element letňany

Magazín o bydlení

Grilování na balkoně: Jak nenaštvat sousedy?

Znáte to, někdy sousedská závist nezná mezí. A tak když si pokojně a klidně grilujete na balkoně oblíbený steak, může na vás soused hudrovat, že to v paneláku nesmíte. Jak to je doopravdy? A jak grilovat na balkoně, aniž byste sousedy naštvali?

V první řadě si zjistěte, zda grilování na balkoně není upraveno v domovním řádu – ten by měl být vyvěšený na nástěnce nebo u správce domu. Některá bytová družstva grilování na balkoně přímo zakázala.

Jestliže nic podobného v domovním řádu nenajdete, není u vás grilování zakázáno. Jenže to neznamená, že ho sousedé musí snášet. Především pokud máte balkony přímo nad sebou a používáte gril na dřevěné uhlí, který čoudí, mohou být sousedé nad vámi právem naštvaní – třeba zrovna suší prádlo a vy jim ho pěkně vyudíte…

Je to o grilu i o lidech

Jak už to tak bývá, jako vše, je i grilování o lidech. Takže buď máte vstřícné sousedy, kteří nějaké to občasné grilování u vás na balkoně s úsměvem přejdou, nebo potížisty, jež si budou neustále stěžovat. Jde ale i váš přístup a také o gril, který zvolíte.

Pro balkonové grilování není rozhodně vhodný gril na dřevěné uhlí. Už jen z toho důvodu, že je nepraktický. Navíc hodně čoudí. Vhodné je proto používat elektrické nebo plynové grily s víkem. Také z nich jde samozřejmě vůně (a když maso přepálíte, tak i nějaký ten čoud), nicméně jsou k okolí mnohem vstřícnější.

Z hlediska bezpečnosti i dobrých sousedských vztahů je ze škály gril na dřevo – gril plynový – gril elektrický nejvýhodnější ten poslední. Pokud je ovšem konstruovaný pro venkovní použití. Výhodou je, že nečoudí, snadno se ovládá a využít ho můžete dokonce i doma v interiéru.

Úsporné řešení balkonového grilu. Zdroj: https://www.shop.stylovebalkony.cz

Úsporné řešení balkonového grilu. Zdroj: https://www.shop.stylovebalkony.cz

Co na grilování na balkoně hasiči?

„Grilováním na balkóně spotřebitelé předpisy o požární ochraně přímo neporušují. Záleží však na způsobu grilování a na dodržování základních bezpečnostních pravidel,“ uvádí portál Hasičského záchranného sboru ČR (HSZČR).

  • Bezpečné grilování s balkonovými grily – na trhu jsou již přímo grily, které výrobci vyvinuli speciálně pro balkonové grilování, je vhodné a žádoucí používat pro grilování na balkoně právě je.
  • Pokud máte elektrický gril, ujistěte se, že byl testován a schválen pro použití venku. Poškodit by ho mohl nejen déšť ale i vyšší vlhkost vzduchu. A takový gril je potom samozřejmě životu nebezpečný.
  • Nejrizikovější vůbec jsou grily na tuhá paliva, protože za větru hrozí úlet žhavého popela. „Rozžhavený uhlík, který je unášen vzduchem, má dost vysokou energii na to, aby sám o sobě zapálil snadno hořlavé látky. Může vlétnout otevřenými balkónovými dveřmi zpátky do domácnosti, ale může také ulétnout k sousedům,“ upozorňují hasiči.
element letňany

Komentáře (1):

  1. Dommo.cz

    12.8.2013 v 8.16

    Dobrý den, pěkný článek a zcela souhlasím. Chce to plynový nebo elektrický gril a pokud u grilování nebudete dělat hluk vy, sousedi to jistě vydrží. Hlavní je nenechávat gril bez dozoru, vůně nemusí přilákat jen sousedy.

Komentování je uzamčeno.

Vyplatí se pojištění bytu? A jak ho vybrat?

Když se zabydlíte ve svém novém bytě nebo domě, vypadá vše báječně. Nikdo při stěhování nemyslí na katastrofy, jako je vytopená koupelna nebo požár. Malé i velké nehody mohou proměnit vaše bydlení k nepoznání. V takové chvíli oceníte dobrou pojistku. Podle čeho ji vybírat? A proč ji v průběhu let kontrolovat?

Byt k pronájmu. Na co si dát pozor?

Poptávka po nájemním bydlení roste. Můžou za to rostoucí ceny nemovitostí i dražší a přísnější hypotéky. Ten, kdo vlastní byt, tak může vydělat. Důležité je ale vybrat dobré nájemníky. Zákon je totiž chrání více než majitele bytu. Na co si při pronájmu nemovitosti dát pozor?

geosan development