element letňany

Magazín o bydlení

Granit, keramika nebo nerez? Jaký dřez se hodí právě k vám?

Přestože je v drtivé většině domácností už samozřejmostí myčka, bez dřezu se v kuchyni tak jako tak neobejdete. V každém případě se jedná o jedno z nejpoužívanějších zařízení v kuchyni. Vzhledem k tomu, že jsou dnes dřezy dostupné v nejrůznějších materiálech a tvarech, je třeba věnovat jejich výběru patřičnou pozornost.

Vestavný nebo samostatný?

Podle prostorových možností vaší kuchyně lze poměrně snadno určit, zda budete mít dřev vestavný, zabudovaný do pracovní desky, a nebo jako samostatně stojící komponent. V drtivé většině případů se používají vestavné dřezy. Ty samostatně stojící jsou vhodné především do prostornějších kuchyní. Počítat s nimi navíc musíte už v momentě, kdy kuchyň navrhujete. Nutné je totiž vyřešit napojení na mísící kuchyňské baterie a napojení dřezu na kanalizaci.

A co materiál?

V podstatě rozeznáváme 4 druhy kuchyňských dřezů podle materiálu:

Plastové a smaltové – dnes se již prakticky nevyrábí

Nerezové dřezy – jedná se o bezkonkurenčně nejprodávanější typ kuchyňského dřezu. Nachází se přibližně v 80 % domácností. Jasný důvod proč tomu tak je, představuje bezesporu cenová dostupnost. Jsou totiž řádově levnější než ty keramické a granitové a zákazníci je upřednostňují i přesto, že mají určité nedostatky. Mezi ně patří například pozůstatky po zaschlých flíčcích od vody a zanechávání map od vápenité vody.

Nerezové dřezy dobře odolávají korozi a snáší většinu běžných čistících přípravků i vysoké teploty. Vyrábí se v řadě úprav, například s tkanou strukturou nebo s kartáčovaným povrchem.

Hlavní výhody nerezových dřezů:

 • Chemická odolnost – proti saponátům, čističům i ovocným a zeleninovým šťávám
 • Různorodost tvarů – snadno je zakomponujete do jakékoli kuchyňské linky
 • Možnost volby povrchové úpravy
 • Barevné sjednocení se spotřebiči v nerezu

Granitové dřezy – často se používají v moderních kuchyních, vynikají špičkovou kvalitou a jsou vyráběny z vysoce odolných materiálů. Mezi jejich vlastnosti patří vynikající houževnatost, neporéznost a tvrdost. Pokud pravý granitový dřez zkusíte poškrábat klíčem, zůstane nepoškozený.

Granitové dřezy se vyrábí v množství designů a barev. K dostání jsou také kuchyňské baterie v barvě dřezu. Mezi jejich hlavní přednosti patří:

 • Perfektní odolnost vůči vysoké teplotě – odolávají také prudkým změnám teplot
 • Vysoká odolnost vůči mechanickému poškození. Poškrábání či odštěpení se rozhodně bát nemusíte
 • Unikátní design – vhodný do moderních kuchyní, jsou k dostání v různých barvách
 • Antibakteriální složení
 • Snadná údržba – dřezy mají nízkou pórovitost, takže se snadno čistí jakýmkoli saponátem
 • Nejsou na něm vidět stopy po zaschlých kapkách vody

Keramické dřezy – představují trend současné doby. Mají dobré uživatelské vlastnosti a jsou k dostání v řadě designů i barev. Keramika představuje velmi odolný materiál, který se hodí jak do starožitných a klasických, tak i moderních kuchyní. Keramické dřezy se snadno čistí prakticky jakýmkoli saponátem a dobře odolávají vůči vysokým teplotám.

Keramika je jedním z nejtvrdších materiálů, s nimiž se při konstruování kuchyně setkáte. Je odolná vůči poškrábání i teplotním šokům. Díky hladké glazuře nemá keramika žádné póry, je barevně neměnná a jednoduše se čistí. Z toho vyplývají všechny výhody keramických dřezů:

 • Chemická odolnost vůči saponátům a nejrůznějším chemickým látkám
 • Dobře se udržují v čistotě – mají neporézní povrch, na němž neulpívají nečistoty
 • Odolnost vůči nárazům a tlaku
 • Tuhost – keramické dřezy jsou silné, takže se vyhnete rezonujícím bateriím
 • Barevná stálost – keramika nežloutne, nešedne, zachovává si svou barvu
 • Teplotní odolnost – bez obav můžete na keramický dřez položit horký hrnec nebo rozpálenou pánev
element letňany

Investiční byty se nyní vyplatí víc než jindy. Hlavně v Praze

Pokud máte byt navíc, můžete vydělat. Strmý růst totiž žene ceny nemovitostí nahoru a někteří lidé si nemohou dovolit vlastní bydlení. Proto sílí poptávka i po nájemních bytech. Především v hlavním městě se podle realitních makléřů prodává stále více bytů k investičním účelům. Tento trend v poslední době dohání i menší města v České republice. Je právě teď nejlepší doba koupit investiční byt?

Rezervační smlouva je při koupi bytu běžná. Na co si dát pozor?

Jakmile najdete nemovitost, která se vám líbí, splňuje vaše očekávání a můžete si ji dovolit, realitní makléř vám připraví rezervační smlouvu. Spolu s podpisem přidáte i rezervační zálohu. Vy tím vyjádříte skutečný zájem o byt nebo dům, majitel a realitní makléř si mohou oddechnout, že jiného zájemce hledat nemusí. I když je rezervace nemovitosti běžnou součástí obchodu s realitami, přesto byste měli být opatrní. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development