element letňany

Magazín o bydlení

Granit, keramika nebo nerez? Jaký dřez se hodí právě k vám?

Přestože je v drtivé většině domácností už samozřejmostí myčka, bez dřezu se v kuchyni tak jako tak neobejdete. V každém případě se jedná o jedno z nejpoužívanějších zařízení v kuchyni. Vzhledem k tomu, že jsou dnes dřezy dostupné v nejrůznějších materiálech a tvarech, je třeba věnovat jejich výběru patřičnou pozornost.

Vestavný nebo samostatný?

Podle prostorových možností vaší kuchyně lze poměrně snadno určit, zda budete mít dřev vestavný, zabudovaný do pracovní desky, a nebo jako samostatně stojící komponent. V drtivé většině případů se používají vestavné dřezy. Ty samostatně stojící jsou vhodné především do prostornějších kuchyní. Počítat s nimi navíc musíte už v momentě, kdy kuchyň navrhujete. Nutné je totiž vyřešit napojení na mísící kuchyňské baterie a napojení dřezu na kanalizaci.

A co materiál?

V podstatě rozeznáváme 4 druhy kuchyňských dřezů podle materiálu:

Plastové a smaltové – dnes se již prakticky nevyrábí

Nerezové dřezy – jedná se o bezkonkurenčně nejprodávanější typ kuchyňského dřezu. Nachází se přibližně v 80 % domácností. Jasný důvod proč tomu tak je, představuje bezesporu cenová dostupnost. Jsou totiž řádově levnější než ty keramické a granitové a zákazníci je upřednostňují i přesto, že mají určité nedostatky. Mezi ně patří například pozůstatky po zaschlých flíčcích od vody a zanechávání map od vápenité vody.

Nerezové dřezy dobře odolávají korozi a snáší většinu běžných čistících přípravků i vysoké teploty. Vyrábí se v řadě úprav, například s tkanou strukturou nebo s kartáčovaným povrchem.

Hlavní výhody nerezových dřezů:

 • Chemická odolnost – proti saponátům, čističům i ovocným a zeleninovým šťávám
 • Různorodost tvarů – snadno je zakomponujete do jakékoli kuchyňské linky
 • Možnost volby povrchové úpravy
 • Barevné sjednocení se spotřebiči v nerezu

Granitové dřezy – často se používají v moderních kuchyních, vynikají špičkovou kvalitou a jsou vyráběny z vysoce odolných materiálů. Mezi jejich vlastnosti patří vynikající houževnatost, neporéznost a tvrdost. Pokud pravý granitový dřez zkusíte poškrábat klíčem, zůstane nepoškozený.

Granitové dřezy se vyrábí v množství designů a barev. K dostání jsou také kuchyňské baterie v barvě dřezu. Mezi jejich hlavní přednosti patří:

 • Perfektní odolnost vůči vysoké teplotě – odolávají také prudkým změnám teplot
 • Vysoká odolnost vůči mechanickému poškození. Poškrábání či odštěpení se rozhodně bát nemusíte
 • Unikátní design – vhodný do moderních kuchyní, jsou k dostání v různých barvách
 • Antibakteriální složení
 • Snadná údržba – dřezy mají nízkou pórovitost, takže se snadno čistí jakýmkoli saponátem
 • Nejsou na něm vidět stopy po zaschlých kapkách vody

Keramické dřezy – představují trend současné doby. Mají dobré uživatelské vlastnosti a jsou k dostání v řadě designů i barev. Keramika představuje velmi odolný materiál, který se hodí jak do starožitných a klasických, tak i moderních kuchyní. Keramické dřezy se snadno čistí prakticky jakýmkoli saponátem a dobře odolávají vůči vysokým teplotám.

Keramika je jedním z nejtvrdších materiálů, s nimiž se při konstruování kuchyně setkáte. Je odolná vůči poškrábání i teplotním šokům. Díky hladké glazuře nemá keramika žádné póry, je barevně neměnná a jednoduše se čistí. Z toho vyplývají všechny výhody keramických dřezů:

 • Chemická odolnost vůči saponátům a nejrůznějším chemickým látkám
 • Dobře se udržují v čistotě – mají neporézní povrch, na němž neulpívají nečistoty
 • Odolnost vůči nárazům a tlaku
 • Tuhost – keramické dřezy jsou silné, takže se vyhnete rezonujícím bateriím
 • Barevná stálost – keramika nežloutne, nešedne, zachovává si svou barvu
 • Teplotní odolnost – bez obav můžete na keramický dřez položit horký hrnec nebo rozpálenou pánev
element letňany

Jak je to s předkupním právem k nemovitosti?

Už rok znovu platí předkupní právo na nemovitosti. Znamená to, že spoluvlastníci dostávají při prodeji části nemovitosti přednost před jinými potenciálními kupci. To ale podle odborníků zpomaluje a komplikuje velkou část realitních obchodů. Průtahy se podle realitních makléřů týkají 15 až 40 % případů podle typu nemovitosti. Situace by se však mohla znovu změnit. Jak je to nyní s předkupním právem k nemovitosti? A jaké novinky se chystají?

Bydlení snů: Jaký je ideální domov pro většinu Čechů?

Každý si pod „bydlením snů“ představí něco jiného. Někomu se vybaví rozlehlý měšťanský byt ve starém činžáku s vysokými stropy a parketovými podlahami. Jinému ryze moderní byt v novostavbě. Někdo by se zase rád přestěhoval do dřevostavby na samotě. Bydlení, které nakonec zvolíme, bývá většinou výsledkem kompromisů. Velkou roli při výběru bytu nebo domu hraje totiž stav nemovitosti, lokalita a pochopitelně také finance. I proto se například lidé z Prahy stěhují do středních Čech, kde za menší peníze pořídí lepší bydlení – třeba rodinný domek nebo větší byt.

geosan development