Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak koupit byt: Tipy, na co si dát pozor

Pořízení vlastního bydlení je jedna z největších životních investic. Rozhodně bychom se neměli ukvapovat a kývnout na první nabídku solidního bytu. Připravili jsme pro vás tipy, na co si dát při koupi bytu pozor, aby se vám dobře bydlelo.

Až vás realitní makléř zavede na prohlídku nového bytu, nenechejte se ošálit prvním dojmem. Jestliže se vám byt bude líbit, začněte zjišťovat více a především se ptejte. Jsou totiž věci, které nejsou na první pohled patrné, ale mohly by vám způsobit komplikace do budoucna.

O co se zajímat při koupi bytu

Dispozice bytu a počet místností – podle architektů je důležitější dispozice bytu než jeho metry čtvereční. Asi budete souhlasit, že nadměrně velká a těžko využitelná předsíň je zbytečná. Promyslete také, zda vám průchozí pokoje nebudou narušovat soukromí a zda si každý člen vaší rodiny najdete v bytě alespoň svůj koutek.

  • Orientace bytu z hlediska světových stran – bude vám vyhovovat balkón na severní straně, kam se slunce téměř nedostane kvůli stínění protějšího paneláku? Nebude ložnice na jižní straně bytu nepraktická?
  • Technický stav bytu i domu – především u starších bytových domů a paneláků se zajímejte o technický stav a míru rekonstrukce. Jsou již v bytě nové rozvody, podlahy a topení? Jestliže ne, počítejte s tím, že to pro vás mohou být výdaje navíc. Jak starý je výtah? Má dům nová plastová okna a zateplenou fasádu? Tyto opravy jsou zpravidla hrazeny ze společného fondu, na který se pravidelně přispívá každý měsíc, a to, že je dům před rekonstrukcí, znamená také vyšší příspěvky.
  • Náklady na energie a provoz bytu – zjistěte si, jak je byt vytápěn a kolik dělají měsíční náklady na energie.
  • Vnější prostředí – rozhlédněte se pořádně kolem sebe. Již při vstupu do bytového domu nebo paneláku si všímejte, jak je prostranství kolem něho i uvnitř udržováno. Pokud je kolem popelnic binec a uvnitř domu to páchne, může to naznačit nepříliš příjemné sousedy. Zaposlouchejte se také, zda vás v bytě příliš neruší tramvaje nebo autobusy.
  • Lokalita koupě bytu je dlouhodobá investice. Uvažujte nad tím, že v dané lokalitě pravděpodobně strávíte desítky let vašeho života. Ujasněte si proto vaše preference – budete chtít celý život žít v centru města, protože nyní rádi chodíte do barů? Co až přijdou děti – nebudete v takové chvíli hledat klidnější místo v blízkosti parku nebo lesa?
  • Kdo je majitelem bytu – zajímejte se o to, zda je byt v soukromém nebo družstevním vlastnictví a co z toho pro vás vyplývá. Zjistěte si také, zda nemá majitel bytu dluhy, za které ručí nemovitostí.
  • Zeptejte se sousedů – jestliže o koupi vyhlédnutého bytu skutečně uvažujete, vydejte se obhlédnout místo také sami, bez realitního makléře. Nebojte se zeptat se kolemjdoucích, jak se jim v dané lokalitě žije, zazvoňte na sousedy na patře a představte se jim jako zájemce o koupi bytu a chvilku s nimi pohovořte.

Koupě bytu: Nároky a realita

Jistě máte představu, jak by měl váš nový byt vypadat. Je přirozené, že ji chcete naplnit. Koupě bytu je nicméně vždy o kompromisu vašeho snu a reality. Možná budete muset slevit z požadavku na lokalitu, orientaci nebo technický stav bytu. Vždy si ale ujasněte, jaké jsou klíčové vlastnosti, které by měl váš nový byt mít, a na nich si trvejte. Jde přece o váš nový domov.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development