Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Dřevo v koupelně je trendy. Použijte ho jako hlavní prvek i doplněk

Koupelny jsou nejen nutností každého bytu, ale v poslední době se stávají i oázou relaxace. Zatímco dlažba a obklady mohou působit chladně a odtažitě, dřevo zútulňuje, vytváří pocit pohody a luxusu. I proto se v koupelnách objevuje stále častěji. Může jim dominovat nebo je doplňovat. Inspirujte se, jak dřevo a dřevěné prvky v koupelnách použít.

Při zařizování bytu hraje dřevo důležitou úlohu. Důvodů je hned několik: působí nadčasově, luxusně i rustikálně, zvyšuje estetickou hodnotu interiéru, dlouho vydrží a lze ho velmi dobře kombinovat i s ostatními materiály, zejména si dobře rozumí se sklem nebo kovem. Zatímco například v obývacím pokoji nebo v ložnici či v pracovně je dřevo jasnou volbou, v koupelnách se mu mnohdy bráníme – jeho aplikace ve vlhkých místech je totiž opředena řadou mýtů. Jistě, dřevo v koupelně je nutné vybrat obezřetně a také ho ošetřit, ale pokud je vše provedeno správně, dřevěné prvky v koupelnách vydrží dlouho.

Dřevo koupelnám sluší

Dřevo a dřevěné doplňky se v koupelnách objevují už několik let. „Dřevo je estetické, koupelnám sluší. Zároveň je i praktické, jen se musí vědět, jak na to,“ říká interiérová designerka Alžběta Mrázová ze studia Room Story. Dřevo v koupelně podle ní navozuje pocit útulnosti a luxusu a spojení s přírodou. „Čím více dřeva, tím více pocitu, že relaxuji ve své soukromé sauně,“ dodává.

Na pocit útulna, které vytváří dřevo, upozorňuje i Lenka Lehečková, marketing project manager společnosti SIKO Koupelny & Kuchyně. „Dřevo prostor opticky zjemní a pocitově zateplí. Navíc se skvěle kombinuje s dalšími materiály a barvami. Jeho kresba a téměř nespočet barevných tónů vytváří originalitu prostoru či domu,“ doplňuje.

Dominanta i doplňky

Dřevěný dekor může koupelně dominovat. Pokud se ale bojíte rozsáhlejší aplikace, můžete pro začátek sáhnout po dřevěných doplňcích. Na výběr jich je opravdu hodně. „Dřevo se nejčastěji objevuje na koupelnovém nábytku, deskách pod umyvadlo, koupelnových doplňcích, rohoží do sprchového koutu apod. Výjimkou není ani umyvadlo samotné,“ vypočítává Lenka Lehečková.

Také Alžběta Mrázová poukazuje na velký rozsah aplikací. „Dřevo má v koupelně velkou škálu využití. Nejčastěji je použito při výrobě umyvadlových skříněk, na deskách pod umyvadly, a pak samozřejmě v doplňcích, jak jsou různé rohože, stoličky, dávkovače mýdla, věšáky, poličky či kelímky,“ říká.

Dřevo se pochopitelně v koupelně může stát i středem pozornosti. „Možné je vše, co jen fantazie dovolí. Obložit dřevem celou koupelnu, pořídit celodřevěný sprchový kout, vanu, instalovat do koupelny dřevěnou podlahu… Důležité je správný druh dřeva, jeho ošetření a mít dostatečné odvětrávání koupelny,“ dodává Alžběta Mrázová.

Dřevo v koupelně (příklady)

  • Z ořechu se vyrábí regály, doplňky nebo sprchové rohože.
  • Mořený smrk dává vzniknout koupelnovému nábytku.
  • Z palisandru vznikají například skříňky pod umyvadlo.
  • Dub se hodí například na umyvadlové desky.
  • Bambus se proměňuje v koupelnové doplňky.

Nutné je ošetření dřeva

Koupelna je specifické prostředí, kde dominuje voda a horká pára, pokud si rádi dopřáváte pořádnou sprchu nebo plnou vanu. Jinými slovy – v koupelně vzniká a ráda se tu udržuje vlhkost. A jak známo, vlhkost může způsobit změnu struktury dřeva a v krajním případě i jeho plíseň. Alfou a omegou je proto dobré odvětrání koupelny, ať už pomocí technologie nebo alespoň okna (technologie je v tomto případě podle odborníků jistější).

Druhým krokem k udržení dřevěných prvků v koupelnách je správný výběr druhu dřeviny. Nejčastěji se vybavení do koupelen vyrábí z ořechu, dubu nebo mořeného smrku, pokud zůstaneme u dřeva, jež roste i v našich klimatických podmínkách. Potom je možné vybírat z exotických dřevin, jako je bambus, palisandr, teak, wenge, iroko nebo sapele. Tyto dřeviny jsou tvrdé a mají větší hustotu, tedy nemají tendenci při styku s vlhkostí bobtnat.

Každé dřevo, které do koupelny přijde, je pak nutné ošetřit olejem nebo voskem – ty zachovají přírodní matný vzhled dřeva. Používá se také lak, který vytvoří lesklý povrch. „Nejideálnější je svěřit výběr a instalaci do rukou odborníka, kterých již existuje nepřeberné množství. Důležitá je také následná péče – povrchy je dobré olejovat, a to i jedenkrát za měsíc,“ uzavírá Alžběta Mrázová.

Máte v koupelně dřevo? A pokud ne, líbilo by se vám?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development