Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Jak si rychle a levně zařídit home office?

Doslova přes noc se v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru ocitly doma desítky tisíc lidí. Ti šťastnější mohli pracovat z obýváku nebo od kuchyňského stolu – pokud ovšem neměli svoji pracovnu. Home office se tak stal značně skloňovaným pojmem. A zdá se, že trend práce z domova bude v ekonomice pulsovat i nadále. Jak si zařídit dokonalou home office, která vás nebude stát majlant? Připravili jsme pro vás několik tipů!

Práce z domova byla trendem už před koronavirovou krizí. S jejím nástupem si ale řada manažerů vyzkoušela, že z domova mohou pracovat i lidé na pozicích, u nichž si to dříve neuměli představit. Experti odhadují, že pokud nám něco pozitivního poslední týdny přinesly, tak rozšíření home office. S nastupující ekonomickou recesí pak mohou firmy šetřit i na kancelářích. Ve výhodě bude ten, kdo může pracovat z domova. Aby šla práce pěkně od ruky, je důležité mít ty správné návyky, disciplínu a pochopitelně i hezké pracovní prostředí.

Proměnit domov v pracovní kout

Práce z domova zní snově, ale provází ji řada nástrah. Tu na vás může vykouknout špinavé nádobí, tu prach na knihovně, za chvíli dopere pračka a vy budete mít nutkání pověsit prádlo a oddálit tak přípravu důležité prezentace, do které se vám vůbec nechce. Odolat prokrastinaci je doma velmi těžké. Pomoci vám ale může dobrá příprava. Začněte tím, že si vytvoříte pracovní prostředí – svůj pracovní kout, kde vás nic a nikdo nesmí rušit.

Při vybírání místa, kam umístíte svůj pracovní stůl, myslete na praktickou stránku věci. Možná vám stačí jen jednoduchá deska, protože k práci potřebujete pouze laptop, zápisník a mobil. Jenže jsou i profese vyžadující speciální software, techniku, nástroje… Potom je třeba více prostoru.

Pokud při práci často telefonujete, určitě se bude hodit i možnost „zavřít se“ a mít klid od rodiny. Když se potřebujete soustředit a vyžadujete ticho, mohou vám pomoci sluchátka, která aktivně potlačují hluk a umožní vám zvládnout práci i ve chvíli, kdy ve vedlejším pokoji skotačí děti nebo máte hlučné sousedy.

Myslete i na to, aby vám v pracovním koutě bylo příjemně. Ideální bude u okna, kterým na stůl proudí přirozené denní světlo a jež můžete otevřít a zajistit si tak tolik potřebný čerstvý vzduch, jenž osvěží vaše mozkové závity.

Co musí mít každá home office?

Osvětlení

Ano, začínáme od světla. V domácí kanceláři budete pravděpodobně pracovat hodně u počítače nebo jiných technologií. Pokud bude šero nebo dokonce tma, budou vás brzy bolet oči, možná i hlava, budete unavení. O tom, že by měl stůl stát u okna, jsme se už zmínili. Ale život není ideální, a tak možná nemáte jinou možnost než kompromis. V takovém případě investujte do osvětlení. Každý lumen navíc se počítá. Kombinujte stropní osvětlení se stolní lampou, nejlépe s nastavitelnou intenzitou světla.

Stůl a židle

Jsou nezbytností. Jistě, můžete si občas zajít do obýváku a vyřizovat e-maily z pohovky, ale pro vaši pracovní morálku je skvělé mít pracovní stůl a židli. Pro začátek si možná vystačíte s obyčejnou deskou na čtyřech nohách, ale časem bude od stolu pravděpodobně vyžadovat více – zásuvky na dokumenty, nastavitelnou výšku apod.

Rozhodně si pořiďte dobrou židli. Ta by se měla postarat o správné držení vašeho těla. Optimální jsou židle s opěrkou na ruce i hlavu. Jenže – ani ta nejlepší židle neodvede práci za vaše tělo. Myslete na to, jak na židli sedíte. Čas od času se protáhněte. Zvedněte ruce nad hlavu, upravte držení těla, dýchejte.

Poličky a věci na dosah

Možná pro svou práci potřebujete šanony, publikace, knihy. V takovém případě si pořiďte i poličku nebo skříňku, ať neválíte dokumenty po zemi nebo nemusíte neustále odbíhat do vedlejší místnosti do knihovny – ne že by pohyb v rámci home office nebyl žádoucí, ale cestou může váš zrak zavadit koš prádla nebo můžete chtít popadnout vysavač a konečně vyluxovat.

Zásobte se také všemi důležitými maličkostmi, které vám usnadní práci. Jsou to poznámkové bloky, tužky, svorky, fólie, sešívačka, USB disky, sluchátka do uší, kabely, nabíječky. Vyhraďte si i místo pro hrnek s kávou a samozřejmě pro sklenici s vodou.

Pár doplňků navíc

S home office se poslední dobou roztrhl pytel, a tak v on-line i kamenných obchodech můžete najít spoustu drobností, vychytávek, ale i zbytečností. Rozmyslete se, co skutečně potřebujete, co vás bude rušit a co naopak zlepší vaši náladu i pracovní morálku.

Čerstvá květina ve váze, sukulent v retro květníku, oblíbená rodinná fotka, plakát osobnosti, která vás inspiruje, motivační citáty… To jsou věci, které mají v kanceláři své místo. Naopak se vyhněte přílišnému hromadění věcí, které by vás zbytečně rušily.

Je to vaše pracovní místo

Až si svoji domácí kancelář zařídíte, máte první krok k pracovní produktivitě za sebou. Jenže pak přichází druhý, neméně důležitý. A to nastavení pracovního režim. Lidé, s nimiž domácnost sdílíte, by měli respektovat, že vaše kancelář je vaše hájemství, a když pracujete, neměli by vás zbytečně vyrušovat.

Nastavte si hranice, které budou vyhovovat vám všem. Pomáhá, pokud do home office vstupujete stále ve stejnou dobu. Střídejte práci s krátkými přestávkami na kávu, na protažení, na zadívání se z okna, na telefonát s kolegou. Oblékejte se, jako když jdete do práce. Je to maličkost, ale jen silné povahy ve skutečnosti odvedou skvělou práci v pyžamu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s home office? Podělte se o své tipy a rady!

 

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development