Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Hypotéky loni táhly. Bude rekordní i rok 2021?

Rekord. Tak lze stručně charakterizovat loňský rok coby do objemu sjednaných hypoték. Čísla za prosinec zatím ještě nejsou zcela známá, ale už teď je jasné, že úvěrům na bydlení se loni velmi dařilo. Jen v listopadu dosáhl objem hypotečních úvěrů, které banky prodaly, hodnoty 26,9 miliard korun. Překonány tak byly nejsilnější roky 2016 a 2017. Ač to na první pohled vypadá pozitivně, z řad odborníků zaznívá i varování.

Na jaře 2020, kdy vypukla pandemie koronaviru, to vypadalo, že trh s nemovitostmi ochabne. O to překvapivější je, že objemy hypoték rostly. Podle dostupných dat Fincentra Hypoindexu se za prvních deset měsíců tohoto roku celkový objem poskytnutých hypoték přiblížil k hranici 200 miliard korun.

Poptávka po bydlení a nízké úroky

Důvodů pro tak značný zájem o úvěry na bydlení, je několik. Kvůli lockdownu lidé zůstávali více doma, řešili své bydlení, a pokud zjistili, že jim bytová situace nevyhovuje, hledali lepší nemovitosti. Rozmohlo se také pořizování nemovitostí k rekreaci.

Poptávku po hypotékách stimulovaly také klesající úrokové sazby. „Zatímco ještě v březnu se úroková sazba blížila ke 2,5 procentům, v červenci už byla o 0,3 procentního bodu nižší, tedy dosáhla 2,15 procent,“ uvádí Luboš Gregor z portálu Banky.cz.

Snižování úrokových sazeb pomohly některé kroky České národní banky, zejména snížení základní sazby a zrušení limitů, jež určovaly, kolik si lidé mohou půjčit v poměru ke své mzdě i k výši dalších úvěrů.

Refinancování a rizika hypoték

Jak upozornila Česká bankovní asociace, statistiky Hypoindexu neodlišují nové a refinancované úvěry. A například na podzim byl podle statistik ČNB zdolán nový rekord v refinancování, jež dosáhlo 5,8 miliard korun.

Přispívají k tomu nízké úrokové sazby a to, že v důsledku výkladu ČNB si banky smějí účtovat při předčasném splacení pouze administrativní náklady. „Toho logicky využívají spotřebitelé a je to voda na mlýn zprostředkovatelům. Banky se ovšem musejí bránit dramaticky zvýšeným úrokovým rizikům při předčasném splácení hypoték, o které se nesmějí podělit se spotřebiteli, a razantně začaly zkracovat období fixace úrokových sazeb,“ uvádí Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Podle Vladimíra Staňury není tato situace šťastná, protože se obrátí proti spotřebitelům. „Čím kratší fixace úrokových sazeb na trhu, tím větší úrokové riziko spotřebitelé ponesou. To není v zájmu nikoho. Ani spotřebitelů, ani bank, ani ČNB. Jedinou nadějí, jak tuto situaci napravit, je změna Zákona o spotřebitelském úvěru,“ dodává.

Co v hypotékách změní rok 2021?

Všichni s napětím očekávají, jaké změny přinese rok 2021 v realitním i bankovním sektoru. Odborníci jsou v odhadech opatrní, ale očekávají, že objem poskytovaných úvěrů na bydlení bude klesat.

V roce 2021 by mohl dojít ke zklidnění pandemické situace, a to díky možnosti očkování. „To bude znamenat fyzický návrat do práce. Tím pádem už se nebudeme věnovat tolik sobě, svému bydlení, svým investicím. Budeme mít zase jednou normální starosti. Zklidnění také oslabí touhu po nemovitostech jako přístavu bezpečí. A ještě jeden argument. Trh si teď právě sahá na své dno v úrokových sazbách. Trend se příští rok otočí a úrokové sazby začnou růst. Tím se poptávka po hypotečních úvěrech oslabí,“ míní Vladimír Staňura.  lh

S ohledem na ekonomickou situaci lze také očekávat, že poroste nezaměstnanost a některé profese budou u bank a dalších poskytovatelů hypoték na takzvaném black listu.

Už při první vlně pandemie koronaviru si banky vytvořily seznam oborů a profesí, které lockdown rychle připraví o značnou část nebo dokonce veškeré příjmy. Mezi jinými to byli lidé z cestovního ruchu, gastronomie, hotelnictví nebo kultury. Pracovníci z těchto profesí mohou mít problém získat hypotéku i letos.

Svoji roli pak sehraje i cena nemovitostí. Když pandemie koronaviru vypukla, očekávalo se, že ceny nemovitostí budou klesat. Jenže nastal v podstatě opak. V žádaných lokalitách šly ceny domů a bytů nahoru.

„Poptávka po nemovitostech v dobrých lokalitách bude i v roce 2021 převyšovat nabídku a prodávající nebudou mít žádný důvod snižovat ceny. Očekávat lze rovněž vyšší zájem o rekreační objekty či zahrady, jejichž ceny mohou dále růst. K mírnému poklesu cen nemovitostí dojde maximálně v horších lokalitách, které jsou daleko od větších měst, mají špatnou občanskou vybavenost a nedostatek pracovních příležitostí,“ uzavírá Veronika Hegrová z portálu Hyponamiru.cz.

Jak situaci v realitách a hypotékách vnímáte vy? Chcete si vzít letos úvěr na bydlení?

 

Rezidence Radimova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Jak výhodně pronajmout (nejen investiční) byt?

Kdo má nemovitost navíc, může vydělat. Poptávka po bytech k pronájmu totiž v posledních měsících roste. O tom, kolik z nájmu utržíte, rozhoduje řada okolností, například lokalita nebo samotný stav bytu. Důležité je nemovitost k pronájmu dobře připravit a zkusit tak zvýšit její cenu. Současně byste si měli vybrat solidního nájemníka. Zeptali jsme se odborníků na reality, jak na to a přinášíme vám konkrétní tipy.

Trendy interiér 2021: Pozvěte domů modrou a pohodlí

Jestli se v roce 2021 (konečně) chystáte na rekonstrukci nebo modernizaci interiéru, rozhodně budete mít z čeho vybírat. Rok 2021 přichystal několik pozoruhodných trendů, do nichž promlouvá současná situace a koronavirová krize. Víc jsme doma, a tak to kolem sebe chceme mít hezké. Jakým barvám, materiálům nebo designu dát přednost? A jak aktuální trendy kombinovat a vytvořit osobitý interiér?

geosan development