Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Drahé byty zvyšují poptávku po domech a pozemcích. Kam se lidé nejčastěji stěhují?

Utáhnout v Praze hypotéku je čím dál tím náročnější. Ačkoli zdražování bytů zpomalilo, kvůli vyšším úrokovým sazbám a přísnějším podmínkám bank, se pro některé rodiny staly byty v hlavním městě nedostupné. Podobná situace je i v dalších velkých městech Česka. A tak se lidé stěhují do jejich okolí do rodinných domků. Kvůli zvyšujícím se cenám pozemků snižují své nároky na jejich velikost.

Když před pár lety vystřelily nemovitosti v hlavním městě nahoru, lidé, kteří si je nemohli dovolit, se stěhovali do okolí metropole. To ale pomalu přestává fungovat, protože přetlak poptávky zdražil nemovitosti i tady. Potvrzují to čísla realitních kanceláří. Například Fincentrum Reality uvádí, že v roce 2015 bylo možné pořídit ve spádových oblastech Prahy dvoupokojový byt za 2,2 milionů korun, ale letos to je 3,4 milionů korun. Zdražili i třípokojové byty poptávané hlavně mladými rodinami. Ty se z 2,9 milionů vyšplhaly na 4,2 milionů.

Zdražování nemovitostí je patrné hlavně v přilehlém okolí Prahy, zejména v okresech Praha-východ a Praha-západ. Nezdražily však jen byty, ale také rodinné domky nebo pozemky. „Průměrná cena rodinného domu se zvýšila přibližně o 1,5 milionů korun,“ potvrzuje Goran Andonov, ředitel realitní kanceláře.

Lidé, kteří v Praze pracují, mají zájem hlavně o bydlení ve městech a vesnicích, které s metropolí spojují dobré silnice nebo kam zajíždí hromadná doprava, případně vlaky. Vybírají si i podle občanské vybavenosti, tedy podle toho, zda jsou v obcích či městečkách školky, školy, pošty, lékaři, obchodní domy, hřiště nebo restaurace.

Ceny nemovitostí klesat nebudou

Pro městečka a obce to znamená dvě hlavní proměnné. Zájem o bydlení tady žene nemovitosti nahoru a silnice vedoucí k metropoli bývají v dopravních špičkách ucpané. Příkladem je Jesenice rozprostírající se na jihozápadě od Prahy. „Město velmi dobře prosperuje, kupující se zajímají o všechny typy nemovitostí. Poptávka je hlavně po bytech do 50 metrů čtverečních, jejichž ceny narostly za poslední dva roky o statisíce,“ konstatuje realitní makléř Petr Török.

Nic podle odborníků nenasvědčuje tomu, že by ceny měly v příštích letech klesat. Nahoru je tlačí poptávka, protože do Prahy stále přicházejí za prací lidé, kteří potřebují bydlet. Vysoká poptávka po bydlení v okolí velkoměsta je pak hlavním důvodem narůstajících cen v metropoli i v jejím okolí. Podobná situace je v dalších větších městech České republiky. Zájem investorů se pak přesouvá na jejich periferie – poptávka bydlení v těsné blízkosti měst podle Fincentra Reality meziročně narostla o 15 %. V okolí Prahy a Brna pak poptávka vyrostla dokonce o 18 %. Ve Středočeském kraji je důsledkem velkého zájmu značný nárůst počtu obyvatel. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v prvním čtvrtletí letošního roku kraj ve srovnání s ostatními zaznamenal nejvyšší přírůstek obyvatel pouze díky stěhování.

Pozemek, klidně i menší

Kromě bytů, které vyrůstají i na okraji velkých měst nebo v přilehlých obcích a městečkách, se lidé zajímají také o pozemky pro stavbu rodinných domků. Těch rychle ubývá hlavně kolem Prahy, Brna a Ostravy. S rostoucí cenou se mění i nároky investorů. Doba, kdy poptávali pozemky o rozloze 2 tisíce metrů čtverečních je pryč. Dnes podle realitních makléřů není výjimkou, že jim stačí 500 metrů čtverečních.

Důvodem je i cena. Ceny pozemků vhodných pro stavbu rodinných domů se ve velkých městech a jejich okolí za posledních 5 let zdvojnásobily. A rostou dál. „V okolí Prahy pozemky stále mírně zdražují, i když ve srovnání s uplynulými roky je tempo růstu cen pomalejší. Jako příklad mohu uvést zasíťovaný pozemek o rozloze 1000 metrů čtverečních v Čestlicích, který se před rokem prodal za cenu 5 800 korun za čtvereční metr. Dnes se srovnatelné pozemky bez problému prodají za 6 200 korun na jeden metr čtvereční,“ vysvětluje realitní makléř Jan Martina s tím, že uvnitř města jsou ceny pražských pozemků samozřejmě několikanásobně vyšší.

Pod tlakem vysokých cen se lidé podle něho v posledních letech poohlížejí po vzdálenějších lokalitách a roste jejich ochota dojíždět do metropole odjinud. Prudce proto vzrostl zájem o pozemky i v menších městech do vzdálenosti až 30 kilometrů od Prahy, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Toto lze sledovat například v Říčanech, kde už ale vhodné pozemky pro výstavbu rodinného domu téměř nejsou k mání, nebo v Jesenici, Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích či Berouně. Žádané jsou stále hlavně rovinaté pozemky, které umožňují nejjednodušší stavbu domu, což je pochopitelně i levnější varianta.

Brno není pozadu

Podobná je i situace kolem Brna. V jihomoravské metropoli totiž také ubývá vhodných pozemků pro výstavbu domů. „Na území Brna je v tuto chvíli velmi málo pozemků, které by byly určeny přímo k výstavbě rodinných domů a byly na to již připravené zasíťováním. Ceny jsou proto vysoké, pohybují se v rozmezí od 8 až do 14 tisíc korun za jediný čtvereční metr. Pro kupce se přitom jedná jen o část celkové investice. Čeká jej 4% daň z nabytí a samozřejmě ještě samotná stavba domu. Tato cenová hladina, je dle mého názoru na samé hraně koupěschopnosti klientů,“ upřesňuje realitní makléřka Jarmila Odehnalová. Trh s pozemky na území Brna kopíruje celkový vývoj prodeje nemovitostí. Navíc je výrazně nepříznivě ovlivněn dosud neschváleným novým územním plánem.

Máte vlastní bydlení, nebo ho teprve hledáte? A jste ochotní se za levnější nemovitostí stěhovat?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development