element letňany

Magazín o bydlení

Drahé byty zvyšují poptávku po domech a pozemcích. Kam se lidé nejčastěji stěhují?

Utáhnout v Praze hypotéku je čím dál tím náročnější. Ačkoli zdražování bytů zpomalilo, kvůli vyšším úrokovým sazbám a přísnějším podmínkám bank, se pro některé rodiny staly byty v hlavním městě nedostupné. Podobná situace je i v dalších velkých městech Česka. A tak se lidé stěhují do jejich okolí do rodinných domků. Kvůli zvyšujícím se cenám pozemků snižují své nároky na jejich velikost.

Když před pár lety vystřelily nemovitosti v hlavním městě nahoru, lidé, kteří si je nemohli dovolit, se stěhovali do okolí metropole. To ale pomalu přestává fungovat, protože přetlak poptávky zdražil nemovitosti i tady. Potvrzují to čísla realitních kanceláří. Například Fincentrum Reality uvádí, že v roce 2015 bylo možné pořídit ve spádových oblastech Prahy dvoupokojový byt za 2,2 milionů korun, ale letos to je 3,4 milionů korun. Zdražili i třípokojové byty poptávané hlavně mladými rodinami. Ty se z 2,9 milionů vyšplhaly na 4,2 milionů.

Zdražování nemovitostí je patrné hlavně v přilehlém okolí Prahy, zejména v okresech Praha-východ a Praha-západ. Nezdražily však jen byty, ale také rodinné domky nebo pozemky. „Průměrná cena rodinného domu se zvýšila přibližně o 1,5 milionů korun,“ potvrzuje Goran Andonov, ředitel realitní kanceláře.

Lidé, kteří v Praze pracují, mají zájem hlavně o bydlení ve městech a vesnicích, které s metropolí spojují dobré silnice nebo kam zajíždí hromadná doprava, případně vlaky. Vybírají si i podle občanské vybavenosti, tedy podle toho, zda jsou v obcích či městečkách školky, školy, pošty, lékaři, obchodní domy, hřiště nebo restaurace.

Ceny nemovitostí klesat nebudou

Pro městečka a obce to znamená dvě hlavní proměnné. Zájem o bydlení tady žene nemovitosti nahoru a silnice vedoucí k metropoli bývají v dopravních špičkách ucpané. Příkladem je Jesenice rozprostírající se na jihozápadě od Prahy. „Město velmi dobře prosperuje, kupující se zajímají o všechny typy nemovitostí. Poptávka je hlavně po bytech do 50 metrů čtverečních, jejichž ceny narostly za poslední dva roky o statisíce,“ konstatuje realitní makléř Petr Török.

Nic podle odborníků nenasvědčuje tomu, že by ceny měly v příštích letech klesat. Nahoru je tlačí poptávka, protože do Prahy stále přicházejí za prací lidé, kteří potřebují bydlet. Vysoká poptávka po bydlení v okolí velkoměsta je pak hlavním důvodem narůstajících cen v metropoli i v jejím okolí. Podobná situace je v dalších větších městech České republiky. Zájem investorů se pak přesouvá na jejich periferie – poptávka bydlení v těsné blízkosti měst podle Fincentra Reality meziročně narostla o 15 %. V okolí Prahy a Brna pak poptávka vyrostla dokonce o 18 %. Ve Středočeském kraji je důsledkem velkého zájmu značný nárůst počtu obyvatel. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v prvním čtvrtletí letošního roku kraj ve srovnání s ostatními zaznamenal nejvyšší přírůstek obyvatel pouze díky stěhování.

Pozemek, klidně i menší

Kromě bytů, které vyrůstají i na okraji velkých měst nebo v přilehlých obcích a městečkách, se lidé zajímají také o pozemky pro stavbu rodinných domků. Těch rychle ubývá hlavně kolem Prahy, Brna a Ostravy. S rostoucí cenou se mění i nároky investorů. Doba, kdy poptávali pozemky o rozloze 2 tisíce metrů čtverečních je pryč. Dnes podle realitních makléřů není výjimkou, že jim stačí 500 metrů čtverečních.

Důvodem je i cena. Ceny pozemků vhodných pro stavbu rodinných domů se ve velkých městech a jejich okolí za posledních 5 let zdvojnásobily. A rostou dál. „V okolí Prahy pozemky stále mírně zdražují, i když ve srovnání s uplynulými roky je tempo růstu cen pomalejší. Jako příklad mohu uvést zasíťovaný pozemek o rozloze 1000 metrů čtverečních v Čestlicích, který se před rokem prodal za cenu 5 800 korun za čtvereční metr. Dnes se srovnatelné pozemky bez problému prodají za 6 200 korun na jeden metr čtvereční,“ vysvětluje realitní makléř Jan Martina s tím, že uvnitř města jsou ceny pražských pozemků samozřejmě několikanásobně vyšší.

Pod tlakem vysokých cen se lidé podle něho v posledních letech poohlížejí po vzdálenějších lokalitách a roste jejich ochota dojíždět do metropole odjinud. Prudce proto vzrostl zájem o pozemky i v menších městech do vzdálenosti až 30 kilometrů od Prahy, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Toto lze sledovat například v Říčanech, kde už ale vhodné pozemky pro výstavbu rodinného domu téměř nejsou k mání, nebo v Jesenici, Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích či Berouně. Žádané jsou stále hlavně rovinaté pozemky, které umožňují nejjednodušší stavbu domu, což je pochopitelně i levnější varianta.

Brno není pozadu

Podobná je i situace kolem Brna. V jihomoravské metropoli totiž také ubývá vhodných pozemků pro výstavbu domů. „Na území Brna je v tuto chvíli velmi málo pozemků, které by byly určeny přímo k výstavbě rodinných domů a byly na to již připravené zasíťováním. Ceny jsou proto vysoké, pohybují se v rozmezí od 8 až do 14 tisíc korun za jediný čtvereční metr. Pro kupce se přitom jedná jen o část celkové investice. Čeká jej 4% daň z nabytí a samozřejmě ještě samotná stavba domu. Tato cenová hladina, je dle mého názoru na samé hraně koupěschopnosti klientů,“ upřesňuje realitní makléřka Jarmila Odehnalová. Trh s pozemky na území Brna kopíruje celkový vývoj prodeje nemovitostí. Navíc je výrazně nepříznivě ovlivněn dosud neschváleným novým územním plánem.

Máte vlastní bydlení, nebo ho teprve hledáte? A jste ochotní se za levnější nemovitostí stěhovat?

element letňany

Jak ušetřit za teplo? Seřiďte kotel a zkontrolujte platby za energie

Klesající venkovní teploty předznamenávají příchod další topné sezóny. S mrazivými dny a dlouhými večery narůstá spotřeba energií – tepla na vytápění a elektřiny na svícení. Aby účet nebyl přehnaně vysoký, vyplatí se věnovat pozornost kotlům, radiátorům i ceníkům dodavatelů. Stačí totiž málo a účet za teplo může klesnout o stovky až tisíce korun.

Byty jsou drahé, pronájmy zdražují. Praha se blíží západoevropským metropolím

Už je to rok, co Česká národní banka doporučila bankám zpřísnit podmínky hypoték. Přibylo lidí, kteří na úvěr na bydlení nedosáhnou, a tak se raději poohlíží po pronájmu. Průměrné nájemné ale rovněž poskočilo nahoru – hlavně v Praze. Ta je atraktivní pro zahraniční investory, což bydlení nadále zdražuje. Poslední studie ukazují, že se hlavní město může brzy vyrovnat západoevropským metropolím.

geosan development