Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Inspirace: Jak si doma vytvořit hygge koutek v severském stylu?

Venku je pošmourno a mlhavo, doma příjemné teplo, které zve k lenošení. Připadá vám, že vám k plné pohodě ještě přece jen něco chybí? Možná je to váš koutek, místo, kterému v Dánsku říkají hyggekrog. Zařídíte ho velmi snadno – s pomocí polštářků, křesílka, plédů a svíčky. Inspirujte se a vytvořte si doma kus skandinávské pohody, s níž si letošní zimu opravdu užijete.

Podzim a zima dokážou být svou lezavostí nepříjemné. Brzy se stmívá, venku je mlha a mrazivo, lidé se málo usmívají, většina z nich posmrkává, v práci se na vás valí úkoly, do toho abyste pomalu chystali Vánoce. Nenechte se špatnou náladou ovlivnit a podívejte se na zimní období z jiného úhlu – ze severského.

Dánové jsou mistři Evropy ve spokojenosti. Prý za to může jejich „hygge“. To nemá český ekvivalent, nejvíce se mu blíží pohoda a útulno. Je to činnost nebo stav, kdy je vám dobře. Začít byste měli tím, že ze svého okolí, obydlí a také z vnitřního světa odstraníte vše, co vám způsobuje pocit nepohody. Doma to mohou být třeba staré dekorace, okoukané suvenýry z dovolených, na které se jen práší, prádlo a oblečení, jež je namačkané ve skříních a na něž už se nechcete ani podívat. I úklid může být zábavný a pohodový (navíc ve skříni můžete najít třeba i zapomenuté vánoční dárky, které se budou letos hodit).

Hygge koutek bude jen váš

Nemusíte hned celý interiér předělávat ve stylu skandinávského hygge, jemuž vévodí minimalismus a dobře vybrané doplňky. Začněte tím, že si vyhlédnete místečko, které je vám ve vaší domácnosti milé. Můžete to být třeba křeslo vedle krbových kamen nebo dostatečně široký parapet u okna, jenž obložíte polštářky… Ale nepředbíhejme.

Věděli jste, že v Dánsku, odkud se koncept hygge rozšířil do celého světa, mají dokonce Institut pro výzkum štěstí? Vede ho Meik Wiking, jenž šíří slávu hygge prostřednictvím knih a přednášek. V publikaci nazvané minimalisticky „Hygge“ píše: „Jednou z věcí, kterou potřebuje každý domov je hyggekrog, což se dá zhruba přeložit jako kout. Je to místo, kde se rádi zachumláte do deky s knihou a hrnkem horkého čaje.“ Nezní to báječně?

Hygge krok za krokem 

Když se projdete dánským hlavním městem, můžete si všimnout, že většina domů má arkýřové okénko – za ním můžete tušit onen vysněný koutek. Je tam plno polštářů, deka, kobereček a lampička s příjemným světlem. Majitel nebo majitelka si do svého koutku chodí posedět po náročném dni s knihou a hrnkem dobré kávy nebo čaje. Ideální je, když je z takového koutku vidět do praskajícího ohně v kamnech. Atmosféru ale vytvoří i svíčka, třeba s vůní lesní smoly.

Pro zařízení hygge koutku budete potřebovat například:

·       pohodlné křeslo

·       polštáře o různých velikostech

·       teplý pléd (letos jsou v módě pletené)

·       svíčku nebo lampu s příjemným světlem

·       kobereček, ideálně huňatý

·       pravou či umělou kožešinu

·       knihy

·       stoleček na odložení šálku

Koberce a polštáře v hlavní roli

Nemusíte vlastnit zrovna arkýřové okénko, abyste si doma vytvořili báječné místo pro relaxaci. Stačí křeslo v koutě, které bude jen vaše. Vybavte ho polštářky, po ruce mějte deku, abyste se do ní mohli zachumlat. Pod křeslo natáhněte kobereček, nebude vám zima od nohou. Jsou to právě kusové koberce, které umí pozvednout interiér a vytvořit pohodlí. „Pro zimní pohodu vyberte koberce s vyšším vlasem, nejlépe shaggy, které jsou hřejivé a příjemné na dotek,“ říká odborník na koberce Tomáš Linhart.

Teplo domova na vás může dýchnout už v předsíni. I tam se hodí položit kusový koberec. „Na chodbě je lepší smyčkový koberec nebo koberec s nízkým vlasem. Do jídelny či kuchyně zvolte pratelné koberce, do obýváku nebo do ložnice měkké koberce s dlouhým vlasem,“ doporučuje Marek Černý z e-shopu MůjKoberec.cz.

Silné koberce, které jsou pro severské země typické, mají ještě jeden bonus. V interiéru zvyšují pocit tepelné pohody. Dokonce s nimi můžete ušetřit pár stovek za vytápění. Koberce se silným vlasem mohou snížit spotřebu tepla až o 5 %. Pokud domácnost například protopí 30 tisíc korun ročně a v místnosti položí dostatečně silné koberce, za topnou sezónu ušetří 1 500 korun.

Vůně a světlo

Hygge není jen o teple a pohodlí, ale také o vůních a světle. Dánové o tom vědí své. Od října do března je v severské zemi venkovní svět na světlo skromný, a tak nezbývá než zapálit svíčky a lucerničky nebo zažehnout lampičku v hygge koutku. Lampičku vyberte v nadčasovém stylu a v jednoduchém designu. Pozornost věnujte také volbě žárovky, zaměřte se kromě výkonu i na barvu světla. „Barevná teplota světla se měří v kelvinech. Na obalu svítidla uvidíte, jestli jde o teplou bílou nebo studenou bílou. Teplá bílá se hodí pro odpočinek,“ dodává Lukáš Rymer z e-shopu LED Solution.

Až bude váš hygge koutek hotový, zapalte si vonnou svíčku nebo aromalampu, třeba s vůní severského lesa. Do ruky vezměte knížku, oblíbený časopis nebo si pusťte hudbu, jež vás uklidňuje a povznáší. Mobilní telefon nechte nejlépe v jiném pokoji. Nerozptylujte se venkovním světem, který ten váš může zbytečně narušit. Věděli jste například, že podle loňských průzkumu kontrolujeme mobil až pětačtyřicetkrát za den? Máte nárok ho jednou za den úplně odložit a oddat se relaxaci.

Jak si užíváte podzim vy? Máte rádi severský styl? Má ve vašem životě místo hygge?

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development