Rezidence Neklanka

Magazín o bydlení

Interaktivní a magnetické tapety jako high-tech produkt moderních technologií

Díky nástěnným dekoracím máte vždy možnost zásadně a přitom mnohdy zároveň levně změnit vzhled celého interiéru. Zejména tapety jsou rychlým a cenově dostupným způsobem, jako toho docílit. Podobný efekt nabízí obrazy, plakáty, police a nejrůznější nástěnné dekorace.

Jakkoli však podobný doplněk může zpočátku působit originálně, jeho zevšednění se vyhneme jen málokdy. Každý designový prvek podléhá novým a modernějším trendům a časem jednoduše zevšední. Řešením je změna jeho umístění nebo nadčasové prvky, které nikdy nezestárnou, ale zároveň už nespadají do kategorie s nálepkou „moderní“. Mnohem působivější a efektivnější řešení nabízí interaktivní a magnetické tapety, které jsou k dostání ve stále nových a neotřelých designech.

Magnetické tapety

Řadí se k vůbec nejvýraznějším nástěnným dekoracím a od klasických tapet se liší především speciální povrchovou úpravou. Hlavním prvkem je přitom feritický vinyl, který má magnetické vlastnosti. Jedná se o naprosto neškodný materiál bez jakýchkoli negativních vlivů na lidské zdraví. Magnetické vlastnosti ani nijak neovlivňují správný chod elektrických spotřebičů, takže tyto tapety skutečně můžete umístit prakticky kamkoliv.

Zmíněné magnetické vlastnosti tapety pak můžete skvěle využít k přichycení dekorativních prvků. Původně se magnetické tapety vyráběly přednostně do dětských pokojů, kde je děti s vděkem využívaly, umísťovaly na ně nejrůznější dekorace a ty pak dle libosti přemísťovaly. Magnetické dekorace jsou k dostání v nejrůznějších tvarech, například dopravních prostředků, princezen či zvířátek. Děti tak mají možnost vymýšlet si nejrůznější příběhy.

Vrchní vrstva magnetické tapety je zhotovena z papíru. V současné době je tento produkt k dostání v nesmírně pestré škále vzorů i barev, takže se už nedá tvrdit, že jsou určeny především dětem. Naopak velmi rychle po uvedení na trh získaly oblibu a začaly se umísťovat do kanceláří, pracoven a domácích interiérů. Schopnosti magnetické tapety pak brzy začali využívat i dospělí.

Interaktivní tapety

Kromě magnetických tapet existují také interaktivní tapety z papíru. Jejich základní myšlenka spočívá v dotvoření, čemuž je také uzpůsoben jejich vzhled. I zde jejich výhody ocení především děti, kterým interaktivní tapety poskytují dostatek prostoru k realizaci vlastních nápadů. Z tohoto důvodu zaujaly tyto tapety taky vyznavače moderního a kreativního bydlení.

Interaktivní tapety představují vkusný i zábavný doplněk interiéru. V České republice zatím nejsou příliš rozšířené, a proto nezbývá než doufat, že interaktivní a magnetické tapety se brzy ujmou i u nás.

Digitální tapety

S digitální tapetou poprvé přišla na trh rakouská společnost Struk a zaznamenala nebývalý úspěch. Zaujala především svým neustále se měnícím vzhledem. Jak je to možné? Na stropě místnosti jsou totiž umístěny projektory, ze kterých se na zeď neustále promítají obrazy a vzhled tapety se tak mění. Tapetu lze takto oživit nejen statickými snímky, ale i klasickou pohyblivou animací.

Tapety obecně zaznamenaly velkou oblibu, a tak rozhodně není divu, že se při jejich výrobě využívají špičkové technologie, jež povyšují obyčejný produkt na high-tech výrobek.

Tapeta má v sobě zabudované síťové rozhraní, senzory a osvětlení. Prostřednictvím tapety a jednoduchého ovladače můžete v interiéru zvolit ideální osvětlení, teplotu, akustický tlak a dokonce také ovládat domácí spotřebiče.

V Londýně už byly podobné interaktivní tapety využity jako metoda k terapii. V jedné z místních dětských nemocnic totiž tapetu použili jako prvek dlouhý 50 metrů, v němž se odvíjelo celé lesní dobrodružství. Prostřednictvím senzorů je tapeta schopna reagovat na pohyby dětí. Jejich cesta nemocniční chodbou tak byla ozvláštněna putováním nejrůznějších zvířátek. Podobné metody mají nepopiratelný vliv na dětskou psychiku a jejich rekonvalescenci.

Tapeta s interaktivními barvami

Existuje tapeta, kterou stačí zahřát na určitou teplotu a následně se nechat unést působivou podívanou na probouzející se přírodu od rozvíjení poupat a nazelenalých listů (reagujících při teplotě 25 °C) až po zářivě rudé květy (35 °C). Pro opačný efekt stačí otevřít okno nebo zapnout klimatizaci a tapetu ochladit. Před očima vám pak rozkvetlé květiny zmizí. Autorem této tapety je designér Shi Yuan.

Rezidence Neklanka

Reality v době koronavirové. Zlevní byty? Které a o kolik?

Pandemie koronaviru bezpochyby ovlivní každý ekonomický segment. Realitní trh nevyjímaje. Na tom se shodují analytici i ekonomové. Jejich názory se ale už liší v tom, jak moc budou konkrétní sektory postiženy. Zajímavá je situace v oblasti nemovitostí, které v posledních šesti letech dynamicky rostly. Je pravděpodobné, že zdražovat už nebudou. Zatím ale nic nenasvědčuje ani opaku, tedy kvapnému zlevňování domů. Nejočekávanějším scénářem tak je stagnace cen, respektive zlevňování nemovitostí v méně atraktivních lokalitách.

Co dělá koronavirus s hypotékami? A vyplatí se s úvěrem ještě chvíli počkat?

Pandemie koronaviru a s ní související vládní opatření zamotala hlavu nejednomu ekonomovi a analytikovi. Burzy a akcie reagovaly na zprávy o útlumu světové ekonomiky zběsile. Zlato nejdříve zdražilo a pak zlevnilo. Ceny ropy se propadly. Kde kdo mluví o přicházejícím zlevňování nemovitostí, jež pro někoho představují přístav a dobrou investici v nevyzpytatelné době. Na to vše pochopitelně reagují centrální banky. ČNB se například rozhodla snižovat úrokové sazby. Jenže banky zatím mlčí. Otázka tedy zní: půjčovat si na bydlení teď, nebo ještě počkat?

geosan development