Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Dvě barvy roku 2022: Kterou pozvete do svého bytu?

Už jsme si zvykli, že i interiéry podléhají trendům. Každý rok patří jiné barvě. Letos vyhrál odstín Very Peri – červeno-fialovo-modrý odstín, který připomíná borůvky. Populární je také olivově šedá. S trochou odvahy můžete obě barvy kombinovat. Anebo si vybrat jen jednu. Připravili jsme pro vás inspiraci, jak na to.

Barvu roku vyhlašuje každoročně Institut Pantone. Pro rok 2022 nám odborníci vybrali modrý odstín s červeným podtónem, který připomíná barvu slupky borůvek a říkají mu Very Peri. Vzorníky Pantone jsou používány pro textil, grafiku, design i průmysl. Jde o celosvětově uznávaný barevný standard, který se pak objevuje v různých oblastech, ať už je to móda anebo interiér. V barvě Very Peri se tak nyní objevují nejen bytové doplňky, ale třeba i kusy nábytku, jako je například sedačka nebo komoda.

Proč barva Very Peri?

Barva roku 2022 je ojedinělá a úplně nová. Byla totiž nově vytvořená. Kombinace červených, fialových a modrých tónů propojuje fyzický a digitální svět, ve kterém se pohybujeme stále více. Je symbolem toho, že digitální svět má své pevné místo v našich životech.

„Tato barva vyjadřuje radostný postoj a dynamickou přítomnost, která podporuje odvážnou kreativitu,” uvedla k výběru odstínu výkonná ředitelka Institutu barev Pantone Leatrice Eisemanová.

Barvu Very Peri velmi dobře znají lidé generace Z (narození od 90. let do roku 2012), protože se hojně používá právě v digitálním světě. Podle expertů na barvy pomáhá tento odstín rozšiřovat hranice reality a otevírá dveře do dynamického virtuálního světa, kde můžeme zkoumat a vytvářet nové barevné možnosti.

Barva Very Peri v interiéru

Samotný institut Pantone doporučuje Very Peri kombinovat s pastelovými tóny, rozumí si také s některými odstíny zelené, hnědé a růžové. Její tóny korespondují také s odstíny levandulové a šeříkové. Kombinovat ji lze i s výraznou žlutou.

Vynikne tedy v minimalistickém interiéru zařízeném v chladnějších tónech dřeva nebo v místnosti plné pokojových rostlin. Domácnost bohatou na barvy zase harmonicky doplní a nebude zbytečně vyčnívat.

Olivově šedá barva v domácnosti

Pokud je pro vás barva Veri Peri příliš zvláštní a nesouzníte s tím, co vyjadřuje, můžete sáhnout po letošní dvojce – olivově šedém odstínu. Ta odkazuje k přírodě, odolnosti, houževnatosti, klidu a pohodě.

Olivově šedý odstín je v podstatě univerzální, a tak se hodí do jakéhokoli interiéru. Lze ji použít místo ostatních neutrálních barev, jako je například šedá, béžová nebo okrová. Kombinovat ji můžete s černou i s dekorem dřeva. Dobře si sedne s tradičním dřevěným nábytkem. Interiér oživíte přidáním výraznějších barev, například žluté nebo červené.

Stačí několik bytových doplňků

Měnit rok co rok interiér podle aktuálních barevných trendů není v silách běžného smrtelníka. Pokud ale rádi jedete na moderní vlně, zkuste si v odstínech roku 2022 pořídit pár doplňků.

Někdy stačí opravdu jednoduchá obměna: například si můžete pořídit nové prostírání, závěsy, koberečky nebo polštářky. Přidat můžete i pár dekorativních prvků, například vázy nebo květináče.

Rezidence Neklanka II

Jak opticky zvětšit prostor malého bytu?

Bojujete s prostorem v malém bytě? Bohužel nejste v situaci, kdy si můžete dovolit stěhování do většího bytu, a tak vám nezbývá nic jiného, než trpět? Víme, jak opticky zvětšit malý byt. Uvidíte, že vám níže uvedené tipy pomohou v tom, se znovu pořádně nadechnout. Kromě toho vás tyto tipy nebudou stát ani příliš velké finanční prostředky. Na druhou stranu je potřeba s nějakou tou malou investici počítat.

Co by nemělo dítěti v dětském pokojíčku chybět?

Dětský pokoj je pro děti místností, která slouží pro jeho bezpečí. Jakmile se dítě cítí smutně, pak si vleze do svého dětského pokoje, ve kterém následně stráví i několik desítek minut. Každé dítě považuje svůj dětský pokoj za útočiště. Považuje svou místnost za bezpečný prostor a své doupě, ve kterém se mu nemůže nic stát. Dbejte na to, aby dětský pokoj působil na dítě klidným a uklidňujícím dojmem. Co by v dětském pokoji nemělo rozhodně chybět? Podle odborníků jsou to níže uvedené věci.

geosan development