Lidé, kteří chtějí bydlet ve vlastním, musí počítat s dražšími hypotečními úvěry. Úrokové sazby s dvojkou na začátku začínají být už minulostí, přibývá úroků začínajících trojkou. Banky tak reagují na výrazné zvýšení základní sazby České národní banky. Podle expertů ale zájem o hypotéky neopadne.
Česká národní banka (ČNB) už o prázdninách zvýšila základní úrokové sazby. Po srpnovém nárůstu těchto sazeb zareagovali na situaci snad všichni velcí hypoteční hráči, například ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna, a hypotéky shodně zdražili o 0,2 procentního bodu.
Zdražování ale nezvalo konce a pokračuje i nadále, v říjnu se banky znovu odhodlaly k navýšení hypotečních sazeb. Je to opět reakce na krok ČNB, která základní úrokovou sazbu zvýšila o 0,75 procentního bodu na 1,5 procent. Naposledy došlo k takovému skokovému zdražení v roce 1997. ČNB toto zdražení odůvodnila inflací, která v srpnu překonala čtyři procenta.
„Zvýšení základní úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu je ze strany ČNB překvapivý krok. Je nepochybné, že se to velmi rychle odrazí na úrokových sazbách komerčních bank, a tedy i na zhoršení přístupu k financování pro podniky i pro fyzické osoby. Vliv tohoto kroku na snížení tuzemské inflace však bude velmi omezený. Současná míra inflace a její růst má totiž z větší části své důvody ve faktorech mimo Českou republiku,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Hypotéky postupně zdražují
Reakce bank na sebe nenechala dlouho čekat. Od 11. října zvýšila úrokové sazby u hypoték o 0,3 procentního bodu ČSOB. Týká se to hypoték s tří, pěti a sedmiletou fixací. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let 2,99 procenta.
Pozadu nezůstala ani Česká spořitelna, která zvýšila úrokové sazby hypoték v průměru o 0,4 procentního bodu. Úroková sazba u fixací na pět a osm let tak u spořitelny bude nově začínat na 3,14 procentech ročně.
Je pravděpodobné, že další banku budou postupně následovat. S úpravou úrokových sazeb u hypotečních účtů počítá také Moneta Money Bank. Raiffeisenbank o zvýšení sazeb uvažuje, Komerční banka a UniCredit Bank tento krok nevylučují.
Banky útlum hypoték neočekávají
I přes navýšení hypotečních sazeb banky neočekávají razantní pokles zájmu o úvěry na bydlení. Poptávka po vlastních nemovitostech je pořád velká a mezi určitou skupinou lidí jsou stále peníze, respektive vydělávají dost na to, aby si mohli dovolit hypotéky splácet.
„I přes postupný nárůst sazeb zůstávají hypotéky pro klienty atraktivním produktem. Neočekáváme proto, že by poptávka po úvěrech na pořizování bydlení měla skokově klesnout,“ míní Jan Sadil, člen představenstva ČSOB.
To podtrhují v podstatě i poslední data z hypotečního trhu, která jsou známá. Banky v srpnu sjednaly podle Fincentrum Hypoindexu 10 444 hypoték v celkovém objemu 33,731 miliardy korun. „Oproti červenci klesl počet i objem zhruba o pět procent a ve srovnání s červnem o čtvrtinu. Přesto jde o nejlepší srpnový výsledek v historii Fincentrum Hypoindexu. Zatím se tedy o výraznějším ochlazování hypotečního trhu nedá hovořit. Zájem o hypotéky totiž v minulých letech během letních měsíců obvykle klesal,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Průměrná výše hypotečního úvěrů vzrostla v srpnu zhruba o 14,5 tisíce korun na 3 229 731 korun. Přestože nárůst průměrné hypotéky oproti minulým měsícům přibrzdil, na pokles cen nemovitostí to na realitním trhu zatím nevypadá. „Průměrná výše poskytnuté hypotéky se letos bude blížit k hranici 3,5 milionu korun. I nadále totiž platí, že není důvod, aby cena nemovitostí v ČR začala klesat,“ dodává Jiří Sýkora.
Možná přijde další zdražení
Hypoteční sazby by podle expertů mohly i nadále růst. Podle výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů vzrostly v srpnu na úroveň 2,42 %. Odborníci očekávají, že na sklonku letošního roku by průměrné sazby mohly atakovat 3% hranici. Dál také rostou ceny nemovitostí, a tím i průměrná výše hypotéky, která letos dosahuje 2 925 582 korun. Za posledních deset let tak vzrostla o téměř 85 %.
„Už nyní se průměr úrokové sazby blíží ke 2,5 %. Sazby postupně zvedají jak menší, tak velcí hráči na trhu. Pokud se nic dramaticky nezmění, jsem přesvědčen, že hranice 3 % u fixace na 5 let pravděpodobně padne koncem tohoto roku. Přesto však zájem o hypoteční úvěry zatím neopadá, tím pádem tlak na nemovitostní trh i na růst cen zůstává stále stejný,“ uzavírá Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.