Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Jak si rychle a levně zařídit home office?

Doslova přes noc se v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru ocitly doma desítky tisíc lidí. Ti šťastnější mohli pracovat z obýváku nebo od kuchyňského stolu – pokud ovšem neměli svoji pracovnu. Home office se tak stal značně skloňovaným pojmem. A zdá se, že trend práce z domova bude v ekonomice pulsovat i nadále. Jak si zařídit dokonalou home office, která vás nebude stát majlant? Připravili jsme pro vás několik tipů!

Práce z domova byla trendem už před koronavirovou krizí. S jejím nástupem si ale řada manažerů vyzkoušela, že z domova mohou pracovat i lidé na pozicích, u nichž si to dříve neuměli představit. Experti odhadují, že pokud nám něco pozitivního poslední týdny přinesly, tak rozšíření home office. S nastupující ekonomickou recesí pak mohou firmy šetřit i na kancelářích. Ve výhodě bude ten, kdo může pracovat z domova. Aby šla práce pěkně od ruky, je důležité mít ty správné návyky, disciplínu a pochopitelně i hezké pracovní prostředí.

Proměnit domov v pracovní kout

Práce z domova zní snově, ale provází ji řada nástrah. Tu na vás může vykouknout špinavé nádobí, tu prach na knihovně, za chvíli dopere pračka a vy budete mít nutkání pověsit prádlo a oddálit tak přípravu důležité prezentace, do které se vám vůbec nechce. Odolat prokrastinaci je doma velmi těžké. Pomoci vám ale může dobrá příprava. Začněte tím, že si vytvoříte pracovní prostředí – svůj pracovní kout, kde vás nic a nikdo nesmí rušit.

Při vybírání místa, kam umístíte svůj pracovní stůl, myslete na praktickou stránku věci. Možná vám stačí jen jednoduchá deska, protože k práci potřebujete pouze laptop, zápisník a mobil. Jenže jsou i profese vyžadující speciální software, techniku, nástroje… Potom je třeba více prostoru.

Pokud při práci často telefonujete, určitě se bude hodit i možnost „zavřít se“ a mít klid od rodiny. Když se potřebujete soustředit a vyžadujete ticho, mohou vám pomoci sluchátka, která aktivně potlačují hluk a umožní vám zvládnout práci i ve chvíli, kdy ve vedlejším pokoji skotačí děti nebo máte hlučné sousedy.

Myslete i na to, aby vám v pracovním koutě bylo příjemně. Ideální bude u okna, kterým na stůl proudí přirozené denní světlo a jež můžete otevřít a zajistit si tak tolik potřebný čerstvý vzduch, jenž osvěží vaše mozkové závity.

Co musí mít každá home office?

Osvětlení

Ano, začínáme od světla. V domácí kanceláři budete pravděpodobně pracovat hodně u počítače nebo jiných technologií. Pokud bude šero nebo dokonce tma, budou vás brzy bolet oči, možná i hlava, budete unavení. O tom, že by měl stůl stát u okna, jsme se už zmínili. Ale život není ideální, a tak možná nemáte jinou možnost než kompromis. V takovém případě investujte do osvětlení. Každý lumen navíc se počítá. Kombinujte stropní osvětlení se stolní lampou, nejlépe s nastavitelnou intenzitou světla.

Stůl a židle

Jsou nezbytností. Jistě, můžete si občas zajít do obýváku a vyřizovat e-maily z pohovky, ale pro vaši pracovní morálku je skvělé mít pracovní stůl a židli. Pro začátek si možná vystačíte s obyčejnou deskou na čtyřech nohách, ale časem bude od stolu pravděpodobně vyžadovat více – zásuvky na dokumenty, nastavitelnou výšku apod.

Rozhodně si pořiďte dobrou židli. Ta by se měla postarat o správné držení vašeho těla. Optimální jsou židle s opěrkou na ruce i hlavu. Jenže – ani ta nejlepší židle neodvede práci za vaše tělo. Myslete na to, jak na židli sedíte. Čas od času se protáhněte. Zvedněte ruce nad hlavu, upravte držení těla, dýchejte.

Poličky a věci na dosah

Možná pro svou práci potřebujete šanony, publikace, knihy. V takovém případě si pořiďte i poličku nebo skříňku, ať neválíte dokumenty po zemi nebo nemusíte neustále odbíhat do vedlejší místnosti do knihovny – ne že by pohyb v rámci home office nebyl žádoucí, ale cestou může váš zrak zavadit koš prádla nebo můžete chtít popadnout vysavač a konečně vyluxovat.

Zásobte se také všemi důležitými maličkostmi, které vám usnadní práci. Jsou to poznámkové bloky, tužky, svorky, fólie, sešívačka, USB disky, sluchátka do uší, kabely, nabíječky. Vyhraďte si i místo pro hrnek s kávou a samozřejmě pro sklenici s vodou.

Pár doplňků navíc

S home office se poslední dobou roztrhl pytel, a tak v on-line i kamenných obchodech můžete najít spoustu drobností, vychytávek, ale i zbytečností. Rozmyslete se, co skutečně potřebujete, co vás bude rušit a co naopak zlepší vaši náladu i pracovní morálku.

Čerstvá květina ve váze, sukulent v retro květníku, oblíbená rodinná fotka, plakát osobnosti, která vás inspiruje, motivační citáty… To jsou věci, které mají v kanceláři své místo. Naopak se vyhněte přílišnému hromadění věcí, které by vás zbytečně rušily.

Je to vaše pracovní místo

Až si svoji domácí kancelář zařídíte, máte první krok k pracovní produktivitě za sebou. Jenže pak přichází druhý, neméně důležitý. A to nastavení pracovního režim. Lidé, s nimiž domácnost sdílíte, by měli respektovat, že vaše kancelář je vaše hájemství, a když pracujete, neměli by vás zbytečně vyrušovat.

Nastavte si hranice, které budou vyhovovat vám všem. Pomáhá, pokud do home office vstupujete stále ve stejnou dobu. Střídejte práci s krátkými přestávkami na kávu, na protažení, na zadívání se z okna, na telefonát s kolegou. Oblékejte se, jako když jdete do práce. Je to maličkost, ale jen silné povahy ve skutečnosti odvedou skvělou práci v pyžamu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s home office? Podělte se o své tipy a rady!

 

Rezidence Radimova

Malé zamyšlení nad velkým problémem. Aneb proč jsou ty byty tak strašně drahé?

Co se to sakra stalo s našimi nemovitostmi? Jaké jsou ceny? Kdo si je může vůbec dovolit? Moje dcera založila rodinu a chtěla koupit byt. Bydleli v pronajatém, ale jsme u nás v Čechách, kde pronájem je vnímán, jako nějaké provizorium a pokud je v něm uvězněná mladá rodina, tak si prostě spočítá, že pro ni je výhodnější splácet hypotéku, než platit pronajímateli. Takže jsme začali stěžejním bodem číslo jedna. Byty kupují mladé rodiny, vezmou si na bydlení hypotéku a do smrti splácejí.

Jak ušetřit v domácnosti?

Přemýšlíte, jak ušetřit nějakou tu korunu, ale máte pocit, že jste již vyzkoušeli všechny možné způsoby, jak toho docílit? Možná se pletete a těchto 10 tipů vám konečně pomůže ušetřit až tisíce korun ročně!

geosan development