Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Hypotéky jdou nahoru. O kolik si připlatíte?

Nemovitosti pořád zdražují a teď začaly růst i hypoteční sazby. Dlouho to bylo na spadnutí a když v srpnu Česká národní banka navýšila základní sazby, bylo jasné, že banky rychle zareagují. Hypoteční sazby zdražila už například Česká spořitelna, ČSOB, Moneta nebo Fio bank a experti očekávají, že další banky budou následovat.

Hypotéky se dlouho držely a banky půjčky na bydlení nabízely za dobrých podmínek. Už dlouhou se ale šeptalo o tom, že tento trend nevydrží, že není udržitelný. Zlom přišel v druhé polovině prázdnin, kdy centrální banka na svém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu 0,25 procent, tedy na 0,75 procent. Ze všeho nejdříve zareagovali velcí hráči. Po nich následovaly menší banky.

Nárůst u České spořitelny

Od 2. září zvýšila úrokové sazby Česká spořitelna, a to u hypoték i u Hypoúvěru od Buřinky. Sazby narostly o 0,2 procent. Úroková sazba u nejoblíbenějších fixací na 5 a 8 let tak nově začíná na 2,74 % ročně.

„Éra nízkých úrokových sazeb u hypoték končí a v následujících měsících očekáváme, že budou pozvolna růst sazby úvěrů na bydlení, ale i ceny nemovitostí. Přičteme-li prudké zvýšení stavebních materiálů, je jasné, že dostupnost nového bydlení se bude v následujících měsících výrazně zhoršovat. I proto chceme ve spolupráci s regulátorem a ostatními bankami hledat řešení, jak klientům se získáním úvěru pomoci. Jedna z cest může být posunutí délky poskytnutí hypotéky na období delší než 30 let,“ uvedl Filip Belant, šéf tribu Bydlení v České spořitelně.

Zvýšení úroků u ČSOB

Ke zvýšení úroků přistoupila také ČSOB, a to rovněž o 0,2 procent. Nově tak je úroková sazba u nejběžnější hypotéky s fixací na 5 let 2,69 procent. Pro zvýšení úrokových sazeb se skupina rozhodla z důvodu dlouhodobého růstu ceny peněz na finančních trzích. Zvýšení sazeb také reflektuje opakované a do budoucna očekávané zvyšování sazeb ze strany ČNB. Díky tomu, že vyšší sazby nově poskytovaných úvěrů logicky sníží zájem klientů o refinancování, lze očekávat, že celkový objem nově poskytnutých úvěrů lehce poklesne.

„Hypoteční trh vykazuje v posledních dvou letech rekordní výsledky. Jedním z důvodů byly i velmi nízké sazby, které přilákaly řadu zájemců o vlastní bydlení, refinancování dříve poskytnutých úvěrů i investorů. V poslední době ale vývoj sazeb úvěrů neodpovídal zdražování zdrojů na mezibankovním trhu, a tak úprava sazeb směrem vzhůru není žádným velkým překvapením. I přes navýšení zůstávají úrokové sazby stále na nízké úrovni pod třemi procenty,“ vysvětluje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB.

Zároveň banka prodloužila zvýhodněnou nabídku financování energeticky úsporného bydlení formou Zelené hypotéky až do konce letošního roku. Zájemci, kteří doloží u své nové či rekonstruované nemovitosti průkaz energetické náročnosti budovy ve třídě A nebo B, získají sníženou úrokovou sazbu hypotéky o 0,2 % a balíček dalších benefitů.

Další zdražování hypoték

Ke zdražení úrokových sazeb u hypoték se postupně odhodlali i další hráči na trhu. Tak například Fio Bank zvýšila úroky u hypoték o 0,1 procent v případě fixací na jeden rok – aktuálně tak jsou dostupné za 1,88 procent. U hypoték s fixací na tři a pět let úroky narostly o 0,2 procent. U tříletých fixací tak jsou nyní 2,18 procent, u pětiletých 2,28 procent.

Zdražování oznámila také Moneta Money Bank, který navýšila sazby hypotečních úvěrů o 0,25 procent. Sazby hypoték s fixací na jeden a tři roky tak vzrostly na 2,74 % a s fixací na pět let dokonce na 2,94 % a přiblížily se tak tříprocentní hranici.

Investiční byty stále táhnou

Podle expertů budou hypotéky nadále zdražovat. Na tempu nabraly už v průběhu léta, kdy v průměru narostly na 2,23 procent. Objem hypoték pak v létě poklesl o téměř 9,5 miliardy korun na 35,256 miliardy, a to s ohledem na prázdniny. Ostatní měsíce byl ovšem o hypotéky zájem, a tak celkový roční výsledek bude podle aktuálních odhadů spíše nadprůměrný.

„Rok 2021 bude bezpochyby z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték s odstupem rekordní, neboť na obzoru není faktor, který by tomu zamezil. Samotné úrokové sazby jsou totiž s přihlédnutím k inflaci stále velmi nízké, a všichni tuší, že porostou, už kvůli přitvrzování ČNB. Podle předpovědí analytiků základní sazba ČNB stoupne do konce roku ještě několikrát, ze současných 0,75 % na zhruba 1,5 až 1,75 %. A přihodíte-li k současným hypotéčním úrokovým sazbám necelé procento, stále jsme v negativním teritoriu,“ komentuje situaci Miroslav Zámečník, hlavní poradce České bankovní asociace.

Podle Zámečníka budou i nadále investovat do nemovitostí ti, kdo si to mohou dovolit, resp. investoři hledající protiinflační pojistku. „Poptávka po investičních bytech, o níž bohužel nemáme příliš dobré informace, tak bude pokračovat. Na druhé straně je evidentní, že rostoucí podíl uchazečů o hypotéku na ní nedosáhne, neboť jejich nominální příjmy rostou pomaleji než tržní ceny nemovitostí, případně z nízkého základu. Výsledkem je, že se nekvalifikují z hlediska ukazatele požadované hotovostní spoluúčasti (LTV), ani z hlediska ukazatelů DTI a DSTI, v poměrů k příjmům a schopnosti hypotéku splácet,“ uzavírá.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development