Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Do jakých nemovitostí v roce 2020 investovat?

Ani letos by realitní trh neměl zaznamenat výrazný propad. Ceny nemovitostí budou podle expertů i nadále stoupat. Pokud uvažujete o nemovitosti jako investici, máte i v roce 2020 příležitost vydělat. Podívejte se, jaké byty a domy jsou investičně zajímavé a vyberte si nemovitost, která je pro vás nejzajímavější.

Ceny nemovitostí rostou už několik let za sebou. Zdražování s sebou přináší komplikace, ale i možnosti, jak vydělat. Roste totiž poptávka po nájemním bydlení, a to ze strany lidí, kteří nedosáhnou na hypotéku. Ti, kteří nemovitosti vlastní, je mohou snadněji pronajmout. Záleží ovšem na typu domu nebo bytu. Ne všechny reality mají investiční potenciál.

Investiční byt

Jednou z možností jsou investiční byty. Nejde ovšem o investici, která by přinesla rychlý výdělek. „Neznám nikoho, kdo by koupil investiční byt a rychle by zbohatl. Zapotřebí je čas, trpělivost a dlouhodobý investiční horizont. Když to zjednoduším, jsou dvě cesty. Z jistého pohledu ta dražší, pomocí vlastních peněz, a pak levnější, kdy do hry přicházejí peníze z větší části od třetí strany. Vždy je ale potřeba koupit dobrou a vhodnou nemovitost, neudělat přitom zásadní chybu, a pak ji dobře pronajmout kvalitnímu nájemci. Pak už pracuje trh a ekonomické cykly,“ říká realitní makléř Michal Souček ze společnosti QARA s.r.o. 

Podle Michala Součka vzniká zisk při investici do nemovitosti především při její koupi, nikoli z následného nájmu. Lidé, kteří vybírají nemovitost k dalšímu pronájmu by se měli zaměřit zejména na to, jaký je její stav a za kolik je možné byt pronajmout. „Vhodné je zhodnotit i rizika, například za kolik je majitel schopen nemovitost okamžitě prodat, kdyby se stalo cokoli neočekávaného, ale například i v horizontu pěti let, kdyby nemovitost nepřinášela to, co od ní majitel očekával,“ dodává.

Rodinné domy po rekonstrukci

Vedle bytů se zajímavé stávají také rodinné domy po rekonstrukcích, které jsou v metropolitních prstencích. A to díky odchodu obyvatel z velkých měst, kteří kvůli vysokým nájmům a cenám bytům odcházejí za metropole. Tento trend by měl přetrvávat i v příštích letech. Zatím je v těchto lokalitách stále možné najít nemovitost, jejíž zhodnocení bude v následujících letech veliké.

Při výběru takové nemovitosti hraje rovněž roli celá řada faktorů. „Už dnes je možné vytipovat lokality s jasným potenciálním budoucím rozvojem – například u tras linek příměstské dopravy nebo v budoucích lokálních centrech metropolitních prstenců, kterými se mají šanci poměrně rychle stát středočeské městysy a menší města. Řadových domů i samostatných vilek je přitom v takových lokalitách stále dostatek, takže zatím nevzniká silnější tlak na jejich zdražování. To se však bude měnit s každým dalším rokem,” domnívá se Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.

Dobře zrekonstruované domy se podle něho prodávají pod cenou, protože vlastník nekalkuluje s růstem cen stavebních prací, který nás v následujících letech pravděpodobně čeká.

Paneláky v obcích u velkých měst

Dříve zatracované panelové byty jsou opět ve hře. Ne každý chce anebo může žít v rodinném domku, a protože byty v paneláku ve velkých městech jsou drahé, lidé se poohlíží po bydlení v menších městech nebo obcích. Ve chvíli, kdy vysoké ceny podnítí další odchod obyvatel Prahy do jejího okolí, lze očekávat poptávku po panelových bytech ve Středočeském kraji.

Výhodou regionálních sídlišť je i skutečnost, že jsou vybavené dobrou infrastrukturou, případně mají potenciál pro rozvoj dalších služeb. Ne každý panelový byt v okolí Prahy je ale vhodný jako investice. Důležitá je doprava a dobrá dostupnost do metropole. Záleží rovněž na okolí a celkové kvalitě bydlení.

Zrekonstruované i původní chalupy

Lidé, kteří mají své bydlení a rozhlíží se po další investici, se často zajímají o chalupy. Domácí turistika se znovu rozvíjí. Roste i zájem o pronájem rekreačních nemovitostí, což usnadňují různé internetové portály. Proto je zajímavá i investice do citlivě z rekonstruované nebo původní chalupy. Zajímavé nemovitosti jsou v příhraničí. Chalupy se tady dnes prodávají za dvojnásobek ceny než v roce 2000.

„České pohraničí prošlo v posledních dvou dekádách obrovským rozvojem a postupně nachází ztracenou identitu. Vrací se sem čeští i zahraniční turisté, velmi často se obnovuje život ve skomírajících obcích. Pro spoustu produktivních Čechů se stává útočištěm, kde tráví mnoho měsíců v roce. Investice do objektů v lokalitě má navíc hned několik cest ke zhodnocení, například nemovitosti jsou zde pronajímatelné většinou tři čtvrtiny dní v roce,” konstatuje Hendrik Meyer.

Zelené oázy uprostřed města

Trendem, který do České republiky proniká a má tak značný investiční potenciál jsou takzvané green spots neboli zelené oázy uvnitř metropolí. Vlastnit byt s balkonem s výhledem do zeleně, případně mít možnost dojít či dojet na kole zelenou stopou na nejbližší dopravní uzel, to je věc, která se bude cenit stále více. Praha má takových míst díky svému terénnímu profilu poměrně dost, do budoucna jich však bude i vlivem zhušťování zástavby ubývat. Proto kdo do podobného místa investuje, může v budoucnu vydělat.

Zeleň bude – a vlastně už je – ukazatelem kvality života. „Lidé si stále více cení klid a izolovanost od městského ruchu, které jdou často ruku v ruce s velkorysým pojetím staveb v takových lokalitách. Ty budou do budoucna stále atraktivnější, neboť přináší přidanou hodnotu v podstatě pro jakoukoli životní situaci – pro aktivní singles, mladé rodiny i starší občany,” uzavírá Hendrik Meyer.

Uvažujete nad investicí do nemovitosti? A který ze zmíněných typů byste si vybrali?

 

Rezidence Radimova

Jak opticky zvětšit prostor malého bytu?

Bojujete s prostorem v malém bytě? Bohužel nejste v situaci, kdy si můžete dovolit stěhování do většího bytu, a tak vám nezbývá nic jiného, než trpět? Víme, jak opticky zvětšit malý byt. Uvidíte, že vám níže uvedené tipy pomohou v tom, se znovu pořádně nadechnout. Kromě toho vás tyto tipy nebudou stát ani příliš velké finanční prostředky. Na druhou stranu je potřeba s nějakou tou malou investici počítat.

Co by nemělo dítěti v dětském pokojíčku chybět?

Dětský pokoj je pro děti místností, která slouží pro jeho bezpečí. Jakmile se dítě cítí smutně, pak si vleze do svého dětského pokoje, ve kterém následně stráví i několik desítek minut. Každé dítě považuje svůj dětský pokoj za útočiště. Považuje svou místnost za bezpečný prostor a své doupě, ve kterém se mu nemůže nic stát. Dbejte na to, aby dětský pokoj působil na dítě klidným a uklidňujícím dojmem. Co by v dětském pokoji nemělo rozhodně chybět? Podle odborníků jsou to níže uvedené věci.

geosan development