Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Hypotéky loni táhly. Bude rekordní i rok 2021?

Rekord. Tak lze stručně charakterizovat loňský rok coby do objemu sjednaných hypoték. Čísla za prosinec zatím ještě nejsou zcela známá, ale už teď je jasné, že úvěrům na bydlení se loni velmi dařilo. Jen v listopadu dosáhl objem hypotečních úvěrů, které banky prodaly, hodnoty 26,9 miliard korun. Překonány tak byly nejsilnější roky 2016 a 2017. Ač to na první pohled vypadá pozitivně, z řad odborníků zaznívá i varování.

Na jaře 2020, kdy vypukla pandemie koronaviru, to vypadalo, že trh s nemovitostmi ochabne. O to překvapivější je, že objemy hypoték rostly. Podle dostupných dat Fincentra Hypoindexu se za prvních deset měsíců tohoto roku celkový objem poskytnutých hypoték přiblížil k hranici 200 miliard korun.

Poptávka po bydlení a nízké úroky

Důvodů pro tak značný zájem o úvěry na bydlení, je několik. Kvůli lockdownu lidé zůstávali více doma, řešili své bydlení, a pokud zjistili, že jim bytová situace nevyhovuje, hledali lepší nemovitosti. Rozmohlo se také pořizování nemovitostí k rekreaci.

Poptávku po hypotékách stimulovaly také klesající úrokové sazby. „Zatímco ještě v březnu se úroková sazba blížila ke 2,5 procentům, v červenci už byla o 0,3 procentního bodu nižší, tedy dosáhla 2,15 procent,“ uvádí Luboš Gregor z portálu Banky.cz.

Snižování úrokových sazeb pomohly některé kroky České národní banky, zejména snížení základní sazby a zrušení limitů, jež určovaly, kolik si lidé mohou půjčit v poměru ke své mzdě i k výši dalších úvěrů.

Refinancování a rizika hypoték

Jak upozornila Česká bankovní asociace, statistiky Hypoindexu neodlišují nové a refinancované úvěry. A například na podzim byl podle statistik ČNB zdolán nový rekord v refinancování, jež dosáhlo 5,8 miliard korun.

Přispívají k tomu nízké úrokové sazby a to, že v důsledku výkladu ČNB si banky smějí účtovat při předčasném splacení pouze administrativní náklady. „Toho logicky využívají spotřebitelé a je to voda na mlýn zprostředkovatelům. Banky se ovšem musejí bránit dramaticky zvýšeným úrokovým rizikům při předčasném splácení hypoték, o které se nesmějí podělit se spotřebiteli, a razantně začaly zkracovat období fixace úrokových sazeb,“ uvádí Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Podle Vladimíra Staňury není tato situace šťastná, protože se obrátí proti spotřebitelům. „Čím kratší fixace úrokových sazeb na trhu, tím větší úrokové riziko spotřebitelé ponesou. To není v zájmu nikoho. Ani spotřebitelů, ani bank, ani ČNB. Jedinou nadějí, jak tuto situaci napravit, je změna Zákona o spotřebitelském úvěru,“ dodává.

Co v hypotékách změní rok 2021?

Všichni s napětím očekávají, jaké změny přinese rok 2021 v realitním i bankovním sektoru. Odborníci jsou v odhadech opatrní, ale očekávají, že objem poskytovaných úvěrů na bydlení bude klesat.

V roce 2021 by mohl dojít ke zklidnění pandemické situace, a to díky možnosti očkování. „To bude znamenat fyzický návrat do práce. Tím pádem už se nebudeme věnovat tolik sobě, svému bydlení, svým investicím. Budeme mít zase jednou normální starosti. Zklidnění také oslabí touhu po nemovitostech jako přístavu bezpečí. A ještě jeden argument. Trh si teď právě sahá na své dno v úrokových sazbách. Trend se příští rok otočí a úrokové sazby začnou růst. Tím se poptávka po hypotečních úvěrech oslabí,“ míní Vladimír Staňura.  lh

S ohledem na ekonomickou situaci lze také očekávat, že poroste nezaměstnanost a některé profese budou u bank a dalších poskytovatelů hypoték na takzvaném black listu.

Už při první vlně pandemie koronaviru si banky vytvořily seznam oborů a profesí, které lockdown rychle připraví o značnou část nebo dokonce veškeré příjmy. Mezi jinými to byli lidé z cestovního ruchu, gastronomie, hotelnictví nebo kultury. Pracovníci z těchto profesí mohou mít problém získat hypotéku i letos.

Svoji roli pak sehraje i cena nemovitostí. Když pandemie koronaviru vypukla, očekávalo se, že ceny nemovitostí budou klesat. Jenže nastal v podstatě opak. V žádaných lokalitách šly ceny domů a bytů nahoru.

„Poptávka po nemovitostech v dobrých lokalitách bude i v roce 2021 převyšovat nabídku a prodávající nebudou mít žádný důvod snižovat ceny. Očekávat lze rovněž vyšší zájem o rekreační objekty či zahrady, jejichž ceny mohou dále růst. K mírnému poklesu cen nemovitostí dojde maximálně v horších lokalitách, které jsou daleko od větších měst, mají špatnou občanskou vybavenost a nedostatek pracovních příležitostí,“ uzavírá Veronika Hegrová z portálu Hyponamiru.cz.

Jak situaci v realitách a hypotékách vnímáte vy? Chcete si vzít letos úvěr na bydlení?

 

Benkova Rezidence

DIY projekty pro domácnost: Jak vylepšit a zkrášlit váš domov

IY (Do It Yourself) projekty se stávají stále populárnějšími díky své schopnosti přinést osobitý styl a funkčnost do našich domovů. Ať už chcete vytvořit nový kus nábytku, renovovat staré předměty nebo přidat originální dekorace, DIY projekty nabízejí nespočet možností, jak proměnit váš prostor na něco jedinečného a osobitého. V tomto článku vám představíme několik jednoduchých, ale efektivních DIY projektů, které můžete snadno realizovat a které vám pomohou zkrášlit váš domov.

Životní styl v novém bytě

Zdravé bydlení je základem kvalitního života.

geosan development