Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Jak se rychle zabydlet a zútulnit si byt za pár korun?

Léto přeje stěhování i rekonstrukcím. Jestli jste si zrovna přinesli krabice s věcmi do svého nového bytu nebo si chcete bydlení zútulnit své stávající bydlení, aby se vám lépe žilo, máme pro vás několik jednoduchých tipů a triků. Jsou levné a používají je bytoví designéři i interiéroví architekti. Snadno je zvládnete i s minimálním rozpočtem a zkušenostmi.

Bydlet se má spokojeně a hezky. Dobře to vědí například Seveřané, od nichž se proslulý koncept hygge rozšířil do celého světa. Není přitom postaven na bůhvíjak převratných objevech nebo nesmyslně vysokých částkách. Spíše ukazuje, že stačí málo, aby se vám lépe žilo. Někdy stačí v bytě provést několik jednoduchých úprav, abyste naplnili požadavek po útulném bydlení a cítili se ve svém obydlí jako doma.

Vyberte si svůj styl bydlení

Někdo se rád obklopuje věcmi, jiný preferuje minimalismus, ostatním se líbí retro styl nebo naprostá moderna. Naštěstí trendy jsou nyní tak rozvolněné, že si vybere každý. Důležité je, abyste se pro svůj styl rozhodli ještě před tím, než se budete v novém či zrekonstruovaném bytě zařizovat. Lépe se vám pak bude ladit výmalba, nábytek a doplňky.

Pokud se stěhujete do nového, podívejte se nejdříve, co můžete použít z původního vybavení bytu. Případně vytřiďte, co už nepoužijete. Někdy stačí dát stolu nový nátěr, aby prokoukl. A retro křeslo s novým potahem může šikovný čalouník proměnit v originální solitér a designový kousek, který vám budou návštěvy závidět. Je to jednoduché – styl je vlastně o nápaditosti.

Výmalba je na místě

Když se stěhujete do bytu, v němž před vámi někdo bydlel, dejte si práci s očistou. Vymalujte. Vydrhněte podlahy. Vydezinfikujte WC a toaletu. Detailně si při práci prohlédněte, co je třeba přiopravit, opatřit novým nátěrem atd. Ušetříte si tím do budoucna práci a co si budeme povídat, nová výmalba je dobrým začátkem pro další zabydlování.

Možná máte svoji oblíbenou barvu, ale pokud ji teprve hledáte, dejte přednost neutrálním tónům – bílé, barvě cappuccina, světlounce šedé, okrové. S neutrálními barvami se lépe ladí barevné doplňky. A závěsy nebo potahy na polštáře vyměníte snadněji a rychleji než výmalbu v kuchyni. Využít můžete také tapety, které slaví velký comeback. Nebojte se ani nátěrů okenic, parapetů, futer nebo jiných detailů.

Základní nábytek a to ostatní

Říká se, že bydlí ten, kdo má židli. Toto přísloví odkazuje k základnímu nábytku a vybavení každého bytu. K židlím přidejte ještě stůl a postel. Hodit se bude i pohovka, police a skříně. Do základního vybavení investujte. Kvalita vám ušetří peníze. Kromě obchodů s novým nábytkem se nevyhýbejte ani frcům. Třeba k novému stolu můžete pořídit dřevěné židle za stovku z bazaru – s novým nátěrem budou dělat parádu.

Ve frcech pak kolikrát seženete retro skříně, třeba z doby první republiky nebo ze šedesátých let, které mají nadčasový design a jsou bytelnější než nové kousky stloukané rychlým kladivem a vyráběné jako rychloobrátkové zboží.

Při zařizování vždy berte v úvahu rozlohu bytu! Možná najdete krásnou skříň, ale pokud je rozložitá, může v malém bytě působit humpolácky. Pamatujte také, že kompletní nábytkové sady jsou dozvukem minulosti. Nebojte se spojovat různé kousky, ale s citem. Udejte si barevný tón nebo jejich kombinace.

Textilie do bytu patří

Každý byt zútulní textilie: závěsy, záclony, koberečky, potahy, prostírání, polštářky. Ač je úvodem zmíněný severský styl ve své podstatě jednoduchý a skromný, pracuje s textiliemi. Ty propůjčují domovu teplo a pocit bezpečí, který je pro nás všechny důležitý.

K bytovému textilu přidejte i zrcadla, která zesílí v interiéru světlo. Hodí se zejména do malých bytů, protože je opticky zvětší a rozšíří. Nebojte se zavěsit zrcadla i tam, kde byste je primárně nečekali.

Maličkosti a stylové doplňky

Zútulňujte také tam, kde se čeká hlavně funkce a praktičnost. Například v koupelně nebo v kuchyni. Použijte svíčky, koberečky, stylové dózy nebo úložné boxy a krabice. Žádoucí je také zeleň. Pokojové rostliny můžete mít nejen v obýváku, ale třeba právě i v koupelně – tam zvolte druhy, které mají rády teplo a vlhko a nepotřebují tolik světla.

Pohrajte si v bytě se světlem. Spíše než jedno centrální osvětlení (které by vám ale stejně chybět nemělo), vsaďte na menší svítidla. Umístěte je do koutů a tmavých míst, kde navodí tu správnou atmosféru.

Pořizujte si knihy. Je prokázáno, že zútulňují a oduševňují bydlení. Můžete je umístit na police nebo je jen tak rozestavit kolem křesla. Vyberte jim designové skříňky nebo stojany. Ke čtecímu křeslu pak rozhodně patří i stylová lampa.

Dřevo je žádoucí

Dřevo a dřevěné prvky zútulní každou místnost. Je jedno, že právě teď nemáte peníze na stylovou dřevěnou podlahu. Pořiďte si pár dřevěných drobností – například dřevěnou mísu, která nadělá parádu v kuchyni, dřevěné věšáky do předsíně nebo dřevěné police do koupelny. Ano, i tam dřevo patří, i když má své nároky na ošetření a údržbu.

Jak jste si svůj byt zútulnili vy? Podělte se v komentářích o své tipy

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development