element letňany

Magazín o bydlení

Grilování na balkoně: Jak nenaštvat sousedy?

Znáte to, někdy sousedská závist nezná mezí. A tak když si pokojně a klidně grilujete na balkoně oblíbený steak, může na vás soused hudrovat, že to v paneláku nesmíte. Jak to je doopravdy? A jak grilovat na balkoně, aniž byste sousedy naštvali?

V první řadě si zjistěte, zda grilování na balkoně není upraveno v domovním řádu – ten by měl být vyvěšený na nástěnce nebo u správce domu. Některá bytová družstva grilování na balkoně přímo zakázala.

Jestliže nic podobného v domovním řádu nenajdete, není u vás grilování zakázáno. Jenže to neznamená, že ho sousedé musí snášet. Především pokud máte balkony přímo nad sebou a používáte gril na dřevěné uhlí, který čoudí, mohou být sousedé nad vámi právem naštvaní – třeba zrovna suší prádlo a vy jim ho pěkně vyudíte…

Je to o grilu i o lidech

Jak už to tak bývá, jako vše, je i grilování o lidech. Takže buď máte vstřícné sousedy, kteří nějaké to občasné grilování u vás na balkoně s úsměvem přejdou, nebo potížisty, jež si budou neustále stěžovat. Jde ale i váš přístup a také o gril, který zvolíte.

Pro balkonové grilování není rozhodně vhodný gril na dřevěné uhlí. Už jen z toho důvodu, že je nepraktický. Navíc hodně čoudí. Vhodné je proto používat elektrické nebo plynové grily s víkem. Také z nich jde samozřejmě vůně (a když maso přepálíte, tak i nějaký ten čoud), nicméně jsou k okolí mnohem vstřícnější.

Z hlediska bezpečnosti i dobrých sousedských vztahů je ze škály gril na dřevo – gril plynový – gril elektrický nejvýhodnější ten poslední. Pokud je ovšem konstruovaný pro venkovní použití. Výhodou je, že nečoudí, snadno se ovládá a využít ho můžete dokonce i doma v interiéru.

Úsporné řešení balkonového grilu. Zdroj: https://www.shop.stylovebalkony.cz

Úsporné řešení balkonového grilu. Zdroj: https://www.shop.stylovebalkony.cz

Co na grilování na balkoně hasiči?

„Grilováním na balkóně spotřebitelé předpisy o požární ochraně přímo neporušují. Záleží však na způsobu grilování a na dodržování základních bezpečnostních pravidel,“ uvádí portál Hasičského záchranného sboru ČR (HSZČR).

  • Bezpečné grilování s balkonovými grily – na trhu jsou již přímo grily, které výrobci vyvinuli speciálně pro balkonové grilování, je vhodné a žádoucí používat pro grilování na balkoně právě je.
  • Pokud máte elektrický gril, ujistěte se, že byl testován a schválen pro použití venku. Poškodit by ho mohl nejen déšť ale i vyšší vlhkost vzduchu. A takový gril je potom samozřejmě životu nebezpečný.
  • Nejrizikovější vůbec jsou grily na tuhá paliva, protože za větru hrozí úlet žhavého popela. „Rozžhavený uhlík, který je unášen vzduchem, má dost vysokou energii na to, aby sám o sobě zapálil snadno hořlavé látky. Může vlétnout otevřenými balkónovými dveřmi zpátky do domácnosti, ale může také ulétnout k sousedům,“ upozorňují hasiči.
element letňany

Komentáře (1):

  1. Dommo.cz

    12.8.2013 v 8.16

    Dobrý den, pěkný článek a zcela souhlasím. Chce to plynový nebo elektrický gril a pokud u grilování nebudete dělat hluk vy, sousedi to jistě vydrží. Hlavní je nenechávat gril bez dozoru, vůně nemusí přilákat jen sousedy.

Komentování je uzamčeno.

Jak je to s předkupním právem k nemovitosti?

Už rok znovu platí předkupní právo na nemovitosti. Znamená to, že spoluvlastníci dostávají při prodeji části nemovitosti přednost před jinými potenciálními kupci. To ale podle odborníků zpomaluje a komplikuje velkou část realitních obchodů. Průtahy se podle realitních makléřů týkají 15 až 40 % případů podle typu nemovitosti. Situace by se však mohla znovu změnit. Jak je to nyní s předkupním právem k nemovitosti? A jaké novinky se chystají?

Bydlení snů: Jaký je ideální domov pro většinu Čechů?

Každý si pod „bydlením snů“ představí něco jiného. Někomu se vybaví rozlehlý měšťanský byt ve starém činžáku s vysokými stropy a parketovými podlahami. Jinému ryze moderní byt v novostavbě. Někdo by se zase rád přestěhoval do dřevostavby na samotě. Bydlení, které nakonec zvolíme, bývá většinou výsledkem kompromisů. Velkou roli při výběru bytu nebo domu hraje totiž stav nemovitosti, lokalita a pochopitelně také finance. I proto se například lidé z Prahy stěhují do středních Čech, kde za menší peníze pořídí lepší bydlení – třeba rodinný domek nebo větší byt.

geosan development