element letňany

Magazín o bydlení

Druhy tapet a jejich lepení

Během posledních let zažily tapety svou renesanci. Někteří z vás určitě ještě pamatují jejich velkou slávu v dobách minulého režimu, jejich následný úpadek, kdy byly nahrazeny sytou výmalbou, a pak velký comeback. Přestože už se začínají šířit zprávy o tom, že tapety pomalu zase vychází z módy, praxe je poměrně jiná. Tapety jsou stále velmi oblíbené.

Vytváří doma příjemnou atmosféru, vyrábí se v až neskutečném množství vzorů a z různých druhů materiálu. Vydrží poměrně dlouho a když nás přestanou bavit, lze je jednoduše vyměnit za jiné. Některé z tapet lze dokonce čistit a mýt, řada z nich je plastická nebo přetíratelná.

Druhy tapet a jejich výběr

Výběru tapety by mělo předcházet důkladné změření pokoje nebo tapetované stěny, abychom pak mohli zvolit správný počet rolí. Tapeta by měla ladit s kobercem (parketami, plovoucí podlahou,…), s barevným laděním interiéru, s doplňky.

Tapetovaná stěna musí být očištěna od původních tapet nebo výmalby. Nové tapety se nikdy na ty staré nelepí, vícevrstvou malbu je třeba oškrábat a u novostaveb by se měla zeď před tapetováním natřít penetrací (i pokud děláme nové omítky v bytě).

  • Papírové tapety – klasické tapety z papíru, které jsou oblíbené především pro svou nízkou cenu. Manipulace je s nimi ale horší než třeba s vliesovými. Lepí se tak, že pás tapety natřeme lepidlem a čekáme, až nabobtná. Následně se přikládá na zeď.
  • Vliesové tapety – vyrábí se z netkané textilie, vyráběné česáním polyesterových a celulózových vláken, která jsou vzájemně svázána pojivem. Vliesové tapety jsou dražší než papírové, ale je s nimi snadnější manipulace. Zachovávají si své rozměry, a tak se lepidlo nanáší přímo na stěnu a tapety se pak lepí nasucho. Většina z nich jde pak stáhnout za sucha ze stěny.
  • Vinylové tapety – vyrábí se z umělé hmoty a mají nosnou vrstvu buď z papíru nebo vliesu. Jsou omyvatelné, takže se hodí i pro tapetování kuchyně nebo koupelny. Jejich lepení záleží právě na nosné vrstvě. Pokud je z papíru, natíráme lepidlo na tapetu a následně přikládáme na zeď. Jestliže je z vliesu, natíráme lepidlem jenom zeď, na kterou suchou tapetu přiložíme.
  • Textilní tapety – z obou stran tapety je vinylový potah, takže textilie nepřijde do kontaktu s lepidlem. Lepidlo se nanáší přímo na zeď. Textilní tapety jsou mimořádně estetické a obvykle také dražší než předchozí 3 druhy.
  • Hedvábné tapety – u většiny hedvábných tapet neplatí, že by byly z hedvábí, ale pouze vytváří hedvábný dojem. Obvykle se vyrábí z vinylu se zadní stranou papírovou nebo vliesovou, přičemž způsob lepení záleží na nosné vrstvě.
  • Tapety ze skleněných vláken – i přes vysokou cenu je tento druh tapety velmi populární. Dají se omývat, přemalovat, zachovávají si svou barvu i rozměr.

Druhy lepidel

Lepidlo je při tapetování dosti podstatnou složkou, protože právě ono zásadně ovlivňuje výsledek. Lepidla na tapety rozlišujeme především podle způsobu aplikace na:

  • Lepidlo na tapetu – je určeno pro tapety, které si nezachovávají své rozměry, například papírové. Lepidlo na nanášíme na zadní stranu a papír následně jeho vlivem nabobtná a šířka tapety se může zvětšit až o 1 – 1,5 cm. Jestliže tapetu na zeď nalepíme před dokončením bobtnání, můžou na tapetě vzniknout neestetické bubliny a záhyby.
  • Lepidlo na stěnu – lepidlo se nanáší přímo na stěnu pomocí válečku nebo kruhového štětce.
  • Lepidlo na stěnu i tapetu – lepidlo na stěnu i na tapetu se nanáší tehdy, má-li tapeta na zadní straně vlisované vzory, které spotřebu lepidla podstatně zvyšují.

Zásady pro tapetování

Během doby, kdy se bude lepidlo rozpouštět ve vodě, si můžete nastříhat pásy tapety. Je třeba naměřit si výšku tapetování, tak, aby odstřihnutý pás byl delší cca o 5-10 cm kvůli případným úpravám.

Pokud lepíte tapety s výrazným vzorem, je třeba počítat s určitým prostřihem, aby vzor lícoval. Jistou možnost představuje práce se dvěma kotouči, díky čemuž se prostřih sníží.

Jestli tapety lepíte překládáním, začněte od okna – ze strany světla, aby nenaráželo do spojů.

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development