Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Jak rekonstruovat byt s omezeným rozpočtem?

Bydlet v hezkém prostředí se v době karantén a lockdownů ukazuje jako výhoda. Izolace se přece jen lépe snáší v upraveném interiéru. Proto se Češi do rekonstrukcí pouští navzdory pandemii. Podle posledních průzkumů plánuje renovaci své domácnosti polovina lidí. Některým se ale ztenčily úspory, a tak ji musí zvládnout s omezeným rozpočtem. I s menším objemem financí lze ale kouzlit.

Probíhající koronavirová krize má dopady na všechny aspekty lidského bytí, bydlení nevyjímaje. Do rekonstrukcí bytů a domů se chce v následujících měsících pustit méně lidí než na začátku roku. Ještě letos v únoru chtělo svá obydlí renovovat podle šetření Raiffeisen stavební spořitelny 47 procent lidí. V novém roce se do ní chce pustit jen 15 procent oslovených. Důvodem jsou mimo jiné i tenčící se úspory a nejistá doba.

„Spousta lidí se nyní může ocitnout v nepříznivé finanční situaci. Z průzkumu vyplývá, že třetině z nás se za poslední rok úspory ztenčily, a dokonce 45 % Čechů má větší obavy z finančních než zdravotních dopadů koronaviru,“ říká Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny. Není tedy divu, že Češi odkládají dlouhodobě plánované výdaje – 8 procent dotázaných uvedlo, že plánuje rekonstrukci v následujících dvou letech a 22 procent pouze někdy v budoucnu.

Úvěr na rekonstrukci nebo osekání rozpočtu

S budoucími plány rekonstrukce může pomoci stavební spoření, případně úvěr ze stavebního spoření. „Řešením bývá překlenovací úvěr na rekonstrukci, který je k tomuto účelu přímo určený. Jeho prostřednictvím si může půjčit až milion korun bez zajištění a výši splátek si navíc může v průběhu splácení upravovat,“ vysvětluje Lukáš Kopecký. Samotné podmínky pro čerpání jsou velmi jednoduché. V podstatě je vždy zásadní doložit fotky před a po rekonstrukci a také položkový rozpočet rekonstrukce. A to jak v případě rekonstrukce prostřednictvím firmy, tak také svépomocí.

Rekonstruovat se pak dá i s omezeným rozpočtem. Znamená to ale slevit z velkolepých plánů a zaměřit se na to, co je skutečně třeba renovovat. Další důležitou zásadou je nadčasovost. Pravděpodobně nemá smysl investovat do ultramoderní kuchyňské linky v trendy barvách, které jsou módní tuto sezónu, ale za dva roky už budou mimo. Rozumná rekonstrukce neznamená ani šetření na materiálech – právě použití laciných a nekvalitních materiálů může ve výsledku vše prodražit.

Jak na rekonstrukci bytu ušetřit?

Plán

Každá rekonstrukce vyžaduje plán. Pokud se chystáte na změnu dispozice bytu, budete předělávat kuchyni a koupelnu, zvažte spolupráci s profesionálem. Na jednu stranu ho musíte sice zaplatit, ale člověk, který se dnes a denně věnuje rekonstrukcím, se dobře orientuje v oboru a může vám poradit s rozvrhem prací i volbou materiálu. A je to právě plánování, které šetří čas i peníze.

Práce

Pokládku podlahy nebo položení obkladaček je asi lepší nechat na profesionálovi, ale jsou práce, které můžete zvládnout sami – třeba rozmontovat a odvézt starou kuchyňskou linku nebo odstranit staré lino. Tím se vám sníží náklady minimálně o pár stovek ne-li tisícovek, protože firmy si účtují samozřejmě i tyto práce.

Materiály

Zaměřte se na nadčasovost interiéru, zapomeňte na módní výstřelky. Vybírejte dekory, které vás za rok neomrzí. Místo křiklavých barev dejte přednost tlumeným odstínům. Vsaďte na kvalitu a praktičnost. Nakupujte materiál chytře – ušetřit můžete při sezónních a množstevních slevách.

Rozvody

Větší rekonstrukce – zejména kuchyně a koupelny – vyžaduje většinou i instalaci nových rozvodů. Určitě je udělejte, pokud jsou rozvody v bytě zastaralé. Později byste museli „kopat“ do nových obkladů nebo podlah, což by se prodražilo. Nejlépe ve spolupráci s odborníkem promyslete umístění zásuvek, vyústění odpadu i vody.

Podlaha

Součástí rekonstrukcí bývá zpravidla i položení nové podlahy. Zde máte na výběr ze širokého spektra materiálů. Drahou dřevěnou podlahu skvěle imitují cenově dostupnější plovoucí podlahy. Velmi se zvedly kvalita i vzhled obyčejného lina, které patří k nejdostupnějším podlahám. Zkuste se porozhlédnout po slevách a nakoupit podlahu v akci.

Dveře

Interiér pozvedne výměna dveří. Například kovové zárubně ve starších bytech není nutné hned bourat – stačí je obložit, což šetří čas i náklady. Nové dveře rovněž nemusí stát majlant – opět platí, že s ohledem na rozpočet je lepší vybírat jednoduché, praktické a nadčasové varianty.

Nábytek

Na vybavení interiéru je možné ušetřit tisíce korun. I zde ale platí zlatá pravidla nadčasovosti a praktičnosti. V případě nábytku pátrejte ve slevách, bazarech nebo výprodejích. Nebojte se kombinovat moderní nábytek se solitéry z antiku – interiér pak získá osobitý ráz. Takto můžete nakoupit i vybavení do bytu, třeba skleničky nebo hrníčky. Zatímco nové mohou být drahé, v bazarech najdete stylové sklenky z pravého skla třeba z první republiky za téměř symbolickou cenu.

Rekonstruovali jste byt s omezeným rozpočtem? Kde jste ušetřili nejvíce?

Rezidence Radimova

Malé zamyšlení nad velkým problémem. Aneb proč jsou ty byty tak strašně drahé?

Co se to sakra stalo s našimi nemovitostmi? Jaké jsou ceny? Kdo si je může vůbec dovolit? Moje dcera založila rodinu a chtěla koupit byt. Bydleli v pronajatém, ale jsme u nás v Čechách, kde pronájem je vnímán, jako nějaké provizorium a pokud je v něm uvězněná mladá rodina, tak si prostě spočítá, že pro ni je výhodnější splácet hypotéku, než platit pronajímateli. Takže jsme začali stěžejním bodem číslo jedna. Byty kupují mladé rodiny, vezmou si na bydlení hypotéku a do smrti splácejí.

Jak ušetřit v domácnosti?

Přemýšlíte, jak ušetřit nějakou tu korunu, ale máte pocit, že jste již vyzkoušeli všechny možné způsoby, jak toho docílit? Možná se pletete a těchto 10 tipů vám konečně pomůže ušetřit až tisíce korun ročně!

geosan development