Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Inspirujte se: Jak zařídit lepší, funkční a moderní obývák?

Poslední měsíce jsme doma strávili více než dost času. Lockdowny nám znovu ukázaly, jak důležité je mít to kolem sebe hezké a zároveň účelně zařízené, když byt musí najednou plnit i funkci pracoviště nebo školní třídy. Obýváky tak dostaly zcela nový rozměr. Jestli se letos v létě chystáte na rekonstrukci, renovaci nebo jen lehké osvěžení této místnosti, přijde vám vhod inspirace.

Moderní obývací pokoj by měl reflektovat váš životní styl a vaše potřeby, měl by být zařízený jednoduše, funkčně a prakticky. To ale neznamená, že musí být nudný. Naopak. V obýváku by vám mělo být dobře, měl by být pohodlný a pokud chcete, tak i designový. Tento pokoj je totiž důležitou součástí každého bytu – je to místo, kde odpočíváte, kde trávíte čas s rodinou, kam zvete přátele, kde pracujete, pokud máte home office.

Zvolte si styl svého obýváků

Ještě než se do zařizování obývacího pokoje pustíte, zvolte si svůj styl. Skvělé je, že dnes se nemusíte omezovat. Líbí se vám venkovský styl nebo styl Provence? Preferujete minimalismus nebo skandinávský design? Milujete vintage nebo retro? Můžete je mít. Při výběru nábytku i dekorací pak na vybraný styl pamatujte, aby se předměty vzájemně „netloukly“. Kontrast (třeba mezi novým a vintage nábytkem) je možný, musíte pro to ale mít cit.

  • Minimalismus: takový obývák je vzdušný, možná až strohý. Převažuje účelnost, co nejméně nábytku a věcí.
  • Anglický styl: vyznačuje se tmavším masivním nábytkem, velkými koženými křesly, ušáky a knihovnou. Atmosféru dotváří lampičky a koberce.
  • Venkovský styl: základem je světlá dřevěná podlaha, velká měkká pohovka, různé přehozy a textilní doplňky. Nesmí chybět krbová kamna neb krb.
  • Skandinávský styl: převažují v něm přírodní materiály, je účelný. Vyznačuje se světlým nábytkem a textilními doplňky.
  • Francouzský styl: kombinuje kov a sklo, je elegantní a nenucený. Z tkanin se používá hlavně hedvábí a samet.
  • Orientální styl: pracuje s nábytkem z ratanu nebo exotických dřevin, používá polštářek a látky se vzory.

Sedačka: středobod obývacího pokoje

Pokud plánujete větší rekonstrukci obývacího pokoje, začněte od podlahy. Do této místnosti se podle vámi zvoleného stylu velmi dobře hodí dřevěná podlaha, parkety, kvalitní linoleum, marmoleum nebo koberec.

Co se týká nábytku, obecným trendem pak je jednoduchost. Ať už dáte přednost jakémukoli stylu, držte se spíše rčení, že méně je více. Nezaplňujte obývák zbytečným nábytkem. Příliš mnoho úložných prostor je přežitkem – vysoké a hluboké skříně by měly mít místo ideálně na chodbě nebo v předsíni. Zkuste zredukovat objem věcí, které v obývacím pokoji skladujete. Výjimkou jsou knihy, protože knihovny působí hřejivě, nadčasově a v podstatě i vzdušně.

Nepodceňujte výběr konferenčního stolu. Pokud máte rádi vintage, zkuste se poohlédnout po stolku z dvacátých nebo třicátých let – budete překvapeni, jak nadčasový může být. Módním hitem je také více menších stolků, které můžete v obýváku různě přesouvat. Pokud milujete květiny, investujte do květinového stolku nebo stěny, která může například oddělit váš pracovní kout.

Pokud si v obývacím pokoji zařizujete pracovnu, vymyslete ji účelně a prakticky. Často stačí malý stolek, klidně sklápěcí, který snadno uklidíte. Židli k pracovnímu stolu zvolte tak, aby ladila se zbytkem zařízení.

Středobodem obývacího pokoje pak je sedačka. Ta slouží hlavně k odpočinku a relaxaci. Vyberte ji dostatečně velkou a pohodlnou. Hitem jsou sedací soupravy do písmena L, ale ne do všech interiérů se hodí, zvláště v menších obývácích mohou působit humpolácky. Nebojte se proto klidně menších a pohodlných sedaček, které doplníte křeslem. Moderní jsou sedací soupravy v různých barvách, které se mohou stát dominantou obýváku. Křesla zvolte klidně v jiné barvě.

Prosvětlený obývací pokoj

Vyhrajte si s doplňky. Každý obývací pokoj osvěží květiny a vhodně zvolené světlo. Jedno centrální osvětlení doplňte lampičkami. Jedna by měla být určitě u křesla nebo čtecího stolku. Lampy či bodovky jsou vhodné i do tmavých koutů, kde mohou vytvářet příjemnou atmosféru.

Dbejte na to, aby obývací pokoj působil čistě a vzdušně. Vyhněte se těžkým závěsům nebo záclonám, které zbytečně zabrání proudění světla a vzduchu. Pokud máte tmavou podlahu, nekupujte nábytek v příliš tmavém odstínu, obývák by pak působil příliš tmavě. Pamatujte také na to, že výrazné barvy se mohou časem omrzet. Proto hlavní vybavení (podlaha, stěny, nábytek) pořiďte ve neutrálních odstínech a barvy nechte pro snadno vyměnitelné doplňky, jako je třeba bytový textil.

Do menšího obýváku vyberte světlejší odstíny, protože opticky zvětšují. Pokud máte to štěstí, že je váš obývák velký a světlý, nemusíte se vyhýbat ani tmavému a masivnímu nábytku.

Pár tipů pro obývák navrch

  • Televize by neměla dominovat obýváku. Místo toho si zkuste zařídit třeba pěknou knihovnu.
  • Knihovnu nemusí tvořit jen otevřené police, ale třeba i prosklená dvířka. Právě prosklené skříně se znovu vrací.
  • Místo napodobenin investujte do originálů. Třeba do obrazu na plátně z antiku nebo do plastiky začínajícího umělce.
  • Zkuste kombinovat kulaté a hranaté prvky. Víte, že u kulatého konferenčního stolu se sedí a povídá mnohem lépe?
  • Život a radost do vašeho obýváku vnesou skutečné rostliny. Vsaďte je do hezkých květináčů a ihned máte pěknou dekoraci.

Potřebujete více inspirace? Prohlédněte si fotogalerii obýváků:

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development