Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Investice do nemovitosti s dobrou návratností

Investice do nemovitosti je obecně považována za výhodnou, ovšem samozřejmě ne ve všech případech. Nemluvíme zde především o ruinách a nelukrativních bytech s nulovou návratností. Do jakých nemovitostí se tedy obecně vyplatí investovat a jaká kritéria jsou při výběru rozhodující?

Nájemní domy a obchodní prostory hraji prim

Důležitým kritériem není pouze vybraná lokalita, ale právě možnost rychlé návratnosti investice. Konkrétně se jedná například o nájemní domy, ve kterých je v přízemí prostor pro komerční využití, především obchody nebo kanceláře, a ve vrchních patrech je pak dostatek místa pro bytové prostory. Investice spojené s údržbou domu, popřípadě rekonstrukcí, nejsou zase tak výrazné a naopak zisk z nájmu je dlouhodobě zajištěn.

Podobné podmínky skýtají také obchodní a nebytové prostory, umístěné v dobře dostupných a lukrativních lokalitách. I zde je investice velmi brzy vrácena díky výtěžnosti z nájmu.

Co představuje pojem dobrá návratnost?

Realitní makléři a odborníci obvykle tvrdí, že dobrá návratnost investice do nemovitosti se pohybuje do deseti let. Jedná se však o nemovitosti s kupní cenou nad sto milionů. O nemovitosti v této cenové relaci a navíc s návratností pod deset let je proto přirozeně velký zájem, a tak nemovitostí, která by tato kritéria splňovala, rozhodně není mnoho. Narazit na ně ale na druhou stranu určitě není nereálné. Otázkou ale je, o jaký typ budovy se jedná. Nemovitosti s těmito parametry jsou obvykle neobydleným vlastnictvím jednoho generálního nájemce. Z toho vyplývá ideál: nemovitost s návratností do deseti let, v dobrém technickém stavu a k tomu s nájemci.

Prodej nemovitosti s návratností

Pokud uvažujeme o prodeji nemovitosti s jistou návratností, bude doba prodeje záviset především na ceně v porovnání s dobou návratnosti, krom toho také na počtu nájemců, lokalitě a v neposlední řadě také technickém stavu nemovitosti. Obecně lze tvrdit, že pokud nemovitost splňuje všechna vyjmenovaná ideální kritéria, doba jejího prodeje se řádově počítá na týdny. Jestliže má nemovitost při stejných podmínkách řekněme patnáctiletou návratnost, může její prodej trvat přibližně půl roku. Nemovitosti s delší návratností je šance prodat během několika let, pokud o ni neprojeví zájem například náhodný kupec, který bude mít v plánu využívat nemovitost pro své vlastní účely, například podnikání či bydlení. V takovém případě ovšem nehraje hlavní roli návratnost, ale jiná kritéria, například technický stav.

Hranice mezi investicí a standardním prodejem

Lze vůbec určit hranici, rozdělující investici od standardního či účelového prodeje? Alespoň zhruba rozhodně ano a podstatnou roli v tom hraje právě návratnost, která by se u investice měla pohybovat od 12 do 15 let. Je-li tato doba delší, je zcela na místě polemizovat o výhodnosti investice.

Rezidence Neklanka II

Vánoční výzdoba na poslední chvíli? Tohle máte hned hotové

Advent je v plném proudu a vaše domácnost vypadá jako by se nechumelilo? Nestihli jste ještě ani naaranžovat větvičky do vázy? Ukážeme vám, jak si během jednoho odpoledne vyzdobit byt z toho, co máte doma nebo pro co si doběhnete na zahradu.

Inspirace: Jaké jsou trendy v interiérech pro zimu 2021?

Každé roční období si žádá své. Podzim je tady se vším všudy a brzy se přehoupne v zimu. Z interiérů se vytrácí zářivé letní barvy. Je třeba převléct polštáře a změnit dekorace. Ukážeme vám, jaké jsou hlavní trendy závěru letošního roku.

geosan development