Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Dřevo v koupelně je trendy. Použijte ho jako hlavní prvek i doplněk

Koupelny jsou nejen nutností každého bytu, ale v poslední době se stávají i oázou relaxace. Zatímco dlažba a obklady mohou působit chladně a odtažitě, dřevo zútulňuje, vytváří pocit pohody a luxusu. I proto se v koupelnách objevuje stále častěji. Může jim dominovat nebo je doplňovat. Inspirujte se, jak dřevo a dřevěné prvky v koupelnách použít.

Při zařizování bytu hraje dřevo důležitou úlohu. Důvodů je hned několik: působí nadčasově, luxusně i rustikálně, zvyšuje estetickou hodnotu interiéru, dlouho vydrží a lze ho velmi dobře kombinovat i s ostatními materiály, zejména si dobře rozumí se sklem nebo kovem. Zatímco například v obývacím pokoji nebo v ložnici či v pracovně je dřevo jasnou volbou, v koupelnách se mu mnohdy bráníme – jeho aplikace ve vlhkých místech je totiž opředena řadou mýtů. Jistě, dřevo v koupelně je nutné vybrat obezřetně a také ho ošetřit, ale pokud je vše provedeno správně, dřevěné prvky v koupelnách vydrží dlouho.

Dřevo koupelnám sluší

Dřevo a dřevěné doplňky se v koupelnách objevují už několik let. „Dřevo je estetické, koupelnám sluší. Zároveň je i praktické, jen se musí vědět, jak na to,“ říká interiérová designerka Alžběta Mrázová ze studia Room Story. Dřevo v koupelně podle ní navozuje pocit útulnosti a luxusu a spojení s přírodou. „Čím více dřeva, tím více pocitu, že relaxuji ve své soukromé sauně,“ dodává.

Na pocit útulna, které vytváří dřevo, upozorňuje i Lenka Lehečková, marketing project manager společnosti SIKO Koupelny & Kuchyně. „Dřevo prostor opticky zjemní a pocitově zateplí. Navíc se skvěle kombinuje s dalšími materiály a barvami. Jeho kresba a téměř nespočet barevných tónů vytváří originalitu prostoru či domu,“ doplňuje.

Dominanta i doplňky

Dřevěný dekor může koupelně dominovat. Pokud se ale bojíte rozsáhlejší aplikace, můžete pro začátek sáhnout po dřevěných doplňcích. Na výběr jich je opravdu hodně. „Dřevo se nejčastěji objevuje na koupelnovém nábytku, deskách pod umyvadlo, koupelnových doplňcích, rohoží do sprchového koutu apod. Výjimkou není ani umyvadlo samotné,“ vypočítává Lenka Lehečková.

Také Alžběta Mrázová poukazuje na velký rozsah aplikací. „Dřevo má v koupelně velkou škálu využití. Nejčastěji je použito při výrobě umyvadlových skříněk, na deskách pod umyvadly, a pak samozřejmě v doplňcích, jak jsou různé rohože, stoličky, dávkovače mýdla, věšáky, poličky či kelímky,“ říká.

Dřevo se pochopitelně v koupelně může stát i středem pozornosti. „Možné je vše, co jen fantazie dovolí. Obložit dřevem celou koupelnu, pořídit celodřevěný sprchový kout, vanu, instalovat do koupelny dřevěnou podlahu… Důležité je správný druh dřeva, jeho ošetření a mít dostatečné odvětrávání koupelny,“ dodává Alžběta Mrázová.

Dřevo v koupelně (příklady)

  • Z ořechu se vyrábí regály, doplňky nebo sprchové rohože.
  • Mořený smrk dává vzniknout koupelnovému nábytku.
  • Z palisandru vznikají například skříňky pod umyvadlo.
  • Dub se hodí například na umyvadlové desky.
  • Bambus se proměňuje v koupelnové doplňky.

Nutné je ošetření dřeva

Koupelna je specifické prostředí, kde dominuje voda a horká pára, pokud si rádi dopřáváte pořádnou sprchu nebo plnou vanu. Jinými slovy – v koupelně vzniká a ráda se tu udržuje vlhkost. A jak známo, vlhkost může způsobit změnu struktury dřeva a v krajním případě i jeho plíseň. Alfou a omegou je proto dobré odvětrání koupelny, ať už pomocí technologie nebo alespoň okna (technologie je v tomto případě podle odborníků jistější).

Druhým krokem k udržení dřevěných prvků v koupelnách je správný výběr druhu dřeviny. Nejčastěji se vybavení do koupelen vyrábí z ořechu, dubu nebo mořeného smrku, pokud zůstaneme u dřeva, jež roste i v našich klimatických podmínkách. Potom je možné vybírat z exotických dřevin, jako je bambus, palisandr, teak, wenge, iroko nebo sapele. Tyto dřeviny jsou tvrdé a mají větší hustotu, tedy nemají tendenci při styku s vlhkostí bobtnat.

Každé dřevo, které do koupelny přijde, je pak nutné ošetřit olejem nebo voskem – ty zachovají přírodní matný vzhled dřeva. Používá se také lak, který vytvoří lesklý povrch. „Nejideálnější je svěřit výběr a instalaci do rukou odborníka, kterých již existuje nepřeberné množství. Důležitá je také následná péče – povrchy je dobré olejovat, a to i jedenkrát za měsíc,“ uzavírá Alžběta Mrázová.

Máte v koupelně dřevo? A pokud ne, líbilo by se vám?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development