Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Hypotéka na pronajímanou nemovitost

V případě, že svoje bydlení zajištěné máte a ocenili byste měsíčně nějakou tu korunu navíc, je koupě bytu určeného k pronájmu ideálním řešením. Pokud ovšem nemáte dostatek financí na jeho koupi, nevěšte hlavu. Existuje totiž speciální hypotéka, určená na pronajímanou nemovitost, která náklady s prodejem bytu nebo domu pokryje, samozřejmě za určitých podmínek, které si následně přiblížíme.

Kdy je nejvhodnější doba?

Ne vždy je však pro tento krok vhodná doba, kterou udávají výše úrokových sazeb a samozřejmě také ceny bytů. Nejideálnější je tuto koupi a hypotéku vyřídit v období, kdy ceny bytů klesly, stejně jako úrokové sazby. Vzhledem k obecné situaci se dá říci, že taková doba je právě teď. Jestliže máte své vlastní bydlení zajištěné a měsíční splátky vás nezruinují, je ideální tento krok alespoň zvážit.

Doklady ohledně pronájmu

Výhodou této možnosti je fakt, že příjmy, které získáte měsíčně od nájemníka, mohou, ať už zcela nebo jen z části, pokrýt měsíční splátky hypotéky. Právě tento fakt obvykle banka při udělení hypotéky zohledňuje, ovšem je třeba počítat s tím, že s pouhou teorií o pronájmu se asi žádná banka nespokojí. Obvykle banky totiž požadují nějaký doklad ohledně pronájmu, například uzavřenou smlouvu s nájemníkem, či jiný doklad o jasném záměru nemovitost pronajmout. V některých případech také stačí předložit smlouvu o budoucí smlouvě nájemní, kterou vám nájemník podepíše.

Hypotéka na pronajímanou nemovitost je mezi klienty velmi oblíbená!

…a není se čemu divit. Pokud zvážíte všechny vaše individuální možnosti a správně zhodnotíte situaci, je hypotéka na pronajímanou nemovitost skvělým řešením, o čemž svědčí velké množství uzavřených účelových hypoték na koupi nemovitosti, určené k pronájmu.

Klasická nebo speciální hypotéka?

Pokud jste se pro možnost vzít si hypotéku na pronajímanou nemovitost rozhodli, stojí před vámi volba mezi speciální a klasickou hypotékou. V zásadě mezi nimi však příliš velké rozdíly nejsou. Obě mají takřka shodné splácení a čerpání. U obou hypoték je třeba dát do zástavy nějakou konkrétní nemovitost, například tu, na kterou si hodláte pořídit hypotéku. Jaký je tedy mezi těmito dvěma bankovními produkty rozdíl? V době splácení, která je u speciálních hypoték kratší než u hypoték klasických. Vždy záleží na konkrétních požadavcích banky, nicméně obecně řečeno u klasických hypoték je doba splácení až 30 let, kdežto hypotéka na nemovitost určenou k pronájmu musí být splacena přibližně do 15 let.

Je třeba mít úspory v zásobě

Stoprocentní hypotéku na pronajímanou nemovitost vám poskytne jen málokterá banka, lépe řečeno téměř žádná, a proto je téměř nutností mít před zažádáním o hypotéku připravené nějaké úspory. Z celkové hodnoty zastavované nemovitosti vám banka obvykle půjčí kolem 70%, ale tato hodnota nemusí být vždy uvedena jen v procentech. Můžete se totiž také setkat s případem, kdy má banka stanovený určitý limit, který je ochotna poskytnout.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development