Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Jak si rychle a levně zařídit home office?

Doslova přes noc se v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru ocitly doma desítky tisíc lidí. Ti šťastnější mohli pracovat z obýváku nebo od kuchyňského stolu – pokud ovšem neměli svoji pracovnu. Home office se tak stal značně skloňovaným pojmem. A zdá se, že trend práce z domova bude v ekonomice pulsovat i nadále. Jak si zařídit dokonalou home office, která vás nebude stát majlant? Připravili jsme pro vás několik tipů!

Práce z domova byla trendem už před koronavirovou krizí. S jejím nástupem si ale řada manažerů vyzkoušela, že z domova mohou pracovat i lidé na pozicích, u nichž si to dříve neuměli představit. Experti odhadují, že pokud nám něco pozitivního poslední týdny přinesly, tak rozšíření home office. S nastupující ekonomickou recesí pak mohou firmy šetřit i na kancelářích. Ve výhodě bude ten, kdo může pracovat z domova. Aby šla práce pěkně od ruky, je důležité mít ty správné návyky, disciplínu a pochopitelně i hezké pracovní prostředí.

Proměnit domov v pracovní kout

Práce z domova zní snově, ale provází ji řada nástrah. Tu na vás může vykouknout špinavé nádobí, tu prach na knihovně, za chvíli dopere pračka a vy budete mít nutkání pověsit prádlo a oddálit tak přípravu důležité prezentace, do které se vám vůbec nechce. Odolat prokrastinaci je doma velmi těžké. Pomoci vám ale může dobrá příprava. Začněte tím, že si vytvoříte pracovní prostředí – svůj pracovní kout, kde vás nic a nikdo nesmí rušit.

Při vybírání místa, kam umístíte svůj pracovní stůl, myslete na praktickou stránku věci. Možná vám stačí jen jednoduchá deska, protože k práci potřebujete pouze laptop, zápisník a mobil. Jenže jsou i profese vyžadující speciální software, techniku, nástroje… Potom je třeba více prostoru.

Pokud při práci často telefonujete, určitě se bude hodit i možnost „zavřít se“ a mít klid od rodiny. Když se potřebujete soustředit a vyžadujete ticho, mohou vám pomoci sluchátka, která aktivně potlačují hluk a umožní vám zvládnout práci i ve chvíli, kdy ve vedlejším pokoji skotačí děti nebo máte hlučné sousedy.

Myslete i na to, aby vám v pracovním koutě bylo příjemně. Ideální bude u okna, kterým na stůl proudí přirozené denní světlo a jež můžete otevřít a zajistit si tak tolik potřebný čerstvý vzduch, jenž osvěží vaše mozkové závity.

Co musí mít každá home office?

Osvětlení

Ano, začínáme od světla. V domácí kanceláři budete pravděpodobně pracovat hodně u počítače nebo jiných technologií. Pokud bude šero nebo dokonce tma, budou vás brzy bolet oči, možná i hlava, budete unavení. O tom, že by měl stůl stát u okna, jsme se už zmínili. Ale život není ideální, a tak možná nemáte jinou možnost než kompromis. V takovém případě investujte do osvětlení. Každý lumen navíc se počítá. Kombinujte stropní osvětlení se stolní lampou, nejlépe s nastavitelnou intenzitou světla.

Stůl a židle

Jsou nezbytností. Jistě, můžete si občas zajít do obýváku a vyřizovat e-maily z pohovky, ale pro vaši pracovní morálku je skvělé mít pracovní stůl a židli. Pro začátek si možná vystačíte s obyčejnou deskou na čtyřech nohách, ale časem bude od stolu pravděpodobně vyžadovat více – zásuvky na dokumenty, nastavitelnou výšku apod.

Rozhodně si pořiďte dobrou židli. Ta by se měla postarat o správné držení vašeho těla. Optimální jsou židle s opěrkou na ruce i hlavu. Jenže – ani ta nejlepší židle neodvede práci za vaše tělo. Myslete na to, jak na židli sedíte. Čas od času se protáhněte. Zvedněte ruce nad hlavu, upravte držení těla, dýchejte.

Poličky a věci na dosah

Možná pro svou práci potřebujete šanony, publikace, knihy. V takovém případě si pořiďte i poličku nebo skříňku, ať neválíte dokumenty po zemi nebo nemusíte neustále odbíhat do vedlejší místnosti do knihovny – ne že by pohyb v rámci home office nebyl žádoucí, ale cestou může váš zrak zavadit koš prádla nebo můžete chtít popadnout vysavač a konečně vyluxovat.

Zásobte se také všemi důležitými maličkostmi, které vám usnadní práci. Jsou to poznámkové bloky, tužky, svorky, fólie, sešívačka, USB disky, sluchátka do uší, kabely, nabíječky. Vyhraďte si i místo pro hrnek s kávou a samozřejmě pro sklenici s vodou.

Pár doplňků navíc

S home office se poslední dobou roztrhl pytel, a tak v on-line i kamenných obchodech můžete najít spoustu drobností, vychytávek, ale i zbytečností. Rozmyslete se, co skutečně potřebujete, co vás bude rušit a co naopak zlepší vaši náladu i pracovní morálku.

Čerstvá květina ve váze, sukulent v retro květníku, oblíbená rodinná fotka, plakát osobnosti, která vás inspiruje, motivační citáty… To jsou věci, které mají v kanceláři své místo. Naopak se vyhněte přílišnému hromadění věcí, které by vás zbytečně rušily.

Je to vaše pracovní místo

Až si svoji domácí kancelář zařídíte, máte první krok k pracovní produktivitě za sebou. Jenže pak přichází druhý, neméně důležitý. A to nastavení pracovního režim. Lidé, s nimiž domácnost sdílíte, by měli respektovat, že vaše kancelář je vaše hájemství, a když pracujete, neměli by vás zbytečně vyrušovat.

Nastavte si hranice, které budou vyhovovat vám všem. Pomáhá, pokud do home office vstupujete stále ve stejnou dobu. Střídejte práci s krátkými přestávkami na kávu, na protažení, na zadívání se z okna, na telefonát s kolegou. Oblékejte se, jako když jdete do práce. Je to maličkost, ale jen silné povahy ve skutečnosti odvedou skvělou práci v pyžamu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s home office? Podělte se o své tipy a rady!

 

Rezidence Radimova

Hypotéky jdou nahoru. O kolik si připlatíte?

Nemovitosti pořád zdražují a teď začaly růst i hypoteční sazby. Dlouho to bylo na spadnutí a když v srpnu Česká národní banka navýšila základní sazby, bylo jasné, že banky rychle zareagují. Hypoteční sazby zdražila už například Česká spořitelna, ČSOB, Moneta nebo Fio bank a experti očekávají, že další banky budou následovat.

Nájemní bydlení: Kdy vám může majitel navýšit nájem?

Češi prý rádi bydlí ve svém. Mít svůj byt nebo dům znamená jistotu. Hypoteční sazby ale rostou a nemovitosti zdražují, a tak se vlastnické bydlení stává stále méně dostupným. Lidé si proto nyní pronajímají více bytů a mají zájem o dlouhodobé smlouvy. Ty ale nejsou bez rizika. Pozor byste si měli dát nejen na možné zvyšování nájemného, ale i na neočekávanou výpověď a další věci.

geosan development