element letňany

Magazín o bydlení

Interaktivní a magnetické tapety jako high-tech produkt moderních technologií

Díky nástěnným dekoracím máte vždy možnost zásadně a přitom mnohdy zároveň levně změnit vzhled celého interiéru. Zejména tapety jsou rychlým a cenově dostupným způsobem, jako toho docílit. Podobný efekt nabízí obrazy, plakáty, police a nejrůznější nástěnné dekorace.

Jakkoli však podobný doplněk může zpočátku působit originálně, jeho zevšednění se vyhneme jen málokdy. Každý designový prvek podléhá novým a modernějším trendům a časem jednoduše zevšední. Řešením je změna jeho umístění nebo nadčasové prvky, které nikdy nezestárnou, ale zároveň už nespadají do kategorie s nálepkou „moderní“. Mnohem působivější a efektivnější řešení nabízí interaktivní a magnetické tapety, které jsou k dostání ve stále nových a neotřelých designech.

Magnetické tapety

Řadí se k vůbec nejvýraznějším nástěnným dekoracím a od klasických tapet se liší především speciální povrchovou úpravou. Hlavním prvkem je přitom feritický vinyl, který má magnetické vlastnosti. Jedná se o naprosto neškodný materiál bez jakýchkoli negativních vlivů na lidské zdraví. Magnetické vlastnosti ani nijak neovlivňují správný chod elektrických spotřebičů, takže tyto tapety skutečně můžete umístit prakticky kamkoliv.

Zmíněné magnetické vlastnosti tapety pak můžete skvěle využít k přichycení dekorativních prvků. Původně se magnetické tapety vyráběly přednostně do dětských pokojů, kde je děti s vděkem využívaly, umísťovaly na ně nejrůznější dekorace a ty pak dle libosti přemísťovaly. Magnetické dekorace jsou k dostání v nejrůznějších tvarech, například dopravních prostředků, princezen či zvířátek. Děti tak mají možnost vymýšlet si nejrůznější příběhy.

Vrchní vrstva magnetické tapety je zhotovena z papíru. V současné době je tento produkt k dostání v nesmírně pestré škále vzorů i barev, takže se už nedá tvrdit, že jsou určeny především dětem. Naopak velmi rychle po uvedení na trh získaly oblibu a začaly se umísťovat do kanceláří, pracoven a domácích interiérů. Schopnosti magnetické tapety pak brzy začali využívat i dospělí.

Interaktivní tapety

Kromě magnetických tapet existují také interaktivní tapety z papíru. Jejich základní myšlenka spočívá v dotvoření, čemuž je také uzpůsoben jejich vzhled. I zde jejich výhody ocení především děti, kterým interaktivní tapety poskytují dostatek prostoru k realizaci vlastních nápadů. Z tohoto důvodu zaujaly tyto tapety taky vyznavače moderního a kreativního bydlení.

Interaktivní tapety představují vkusný i zábavný doplněk interiéru. V České republice zatím nejsou příliš rozšířené, a proto nezbývá než doufat, že interaktivní a magnetické tapety se brzy ujmou i u nás.

Digitální tapety

S digitální tapetou poprvé přišla na trh rakouská společnost Struk a zaznamenala nebývalý úspěch. Zaujala především svým neustále se měnícím vzhledem. Jak je to možné? Na stropě místnosti jsou totiž umístěny projektory, ze kterých se na zeď neustále promítají obrazy a vzhled tapety se tak mění. Tapetu lze takto oživit nejen statickými snímky, ale i klasickou pohyblivou animací.

Tapety obecně zaznamenaly velkou oblibu, a tak rozhodně není divu, že se při jejich výrobě využívají špičkové technologie, jež povyšují obyčejný produkt na high-tech výrobek.

Tapeta má v sobě zabudované síťové rozhraní, senzory a osvětlení. Prostřednictvím tapety a jednoduchého ovladače můžete v interiéru zvolit ideální osvětlení, teplotu, akustický tlak a dokonce také ovládat domácí spotřebiče.

V Londýně už byly podobné interaktivní tapety využity jako metoda k terapii. V jedné z místních dětských nemocnic totiž tapetu použili jako prvek dlouhý 50 metrů, v němž se odvíjelo celé lesní dobrodružství. Prostřednictvím senzorů je tapeta schopna reagovat na pohyby dětí. Jejich cesta nemocniční chodbou tak byla ozvláštněna putováním nejrůznějších zvířátek. Podobné metody mají nepopiratelný vliv na dětskou psychiku a jejich rekonvalescenci.

Tapeta s interaktivními barvami

Existuje tapeta, kterou stačí zahřát na určitou teplotu a následně se nechat unést působivou podívanou na probouzející se přírodu od rozvíjení poupat a nazelenalých listů (reagujících při teplotě 25 °C) až po zářivě rudé květy (35 °C). Pro opačný efekt stačí otevřít okno nebo zapnout klimatizaci a tapetu ochladit. Před očima vám pak rozkvetlé květiny zmizí. Autorem této tapety je designér Shi Yuan.

element letňany

Jak vydělat na volném bytě? Studentský pronájem je výnosný

S končícím létem se po bydlení v univerzitních městech rozhlíží tisíce studentů. Pokud vlastníte byt nebo aspoň pokoj, můžete na nemovitosti vydělat. Jaké byty si studenti nejraději pronajímají? Na co při pronájmu myslet a jaké jsou aktuální trendy na realitním trhu?

Drahé byty zvyšují poptávku po domech a pozemcích. Kam se lidé nejčastěji stěhují?

Utáhnout v Praze hypotéku je čím dál tím náročnější. Ačkoli zdražování bytů zpomalilo, kvůli vyšším úrokovým sazbám a přísnějším podmínkám bank, se pro některé rodiny staly byty v hlavním městě nedostupné. Podobná situace je i v dalších velkých městech Česka. A tak se lidé stěhují do jejich okolí do rodinných domků. Kvůli zvyšujícím se cenám pozemků snižují své nároky na jejich velikost.

geosan development