element letňany

Magazín o bydlení

Dřevo je opět trendy. Pusťte ho do svého interiéru!

Dřevo slaví velký návrat. Bytoví architekti s ním znovu pracují a využívají ho v mnohdy překvapivých kombinacích. Například v ryze moderním interiéru obloží část stěny šindelem nebo jako solitér využijí komodu po babičce s jasnou výzvou: renovujte, obkládejte a recyklujte. Podívejte se na nápady, co vše dřevo v interiéru umí.

Strohé a studené interiéry, kterým vévodily umělé materiály, ustupují interiérům, kde dominují přírodní materiály, především dřevo nebo kámen. Vrací se dřevěné podlahy nebo parkety, obklady z pravého kamene a znovu je populární korek, s nímž lze obkládat zdi a použít ho i jako podlahu. Spolu s tím vévodí interiérům nábytek z masivu, především z dubu, buku, ořechu nebo módního jasanu. Letos do interiérů přicházejí nové, možná trochu netypické barvy, především zelená, šedá nebo tmavomodrá.

Módní dřevo? Pokolikáté už?

Dřevo je evergreen a v interiérech má své místo téměř v jakékoli módní vlně. Mění se především typy využívaného dřeva, letos je v módě hlavně jasan nebo jilm, a potom technologie výroby nebo úpravy povrchů. Současné trendy zvýrazňují především přirozené zbarvení a texturu dřeva tak, abychom se co nejvíce mohli těšit z jeho krásy.

Výhodou dřeva v interiéru je jeho univerzální využití. Dřevěné prvky vnáší do našich domovů pocit tepla, útulnosti. Dřevo také skvěle tepelně izoluje. A znovu se používá například na obklady stěn. Vedle tradičních dřevin, jako je buk, dub, javor, třešeň, olše, ořech nebo bříza, se v českých interiérech objevují i exotické dřeviny, například teak nebo bambus, který skvěle odolává vlhkosti, a proto ho lze použít třeba v i v koupelně.

Dřevo je možné kombinovat s jinými materiály, ať už přírodními nebo umělými. Pokud budete v bytě kombinovat více druhů dřeva, je lepší poradit se s odborníkem, příliš dekorů vedle sebe totiž může působit překombinovaně. Rozhodně se ale nebojte kombinovat dřevo s kovem, sklem nebo kamenem.

Od podlahy k solitérům

České domácnosti se učí vkusnému bydlení a investují do materiálů a vybavení, které je nadčasové. V interiérech městských bytů se tak znovu objevují parkety nebo dřevěné podlahy namísto linolea nebo levných plovoucích podlah. Řemeslně dobře provedená dřevěná podlaha vydrží dlouhá desetiletí, snadno se renovuje a je nadčasová. Je to podlaha a výmalba, která udá základní ráz interiéru a potom záleží na dalších prvcích.

Dnes je módní kombinace moderních prvků s tradičními, a tak se například po boku masivního dubového stolu po babičce objevují designové židle z plastu. Nebo se vedle moderní pohovky s kovovými prvky vyjímá restaurovaná komoda ze starožitnictví. Starou židli lze zase snadno renovovat, například natřít na bílo a využít ji v koupelně k odkládání. Na předních příčkách oblíbenosti se pořád drží nábytek z palet, který si můžete při troše šikovnosti vyrobit doma. Designéři pracují také s obklady, ke kterým využívají nejen dřevěné palubky, ale třeba šindel.

Přehled dřevin používaných v interiérech

 • Buk – je typický světle hnědou barvou, vedle dubu patří k nejoblíbenějším dřevinám u nás. Vyrábí se z něho nábytek i dřevo. Řadíme ho mezi tzv. tvrdé dřeviny.
 • Dub – oblíbený je hlavně pro podlahy, nábytek nebo dveře, má rovnoměrně zbarvené jádro, jde o tvrdou dřevinu.
 • Ořech – svojí šedobílou barvou působí lehce exoticky. Dobře se s ním pracuje, proto se často používá i pro výrobu dýhy.
 • Třešeň – je typická načervenalou barvou, v interiéru byla svého času oblíbená a dnes slaví návrat, používá se hlavně pro výrobu dekorativních předmětů nebo solitérů.
 • Smrk – je využíván především v rustikálně laděných interiérech, typické jsou pro něj výrazné letokruhy.
 • Bříza – má smetanovou barvu, která přechází až do šedé. Využívá se pro výrobu bytových doplňků.
 • Olše – má narůžovělé až červenohnědé dřevo, typicky se používá pro výrobu kuchyňského nábytku, protože dobře odolává vlhkosti.

Jak a s čím dřevo kombinovat?

Vše má své limity, a platí to i při vybavování a zařizování interiéru. Příliš mnoho dřevěných prvků může působit rustikálně, což je žádoucí například na chalupě nebo v dřevostavbě, ale nikoli už v městském bytě. Proto neváhejte dřevo kombinovat s moderními prvky, jako jsou kovy nebo sklo. A také sáhnout po barvách. Letos interiérům vévodí tmavší tóny modré, potom odstíny zelené, šedé, šedomodré a petrolejové. K tomu lze přidat i nádech zlaté, prvky černé nebo měděné. Bíločerné interiéry, tak populární v minulosti, prostě ustupují přírodninám a barvám.

Výrobci nábytku zaznamenávají poptávky po kvalitních solitérech, jako jsou masivní dřevěné stoly, k nimž se vejde celá rodina. Podle odborníků to může být reakce na přetechnizovanou dobu, kdy se rádi po dlouhém dni zastavíme u něčeho přírodního, skutečného, opravdového. Pokud ještě zůstaneme u stolů, trendem je nechávat je odkryté, ukázat dřevo v plné kráse a jako dekoraci použít jednoduché vázy naplněné polním kvítím nebo větvičkami natrhanými při procházce. Opět kus přírody.

A závěrem ještě pár tipů, jak dřevo v interiéru použít:

 • Ukažte jeho syrovost, texturu a přírodní barvu.
 • Vyrobte si ze dřeva vlastní nábytek. Použijte OSB desky, palety nebo špalky.
 • Pátrejte po bazarech nebo designových obchodech. Jeden dřevěný solitér povznese váš interiér o několik pater výš.
 • Dekorujte stěny, například palubkami nebo šindelem.
 • Starou dřevěnou židli natřete bílou nebo petrolejovou barvou a máte solitér do koupelny nebo na balkon.

Kolik dřevěných prvků máte v interiéru vy? A dáváte přednost přírodním materiálům?

element letňany

Investiční byty se nyní vyplatí víc než jindy. Hlavně v Praze

Pokud máte byt navíc, můžete vydělat. Strmý růst totiž žene ceny nemovitostí nahoru a někteří lidé si nemohou dovolit vlastní bydlení. Proto sílí poptávka i po nájemních bytech. Především v hlavním městě se podle realitních makléřů prodává stále více bytů k investičním účelům. Tento trend v poslední době dohání i menší města v České republice. Je právě teď nejlepší doba koupit investiční byt?

Rezervační smlouva je při koupi bytu běžná. Na co si dát pozor?

Jakmile najdete nemovitost, která se vám líbí, splňuje vaše očekávání a můžete si ji dovolit, realitní makléř vám připraví rezervační smlouvu. Spolu s podpisem přidáte i rezervační zálohu. Vy tím vyjádříte skutečný zájem o byt nebo dům, majitel a realitní makléř si mohou oddechnout, že jiného zájemce hledat nemusí. I když je rezervace nemovitosti běžnou součástí obchodu s realitami, přesto byste měli být opatrní. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development