element letňany

Magazín o bydlení

Interaktivní a magnetické tapety jako high-tech produkt moderních technologií

Díky nástěnným dekoracím máte vždy možnost zásadně a přitom mnohdy zároveň levně změnit vzhled celého interiéru. Zejména tapety jsou rychlým a cenově dostupným způsobem, jako toho docílit. Podobný efekt nabízí obrazy, plakáty, police a nejrůznější nástěnné dekorace.

Jakkoli však podobný doplněk může zpočátku působit originálně, jeho zevšednění se vyhneme jen málokdy. Každý designový prvek podléhá novým a modernějším trendům a časem jednoduše zevšední. Řešením je změna jeho umístění nebo nadčasové prvky, které nikdy nezestárnou, ale zároveň už nespadají do kategorie s nálepkou „moderní“. Mnohem působivější a efektivnější řešení nabízí interaktivní a magnetické tapety, které jsou k dostání ve stále nových a neotřelých designech.

Magnetické tapety

Řadí se k vůbec nejvýraznějším nástěnným dekoracím a od klasických tapet se liší především speciální povrchovou úpravou. Hlavním prvkem je přitom feritický vinyl, který má magnetické vlastnosti. Jedná se o naprosto neškodný materiál bez jakýchkoli negativních vlivů na lidské zdraví. Magnetické vlastnosti ani nijak neovlivňují správný chod elektrických spotřebičů, takže tyto tapety skutečně můžete umístit prakticky kamkoliv.

Zmíněné magnetické vlastnosti tapety pak můžete skvěle využít k přichycení dekorativních prvků. Původně se magnetické tapety vyráběly přednostně do dětských pokojů, kde je děti s vděkem využívaly, umísťovaly na ně nejrůznější dekorace a ty pak dle libosti přemísťovaly. Magnetické dekorace jsou k dostání v nejrůznějších tvarech, například dopravních prostředků, princezen či zvířátek. Děti tak mají možnost vymýšlet si nejrůznější příběhy.

Vrchní vrstva magnetické tapety je zhotovena z papíru. V současné době je tento produkt k dostání v nesmírně pestré škále vzorů i barev, takže se už nedá tvrdit, že jsou určeny především dětem. Naopak velmi rychle po uvedení na trh získaly oblibu a začaly se umísťovat do kanceláří, pracoven a domácích interiérů. Schopnosti magnetické tapety pak brzy začali využívat i dospělí.

Interaktivní tapety

Kromě magnetických tapet existují také interaktivní tapety z papíru. Jejich základní myšlenka spočívá v dotvoření, čemuž je také uzpůsoben jejich vzhled. I zde jejich výhody ocení především děti, kterým interaktivní tapety poskytují dostatek prostoru k realizaci vlastních nápadů. Z tohoto důvodu zaujaly tyto tapety taky vyznavače moderního a kreativního bydlení.

Interaktivní tapety představují vkusný i zábavný doplněk interiéru. V České republice zatím nejsou příliš rozšířené, a proto nezbývá než doufat, že interaktivní a magnetické tapety se brzy ujmou i u nás.

Digitální tapety

S digitální tapetou poprvé přišla na trh rakouská společnost Struk a zaznamenala nebývalý úspěch. Zaujala především svým neustále se měnícím vzhledem. Jak je to možné? Na stropě místnosti jsou totiž umístěny projektory, ze kterých se na zeď neustále promítají obrazy a vzhled tapety se tak mění. Tapetu lze takto oživit nejen statickými snímky, ale i klasickou pohyblivou animací.

Tapety obecně zaznamenaly velkou oblibu, a tak rozhodně není divu, že se při jejich výrobě využívají špičkové technologie, jež povyšují obyčejný produkt na high-tech výrobek.

Tapeta má v sobě zabudované síťové rozhraní, senzory a osvětlení. Prostřednictvím tapety a jednoduchého ovladače můžete v interiéru zvolit ideální osvětlení, teplotu, akustický tlak a dokonce také ovládat domácí spotřebiče.

V Londýně už byly podobné interaktivní tapety využity jako metoda k terapii. V jedné z místních dětských nemocnic totiž tapetu použili jako prvek dlouhý 50 metrů, v němž se odvíjelo celé lesní dobrodružství. Prostřednictvím senzorů je tapeta schopna reagovat na pohyby dětí. Jejich cesta nemocniční chodbou tak byla ozvláštněna putováním nejrůznějších zvířátek. Podobné metody mají nepopiratelný vliv na dětskou psychiku a jejich rekonvalescenci.

Tapeta s interaktivními barvami

Existuje tapeta, kterou stačí zahřát na určitou teplotu a následně se nechat unést působivou podívanou na probouzející se přírodu od rozvíjení poupat a nazelenalých listů (reagujících při teplotě 25 °C) až po zářivě rudé květy (35 °C). Pro opačný efekt stačí otevřít okno nebo zapnout klimatizaci a tapetu ochladit. Před očima vám pak rozkvetlé květiny zmizí. Autorem této tapety je designér Shi Yuan.

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development