné, že početná rodina obývala dvoupokojový byt, dnes takové řešení vyhovuje mladým párům nebo jednotlivcům. Jaké dispozice bytu jsou pro vás optimální? Jak vybrat vhodný počet pokojů?

Při výběru nového bydlení bychom se měli soustředit na celou řadu kritérií: lokalitu, dopravní dostupnost, občanskou vybavenost, velikost, světovou orientaci a v neposlední řadě i dispozici bytu. Je to právě rozmístění a rozdělení pokojů, které ovlivňuje, jak dobře se nám v bytě bude žít.

Při výběru dispozice bytu myslete na soukromí

Některé byty mohou hned na první pohled působit stísněným dojmem. Jiné třeba díky většímu přístupu světla nebo chytře řešené dispozici ukazují větší prostor. Nenechte se ale nalákat prvním dojmem. Promyslete si různé situace a hlavně si představte běžný život v bytě. Důležitou roli budou hrát přitom dispozice obytného prostoru.

Současným trendem moderních bytů je propojení obývacího pokoje a kuchyně. Vzniká tak otevřený prostor, který je určený pro rodinný život. Naopak klasické řešení (známé zejména z panelákových bytů) přináší oddělenou kuchyni a obývací pokoj. Každému přitom vyhovuje něco jiného. V případě kuchyňského koutu, který je propojený s obývákem, je výhodou větší obytný prostor. Na druhou stranu, vaši hosté stále uvidí na kuchyňskou linku, za níž jednoduše nezavřete dveře, abyste maskovali neumytou haldu nádobí. I to je nutné si při výběru dispozice bytu uvědomit.

Z hlediska soukromí je klíčové zaměřit se nejen na řešení kuchyně a obýváku, ale zejména na ostatní pokoje v bytě. Ložnice by měla přinášet dostatečné soukromí a podmínky pro odpočinek a spánek. Stejně tak dětský pokoj. Je zřejmé, že od určitého věku dítěte budou po soukromí toužit nejen potomci, ale i rodiče. Průchozí pokoje nejsou v tomto smyslu proto příliš praktické.

Dispozice bytu pro jednotlivce, páry i rodiny

V různé fázi života nám budou vyhovovat jiné dispozice bytu. To je logické. Jednotlivec si pravděpodobně vystačí s bytem o dispozici 1+1 nebo 1+kk, který by mu mohl poskytnout dostatek prostoru pro běžnou činnost, odpočinek, práci i spánek.

Páry (mladé i starší) uvítají spíše byty o dispozici 2+1 nebo 2+kk. Jejich výhodou je skutečnost, že oddělují obytný prostor od ložnice. To má řadu praktických výhod, kdy například není nutné každý den odestýlat postel a uklízet lůžkoviny, aby z ložnice vznikl obývák a naopak. Současně je zajištěno i větší soukromí.

Rodiny s dětmi uvítají už větší byty, které každému členovi rodiny ideálně poskytnou pohodlí pro spánek, ale i dostatečnou míru soukromí. Byt o dispozici 3+kk nebo 3+1 je v takovém případě optimálním řešením. Stále častěji jsou ale poptávány i větší byty, například o dispozici 4+kk nebo 5+kk.

Interior Design

Kromě dispozice sledujte i metry čtvereční

Dispozice bytu mají rozhodně velkou vypovídací hodnotu a mohou nám život usnadnit, nebo naopak zkomplikovat. Na druhou stranu, i dobře dispozičně řešený prostor může být tísnivý, pokud je příliš malý. Zajímejte se proto i o velikosti jednotlivých pokojů.

Nebojte se vzít si do ruky metr, tužku a papír. Zkuste si představit, jak velkou plochu zabere linka. Kam postavíte sedačku. Kde budou úložné prostory. Jak velkou část ložnice zabere postel. Kde vznikne dětský koutek na hraní. Promýšlejte různé varianty a nebojte se poradit se i se zkušeným odborníkem – například architektem nebo projektantem.

Změna dispozice bytu

Když se vám zamlouvá vše ostatní, jen ne dispozice bytu, budete možná na vážkách, zda ho koupit, nebo ne. Změna dispozice bytu není přitom nic neobvyklého. Byty se přestavují, rekonstruují, mění – tak aby odpovídaly moderním požadavkům.

Ještě než podepíšete kupní smlouvu, poraďte se o rekonstrukci bytu a změně dispozic s projektantem. Kromě toho, že vám vyčíslí, jak nákladná taková přestavba bude, zhodnotí vaše plány a usměrní je. Při změně dispozici bytu totiž hraje roli řada faktorů. Mimo jiné je nutné zohlednit například nosné příčky, orientaci pokojů ke světovým stranám nebo celkové řešení bytového domu (například koupelnou není vždy možné přesunout na druhý konec bytu kvůli napojení na stupačky apod.).

element letňany

Počet bytů prodaných bez makléře narůstá. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Realitní trh prochází v posledních několika měsících turbulentním vývojem. Rostou ceny prodávaných nemovitostí, zkracuje se doba, kdy majitelé bytů hledali své nájemníky. Dalším trendem na realitním trhu je odklon od zprostředkovatelů. Podat inzerát je dnes díky internetu velmi jednoduché, zvyšuje se také sebedůvěra prodávajících i pronajímatelů. Jaké jsou výhody a nevýhody prodeje či pronájmu bytu bez realitního makléře?

Víte, na jaké skryté vady si dát pozor, když kupujete byt?

Podle realitních makléřů se lidé pro koupi bytu rozhodnou i během půl hodiny, a to při první prohlídce nemovitosti. Zvlášť při aktuálních cenách realit není investice do nového i staršího bytu zrovna malá. Než rezervační, potažmo kupní smlouvu podepíšete, měli byste se přesvědčit, že nemovitost nemá skryté vady. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development