Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak se zbavit plísně v bytě nebo rodinném domě

Zatuchlý vzduch, vlhké a zčernalé rohy, orosená okna – to jsou příznaky domu, ve kterém hospodaří plísně. Stydíme se za ně, nežije se nám s nimi dobře a často proti nim trochu bezradně bojujeme. Jaké účinné postupy zbaví váš byt či dům plísní?

Plísně přitom nejsou pouze záležitostí starých domů, ale i novostaveb. Právě pro ně je typické, že se v nich cca první dva roky drží vyšší vlhkost, která může podnítit vznik plísní. Nadměrné usazování vlhkosti ve zdivu přitom může být způsobeno například nevhodným provedením izolace.

Pokud jste se nastěhovali do novostavby a máte podezření, že vlhkost je vysoká a navíc dochází ke vzniku plísní (běžně se projevují černými místy na stěnách), nechte si ji pro jistotu změřit. Odborný posudek vám může pomoci odhalit, zda je vlhkost v normálu, nebo při stavbě pochybila stavební firma.

Jak se bránit vlhkosti

Protože vlhkost je podhoubím pro vznik plísní, je třeba jim předcházet. Klíčové je samozřejmě větrání. Někdy se v interiérech, které byly celou dobu bezproblémové, objevují plísně poté, co došlo k výměně oken – například starých dřevěných za plastová. Ta sice uspoří energii, ale nepropouští vlhkost, která se v bytě koncentruje. Podobná situace může zejména u starších staveb nastat i v případě nevhodně zvolené tepelné izolace.

  • Pravidelně větrejte – dostatek vzduchu působí na vlhký interiér blahodárně. Zejména v létě mějte okna otevřená dokořán, jak je to jen možné. V zimě přejděte na krátké a intenzivní větrání (cca 5 – 10 minut).
  • Topte – vytápění může také pomoci zbavit váš dům plísní. Někteří odborníci doporučují tento postup: interiér v zimě vytopte a pak ho rychle vyvětrejte studeným vzduchem. Opakujte po několika dnech.
  • Využijte řízené větrání – pravidelné a úsporné větrání, které pomůže odvádět přebytečnou vlhkost z domu, poskytuje rekuperace. Jde o systém řízeného větrání, kdy odváděný vzduch předá teplo čerstvému vzduchu přiváděnému dovnitř. Teplota uvnitř interiéru je stále příjemná a přitom se v podstatě neustále větrá.
  • Zamezte tvorbě nadměrné vlhkosti – některé činnosti jsou jako stvořené pro vznik vlhkosti – sprchování, vaření nebo sušené prádla v interiéru. Proto při nich pravidelně větrejte.
  • Kudy vtéká voda – vlhkost v bytě či domě může být způsobena i zvenčí – například prasklinou ve střeše nebo ve zdi, kterou se dovnitř dostává voda.

Kde jsou plísně a jak na ně

Plísně v bytě či domě se vyskytují především v rozích, za nábytkem, okolo dveří nebo oken. Pokud víte, že je u vás zvýšená vlhkost vzduchu, pravidelně tato místa kontrolujte – včasné odhalení a zásah proti plísním zvyšuje vaše šance na výhru.

Proti plísni můžete zasáhnout chemickými prostředky – doporučovány jsou například pravidelné postřiky savem. Vždy je pochopitelně primární odstranit jejich příčinu, tedy vlhkost. Dobrým pomocníkem jsou také vysoušeče nebo odvlhčovače vzduchu.

Boj s plísní je během na dlouhou trať, proto se nevzdávejte – větrejte, odsávejte a umývejte postižená místa příslušnými prostředky. Zároveň pracujte na odstranění primární příčiny vlhkosti. Vaše úsilí bude v cíli určitě odměněno vítězstvím nad plísní.

Benkova Rezidence

Komentáře (1):

  1. Zuzi P

    20.5.2013 v 10.01

    Pěkný článek. Dobrá inspirace

Komentování je uzamčeno.

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development