Elektřina zdražuje a energetický trh zažívá bouřlivé období. Někteří dodavatelé situaci pravděpodobně neustojí a zkrachují. Lidé jsou zmatení a nevědí, jaké produkty si vybrat a zda dát přednost fixaci cen, nebo tržním cenám. Co se s elektřinou děje? A jak se zachovat a mít pořád dobré ceny energií?
Zdražuje všechno. Bylo jen otázkou času, kdy se vzbouří i energie. Velkoobchodní ceny elektřiny rostou už několik měsíců. Dodavatelé, kteří elektřinu nakupují na velkoobchodních burzách, musí změny promítnout do svých ceníků.
Elektřina s dodávkou na následující rok se na pražské energetické burze nyní obchoduje za cenu vyšší než 100 euro, což je asi 2 530 korun za megawatthodinu. Analytici očekávají kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově až o 20 procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun. Odborníci se rovněž shodují v tom, že velkoobchodní ceny elektřiny ženou nahoru hlavně rekordní ceny emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy je za růstem cen elektřiny současná energetická krize. „Dlouhá léta se zanedbával rozvoj jaderných či uhelných elektráren, neboť se věřilo, že obnovitelné zdroje to utáhnou. Nyní je patrné, že ne. Například proto, že letos v létě nedostatečně foukalo, a tak se ve větrných elektrárnách vyrobilo málo elektřiny. Tudíž se v Evropě vrací do provozu již odstavené uhelné elektrárny,“ napsal v Kovanda ve svém komentáři pro server Kurzy.cz.
Zdraží všichni dodavatelé
První zdražování už přitom začalo. Skokově nedávno zdražil ČEZ, a to i fixované produkty. Ceny navyšují také menší dodavatelé, kteří přitom mají svoji obchodní politiku postavenou na nízkých cenách. Proto některým v současné situaci hrozí krach, a tak jim nezbývá nic jiného než ceny elektřiny navýšit.
Příkladem je největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. „Všem našim zákazníkům doporučujeme přechod na dodávku energií za aktuální velkoobchodní ceny, které neurčujeme my jako dodavatel, ale určuje je trh. Jsme přesvědčeni, že průměrné tržní ceny budou v příštím roce zhruba na stejné úrovni jako standardní ceníky dominantních dodavatelů,“ uvedla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.
Zdražování elektřiny je fakt, s nímž spotřebitelé nic neudělají. I tak ale mohou na oznámení od svých dodavatelů reagovat a zkusit si zajistit nejlepší možnou cenu na trhu. Jak upozornila spotřebitelská poradna dTest, tak někteří dodavatelé oznamují zdražení garantovaných cen (neboli fixovaných cen na dobu určitou). Vlastně se tím brání, protože tyto ceny mají garantovat, ale v poslední době ceny energií natolik narostly, takže to pro ně ekonomicky nedává smysl a hrozí jim krach.
Změny cen a ceníků elektřiny
Mnoho dodavatelů energií tak právě nyní informuje své zákazníky o nutné změně ceníku s odůvodněním, že za současné situace raketového růstu cen už nejsou schopni dodávat energie za původních podmínek, které slíbili při uzavření smlouvy. „Spotřebitelé jsou zmatení. Očekávali, že uzavření smlouvy na dobu určitou s fixovanou cenou je právě před takovými cenovými výkyvy ochrání,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Podstatou sdělení dodavatele je, že ceny energií se výrazně zvyšují, a spotřebitel tak může volit mezi akceptací zvýšení ceny a možností od dodavatele odejít, což je právo, které mu v takové situaci dává zákon.
Dodavatelé ale obvykle nemají právo měnit ceny u smluv uzavřených na dobu určitou s pevně garantovanou cenou. „Například společnost Europe Easy Energy oznámila zvýšení ceny od 1. listopadu 2021, přičemž současně poučila spotřebitele o právu od smlouvy odstoupit nejpozději 10. den přede dnem zvýšení ceny. To je zákonem předvídaný postup pro takový případ,“ řekla Eduarda Hekšová. A pokračuje: „Ale klademe si otázku, zda je změna cenového plánu u fixované ceny oprávněná. Přesto, že dodavatel takovou možnost v ceníku i v obchodních podmínkách předvídá, může to být pro spotřebitele překvapivé ustanovení, o což by se mohl v případném sporu s dodavatelem opřít.“
Pokud se lidé do takové situace rozhodnou, musí se rychle rozhodnout, co budou dělat. Mohou se pokusit trvat na původně slíbené fixované ceně, což ale může vést ke sporu s dodavatelem. Nebo mohou využít situace a od dodavatele odejít a uzavřít smlouvu o dodávkách s jinou společností.
Hrozí krachy dodavatelů
Vybrat si stabilního a silného dodavatele, který současnou situaci na trhu ustojí, může být i ochrana před případným krachem dodavatele a s tím spojených problémů. Lidé sice v případě, kdy dodavatel zkrachuje, nezůstanou bez dodávek, taková situace ale není příjemná.
„Vzhledem ke zdražování elektřiny a plynu na světových burzách dochází už i u nás k prvním úpadkům dodavatelů energií. V takových případech jste jako zákazníci před přerušením dodávek automaticky chráněny institutem dodavatele poslední instance,“ informuje na svém webu Energetický regulační úřad.
Jakmile tedy dodavatel zkrachuje, na jeho místo nastupuje dodavatel poslední instance, který bude postižené odběratele o takové situaci informovat. Lidé pak mají šest měsíců na to, aby si našli nového dodavatele a uzavřeli s ním smlouvu o dodávkách. Tu mohou uzavřít i s dodavatelem poslední instance. V Praze je tímto dodavatelem Pražská energetika, v jižní části ČR je to E.ON a zbytek republiky pokrývá ČEZ.
Snad nebude tak zle
Aktuální situace na trhu s energiemi je ovlivněna řadou proměnných, mimo jiné jde už o zmíněnou energetickou krizi, ale i ekonomickou nejistotu. Podle odborníků se však vše opět srovná. „Experti jsou v tuto chvíli přesvědčeni o tom, že ceny na burze na přelomu roku klesnou,“ uzavírá Robert Chmelař, zakladatel českého energetického startupu bezDodavatele.