Rezidence Neklanka

Magazín o bydlení

Fenomén superlevných bytů

Sazby hypoték jsou stále nízké a developeři nastolili cenovou válku a tím zvyšující se poptávku po nových bytech v Praze – a právě to může mít za následek rekordní počet prodejů bytů od počátku krize. Od počátku tohoto roku až po konec třetího čtvrtletí se počet prodaných pražských bytů v novostavbách navýšil o třetinu oproti stejnému časovému úseku v loňském roce. Ukazuje to nejaktuálnější analýza skupiny Trigema, sledujících dohromady 162 developerů.


Co nejvíce táhne zmiňovanou poptávku? Především superlevné byty, lokalizované především u okrajových částí hlavního města Prahy, ve kterých se za m2 platí přibližně 40 000,- Kč. V prodeji naopak zaostávají developerské projekty s vyššími cenami, pohybujícími se nad 60 000,-Kč za m2. Řada podobných projektů vznikla a nově vzniká například v pražském Žižkově a dá se říci, že podobné byty jsou takřka neprodejné.

Je dosti pravděpodobné, že od začátku krize se nyní schyluje k novému celoročnímu rekordu, a to především právě díky velkému zájmu o levnější projekty a superlevné byty. Společnost Crestyl udala odhad celkového počtu prodaných bytů za letošní rok, a to přibližně pět a půl tisíc. Pokud se tento odhad naplní, překoná počet nových prodaných bytů i rok 2007. Je však nutné uvést fakt, že odhady jiných developerů nejsou tak vysoké. Již zmíněná Trigema odhaduje cifru jen málo překračující hodnotu pěti tisíc prodaných bytů, což by znamenalo, že rok 2007 překonán nebude, ale na druhou stranu tato hodnota výrazně stoupne ve srovnání s krizovým rokem 2008. Central Group a Ekospol naopak odhadují, že počet prodaných nových bytů nepřesáhne hodnotu pěti tisíc a zastaví se přibližně na cifře 4 700. Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol, tvrdí, že se celkový počet prodaných bytů bude odvíjet především od nabídky superlevných bytů.

Současné ceny bytů jsou patrně na svém minimu

Téměř 90% z celkového počtu prodaných nových bytů tvoří právě superlevné projekty a jednotlivé developerské společnosti mezi sebou soupeří o to, kdo z nich nabídne levnější projekt. Tato situace, vybízející klienty právě k výhodné koupi nového bytu, ovšem nepotrvá už příliš dlouho, protože současné ceny jsou s největší pravděpodobností na svém minimu a další nové byty už se snad ani nemohou nabízet levněji, jak tvrdí Martina Pavlisová, vedoucí úseku marketingu společnosti Central Group.

Nízké ceny nových bytů v kombinaci s nízkými sazbami hypoték slibují nejvýhodnější koupi bytu od počátku krize, nicméně tato situace by mohla vydržet ještě tak přibližně půl roku. Průměrná cena za m2 nového bytu se v současné době pohybuje kolem 56 000,-Kč, což je přibližně o 4-5 tisíc méně, než za poslední dva roky. Je však nutné si uvědomit, že se jedná o průměrnou cenu, a že většina prodaných nových bytů se pohybuje na ceně kolem 35 – 45 tisíc za m2.

Neprodejné lokality v Praze

Analýza, kterou vyhotovila společnost Trigema, týkající se počtu volných bytů, tvrdí, že jejich celkový počet je v současné době 6 120, ale realizovaných jich je pouze 2 335. Více jak dva roky čeká na kupce asi 759 bytů.

Cenová relace nejvíce volných bytů se pohybuje od 45 do 60 tisíc korun za m2. Celkový počet takovýchto bytů je 3 121 a představují tak víc jak polovinu z celé nabídky. Přibližně 40% z celkového počtu nových bytů zaujímají byty nad 60 000 za m2.

Nabídka zahrnuje také tzv. ležáky, tedy byty, které jsou na trhu víc jak dva roky. Jejich celková hodnota je čtyři a půl miliardy korun a vznikaly v době, kdy se na trhu s byty odehrával boom, během kterého developeři skupovali drahé pozemky, platili nákladné stavební práce a ceny byly celkově jiné, než dnes. Jejich rozdíl způsobil cenový propad a cena za m2 se u těchto bytů pohybuje přibližně na 67 tisících.

Nejvíce podobných bytů se v Praze nachází na Žižkově, kde podle aktuálních průzkumů najdeme 87 volných bytů. Jak už bylo řečeno, výhodnými lokalitami ke koupi bytu jsou okrajové oblasti Prahy, k nimž můžeme zařadit například Horní Měcholupy se dvěma projekty: Nové Měcholupy a Javorová čtvrť, dále pak také Prosek, Letňany nebo Vysočany.

Rezidence Neklanka

20 trendů pro kuchyni roku 2020

Ti, kdo se letos pouštějí do rekonstrukce nebo zařizování kuchyně, mají z čeho vybírat. Nejvíce kuchyňské trendy roku 2020 sednou všem, kteří si zamilovali minimalismus a čistotu designu. Prostor je ale i pro odvážnější a netypická řešení, nezvyklé kombinace barev, originální prvky, přírodní materiály a důraz na působivé detaily. Kterým z dvaceti klíčových trendů letošního roku se necháte inspirovat?

Jak proměnit městský balkon v zelenou oázu?

Městské balkony a terasy už dávno neslouží jako místa, kde se suší prádlo, skladují jízdní kola nebo vyřazený nábytek. Stále častěji se proměňují v zelené oázy, kde je možné snídat, odpočívat nebo si v podvečer vypít osvěžující drink. Abyste si mohli klidné chvíle užívat i na svém balkoně, stačí opravdu málo.

geosan development