Bydlet v hezkém prostředí se v době karantén a lockdownů ukazuje jako výhoda. Izolace se přece jen lépe snáší v upraveném interiéru. Proto se Češi do rekonstrukcí pouští navzdory pandemii. Podle posledních průzkumů plánuje renovaci své domácnosti polovina lidí. Některým se ale ztenčily úspory, a tak ji musí zvládnout s omezeným rozpočtem. I s menším objemem financí lze ale kouzlit.
Probíhající koronavirová krize má dopady na všechny aspekty lidského bytí, bydlení nevyjímaje. Do rekonstrukcí bytů a domů se chce v následujících měsících pustit méně lidí než na začátku roku. Ještě letos v únoru chtělo svá obydlí renovovat podle šetření Raiffeisen stavební spořitelny 47 procent lidí. V novém roce se do ní chce pustit jen 15 procent oslovených. Důvodem jsou mimo jiné i tenčící se úspory a nejistá doba.
„Spousta lidí se nyní může ocitnout v nepříznivé finanční situaci. Z průzkumu vyplývá, že třetině z nás se za poslední rok úspory ztenčily, a dokonce 45 % Čechů má větší obavy z finančních než zdravotních dopadů koronaviru,“ říká Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny. Není tedy divu, že Češi odkládají dlouhodobě plánované výdaje – 8 procent dotázaných uvedlo, že plánuje rekonstrukci v následujících dvou letech a 22 procent pouze někdy v budoucnu.
Úvěr na rekonstrukci nebo osekání rozpočtu
S budoucími plány rekonstrukce může pomoci stavební spoření, případně úvěr ze stavebního spoření. „Řešením bývá překlenovací úvěr na rekonstrukci, který je k tomuto účelu přímo určený. Jeho prostřednictvím si může půjčit až milion korun bez zajištění a výši splátek si navíc může v průběhu splácení upravovat,“ vysvětluje Lukáš Kopecký. Samotné podmínky pro čerpání jsou velmi jednoduché. V podstatě je vždy zásadní doložit fotky před a po rekonstrukci a také položkový rozpočet rekonstrukce. A to jak v případě rekonstrukce prostřednictvím firmy, tak také svépomocí.
Rekonstruovat se pak dá i s omezeným rozpočtem. Znamená to ale slevit z velkolepých plánů a zaměřit se na to, co je skutečně třeba renovovat. Další důležitou zásadou je nadčasovost. Pravděpodobně nemá smysl investovat do ultramoderní kuchyňské linky v trendy barvách, které jsou módní tuto sezónu, ale za dva roky už budou mimo. Rozumná rekonstrukce neznamená ani šetření na materiálech – právě použití laciných a nekvalitních materiálů může ve výsledku vše prodražit.
Jak na rekonstrukci bytu ušetřit?
Plán
Každá rekonstrukce vyžaduje plán. Pokud se chystáte na změnu dispozice bytu, budete předělávat kuchyni a koupelnu, zvažte spolupráci s profesionálem. Na jednu stranu ho musíte sice zaplatit, ale člověk, který se dnes a denně věnuje rekonstrukcím, se dobře orientuje v oboru a může vám poradit s rozvrhem prací i volbou materiálu. A je to právě plánování, které šetří čas i peníze.
Práce
Pokládku podlahy nebo položení obkladaček je asi lepší nechat na profesionálovi, ale jsou práce, které můžete zvládnout sami – třeba rozmontovat a odvézt starou kuchyňskou linku nebo odstranit staré lino. Tím se vám sníží náklady minimálně o pár stovek ne-li tisícovek, protože firmy si účtují samozřejmě i tyto práce.
Materiály
Zaměřte se na nadčasovost interiéru, zapomeňte na módní výstřelky. Vybírejte dekory, které vás za rok neomrzí. Místo křiklavých barev dejte přednost tlumeným odstínům. Vsaďte na kvalitu a praktičnost. Nakupujte materiál chytře – ušetřit můžete při sezónních a množstevních slevách.
Rozvody
Větší rekonstrukce – zejména kuchyně a koupelny – vyžaduje většinou i instalaci nových rozvodů. Určitě je udělejte, pokud jsou rozvody v bytě zastaralé. Později byste museli „kopat“ do nových obkladů nebo podlah, což by se prodražilo. Nejlépe ve spolupráci s odborníkem promyslete umístění zásuvek, vyústění odpadu i vody.
Podlaha
Součástí rekonstrukcí bývá zpravidla i položení nové podlahy. Zde máte na výběr ze širokého spektra materiálů. Drahou dřevěnou podlahu skvěle imitují cenově dostupnější plovoucí podlahy. Velmi se zvedly kvalita i vzhled obyčejného lina, které patří k nejdostupnějším podlahám. Zkuste se porozhlédnout po slevách a nakoupit podlahu v akci.
Dveře
Interiér pozvedne výměna dveří. Například kovové zárubně ve starších bytech není nutné hned bourat – stačí je obložit, což šetří čas i náklady. Nové dveře rovněž nemusí stát majlant – opět platí, že s ohledem na rozpočet je lepší vybírat jednoduché, praktické a nadčasové varianty.
Nábytek
Na vybavení interiéru je možné ušetřit tisíce korun. I zde ale platí zlatá pravidla nadčasovosti a praktičnosti. V případě nábytku pátrejte ve slevách, bazarech nebo výprodejích. Nebojte se kombinovat moderní nábytek se solitéry z antiku – interiér pak získá osobitý ráz. Takto můžete nakoupit i vybavení do bytu, třeba skleničky nebo hrníčky. Zatímco nové mohou být drahé, v bazarech najdete stylové sklenky z pravého skla třeba z první republiky za téměř symbolickou cenu.
Rekonstruovali jste byt s omezeným rozpočtem? Kde jste ušetřili nejvíce?