Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Jak se rychle zabydlet a zútulnit si byt za pár korun?

Léto přeje stěhování i rekonstrukcím. Jestli jste si zrovna přinesli krabice s věcmi do svého nového bytu nebo si chcete bydlení zútulnit své stávající bydlení, aby se vám lépe žilo, máme pro vás několik jednoduchých tipů a triků. Jsou levné a používají je bytoví designéři i interiéroví architekti. Snadno je zvládnete i s minimálním rozpočtem a zkušenostmi.

Bydlet se má spokojeně a hezky. Dobře to vědí například Seveřané, od nichž se proslulý koncept hygge rozšířil do celého světa. Není přitom postaven na bůhvíjak převratných objevech nebo nesmyslně vysokých částkách. Spíše ukazuje, že stačí málo, aby se vám lépe žilo. Někdy stačí v bytě provést několik jednoduchých úprav, abyste naplnili požadavek po útulném bydlení a cítili se ve svém obydlí jako doma.

Vyberte si svůj styl bydlení

Někdo se rád obklopuje věcmi, jiný preferuje minimalismus, ostatním se líbí retro styl nebo naprostá moderna. Naštěstí trendy jsou nyní tak rozvolněné, že si vybere každý. Důležité je, abyste se pro svůj styl rozhodli ještě před tím, než se budete v novém či zrekonstruovaném bytě zařizovat. Lépe se vám pak bude ladit výmalba, nábytek a doplňky.

Pokud se stěhujete do nového, podívejte se nejdříve, co můžete použít z původního vybavení bytu. Případně vytřiďte, co už nepoužijete. Někdy stačí dát stolu nový nátěr, aby prokoukl. A retro křeslo s novým potahem může šikovný čalouník proměnit v originální solitér a designový kousek, který vám budou návštěvy závidět. Je to jednoduché – styl je vlastně o nápaditosti.

Výmalba je na místě

Když se stěhujete do bytu, v němž před vámi někdo bydlel, dejte si práci s očistou. Vymalujte. Vydrhněte podlahy. Vydezinfikujte WC a toaletu. Detailně si při práci prohlédněte, co je třeba přiopravit, opatřit novým nátěrem atd. Ušetříte si tím do budoucna práci a co si budeme povídat, nová výmalba je dobrým začátkem pro další zabydlování.

Možná máte svoji oblíbenou barvu, ale pokud ji teprve hledáte, dejte přednost neutrálním tónům – bílé, barvě cappuccina, světlounce šedé, okrové. S neutrálními barvami se lépe ladí barevné doplňky. A závěsy nebo potahy na polštáře vyměníte snadněji a rychleji než výmalbu v kuchyni. Využít můžete také tapety, které slaví velký comeback. Nebojte se ani nátěrů okenic, parapetů, futer nebo jiných detailů.

Základní nábytek a to ostatní

Říká se, že bydlí ten, kdo má židli. Toto přísloví odkazuje k základnímu nábytku a vybavení každého bytu. K židlím přidejte ještě stůl a postel. Hodit se bude i pohovka, police a skříně. Do základního vybavení investujte. Kvalita vám ušetří peníze. Kromě obchodů s novým nábytkem se nevyhýbejte ani frcům. Třeba k novému stolu můžete pořídit dřevěné židle za stovku z bazaru – s novým nátěrem budou dělat parádu.

Ve frcech pak kolikrát seženete retro skříně, třeba z doby první republiky nebo ze šedesátých let, které mají nadčasový design a jsou bytelnější než nové kousky stloukané rychlým kladivem a vyráběné jako rychloobrátkové zboží.

Při zařizování vždy berte v úvahu rozlohu bytu! Možná najdete krásnou skříň, ale pokud je rozložitá, může v malém bytě působit humpolácky. Pamatujte také, že kompletní nábytkové sady jsou dozvukem minulosti. Nebojte se spojovat různé kousky, ale s citem. Udejte si barevný tón nebo jejich kombinace.

Textilie do bytu patří

Každý byt zútulní textilie: závěsy, záclony, koberečky, potahy, prostírání, polštářky. Ač je úvodem zmíněný severský styl ve své podstatě jednoduchý a skromný, pracuje s textiliemi. Ty propůjčují domovu teplo a pocit bezpečí, který je pro nás všechny důležitý.

K bytovému textilu přidejte i zrcadla, která zesílí v interiéru světlo. Hodí se zejména do malých bytů, protože je opticky zvětší a rozšíří. Nebojte se zavěsit zrcadla i tam, kde byste je primárně nečekali.

Maličkosti a stylové doplňky

Zútulňujte také tam, kde se čeká hlavně funkce a praktičnost. Například v koupelně nebo v kuchyni. Použijte svíčky, koberečky, stylové dózy nebo úložné boxy a krabice. Žádoucí je také zeleň. Pokojové rostliny můžete mít nejen v obýváku, ale třeba právě i v koupelně – tam zvolte druhy, které mají rády teplo a vlhko a nepotřebují tolik světla.

Pohrajte si v bytě se světlem. Spíše než jedno centrální osvětlení (které by vám ale stejně chybět nemělo), vsaďte na menší svítidla. Umístěte je do koutů a tmavých míst, kde navodí tu správnou atmosféru.

Pořizujte si knihy. Je prokázáno, že zútulňují a oduševňují bydlení. Můžete je umístit na police nebo je jen tak rozestavit kolem křesla. Vyberte jim designové skříňky nebo stojany. Ke čtecímu křeslu pak rozhodně patří i stylová lampa.

Dřevo je žádoucí

Dřevo a dřevěné prvky zútulní každou místnost. Je jedno, že právě teď nemáte peníze na stylovou dřevěnou podlahu. Pořiďte si pár dřevěných drobností – například dřevěnou mísu, která nadělá parádu v kuchyni, dřevěné věšáky do předsíně nebo dřevěné police do koupelny. Ano, i tam dřevo patří, i když má své nároky na ošetření a údržbu.

Jak jste si svůj byt zútulnili vy? Podělte se v komentářích o své tipy

Rezidence Neklanka II

Co by nemělo dítěti v dětském pokojíčku chybět?

Dětský pokoj je pro děti místností, která slouží pro jeho bezpečí. Jakmile se dítě cítí smutně, pak si vleze do svého dětského pokoje, ve kterém následně stráví i několik desítek minut. Každé dítě považuje svůj dětský pokoj za útočiště. Považuje svou místnost za bezpečný prostor a své doupě, ve kterém se mu nemůže nic stát. Dbejte na to, aby dětský pokoj působil na dítě klidným a uklidňujícím dojmem. Co by v dětském pokoji nemělo rozhodně chybět? Podle odborníků jsou to níže uvedené věci.

Jak udělat malou koupelnu, aby vypadala větší

Pokud jste uvízli v malé koupelně, existuje několik designových triků, které můžete použít, aby vypadala a působila větší. Světlé barvy, zrcadla a minimální množství svítidel, to vše pomůže vytvořit iluzi většího prostoru. A existují také způsoby, jak udělat malou koupelnu funkčnější, jako je instalace plovoucího umyvadla nebo použití rohového sprchového koutu. Pro skladování jsou dobrými možnostmi koše, police, háčky a skříně. S trochou kreativity může být i ta nejmenší koupelna stylová i praktická.
geosan development