Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak si upravit home office, aby se vám lépe pracovalo?

Práci z domova si v posledních měsících vyzkoušely statisíce Čechů. Vedle nesporných výhod, jako je úspora času, s sebou home office nese i některé mínusy, například monotónnost nebo chybějící sociální kontakt. Pokud i nadále budete z domova pracovat, zkuste se od kuchyňského stolu přesunout do pracovny nebo aspoň pracovního koutu. Jak na to?

Nejdříve to vypadalo na pár týdnů, pak se home office protáhla na celé měsíce. Brzy vyšlo najevo, že pracovat z gauče se moc nedá, ačkoli to nejdříve vypadalo lákavě. Abyste odvedli dobrou práci, potřebujete mít dobře vybavené pracoviště, a platí to i o home office. Mnohé domácnosti tak v poslední době měnily uspořádání svého bytu, objednávaly nábytek nebo navyšovaly kapacitu připojení k internetu.

Nadšení z home office vyprchalo

Podle nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna, si práci z domova za poslední půlrok vyzkoušel každý sedmý Čech. Ne všem ale takový způsob výkonu povolání vyhovoval. „Ačkoliv se často o home office hovoří jako o benefitu, náš průzkum ukázal, že více než polovině lidí tento způsob práce nevyhovuje. Příčinou může být i fakt, že jen málokterá domácnost je na ni dostatečně vybavená, ať už technicky či odpovídajícím nábytkem,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Více než čtvrtina dotázaných, kterých se home office týká, musela také čelit nedostatku pracovního prostoru a místností. Většinou se ale spokojila s provizoriem a situaci nijak neřešila. Třetina lidí se pak pustila do změny uspořádání bytu. Dalším častým problémem byla nedostatečná kapacita připojení k internetu nebo nedostatek počítačového vybavení. „Mnohé domácnosti si během pandemie uvědomily, zejména pokud měly navíc děti na distanční výuce, že by se potřebovaly přestěhovat do většího nebo zrekonstruovat stávající bydlení,“ dodává Lenka Molnárová.

Vybudujte si pracovní kout

V domácnostech, kde to prostor umožňoval, vznikaly pracovny nebo alespoň pracovní kouty. Nyní se lidé navrací do svých kanceláří, ovšem některé firmy home office stále podporují. Není také vyloučeno, že se lockdowny budou opakovat, pokud pandemie koronaviru opět zesílí. V takové chvíli se vyplatí mít doma dobře zařízenou kancelář. Některé podniky přitom svým zaměstnancům na home office přispívají a částečně tak kompenzují například náklady na pořízení správné židle nebo stolu.

Léto je přitom ideálním obdobím vybavit si svoji domácí kancelář. Hezké počasí přeje rekonstrukcím i výmalbám. Pokud to prostor vašeho bytu nebo domu umožňuje, možná můžete vybudovat příčku a oddělit tak část obývacího pokoje, aby vznikl samostatný pracovní kout. Záleží pak na tom, co vše ve své kanceláři potřebujete – pokud vám stačí jen malý pracovní stůl a židle, taková pracovna se vtěsná i do menšího bytu.

Co by v home office nemělo chybět?

Mezi základní prvky home office patří: židle, pracovní stůl a počítač, případně externí monitor. K tomu přidejte vybavení a další doplňky potřebné pro svoji práci a máte vystaráno.

  • Ergonomická židle. Sedět dlouhodobě na kuchyňské židli se nedá. Dobrá pracovní židle poskytuje kvalitní oporu zádům a tělu umožňuje pohyb. Je to důležité, pokud prosedíte i několik hodin denně v kuse.
  • Pracovní stůl. Můžete si pořídit klasický psací stůl, sklápěcí stůl nebo výškově nastavitelný stůl. Ten vám umožní střídání práce ve stoje a vsedě, což je podle odborníků mnohem lepší pro vaši kondici. Různé studie ukazují, že střídání sezení a práce ve stoje podporuje kreativitu a produktivitu. Třeba vám nakonec na stůl přispěje i zaměstnavatel.
  • Hrbit se nad notebookem není dlouhodobě pohodlné. Vašim očím i zádům uleví externí monitor, nejlépe pokud si ho dáte do správné vzdálenosti a výšky.

 

Domácí kancelář si pak dovybavte podle potřeby. Možná, že budete mít ještě místo na polici nebo na pojízdný kontejner se zásuvkami, kam po práci schováte všechny dokumentu a papíry, abyste pomyslně vystoupili z pracovního procesu a vrátili se domů.

Myslete i na úspory energií

Práce z domova pak pochopitelně zvyšuje i spotřebu energií, protože máte celý den zapnutý počítač, Wi-Fi, možná i tiskárnu. Do toho je v provozu kávovar, rychlovarná konvice. Krom toho svítíte, topíte, splachujete toaletu. Jednotlivě jde sice o drobné náklady, ale ve výsledku může účet za energie vyrůst o desítky až stovky korun měsíčně.

Na kolik zhruba vyjde jeden den v home office spočítala energetická společnost EPET. Uvažovala přitom s průměrnou cenou 4 koruny za kilowatthodinu.

  • Wi-Fi modem – 0,3 korun
  • notebook – 1 korun
  • stolní počítač – 2,6 korun
  • monitor – 1 korun
  • reproduktory k PC – 0,9 korun
  • stolní lampa – 0,7 korun
  • inkoustová tiskárna – 0,5 korun
  • rádio – 2,9 korun
  • kávovar – 2,3 korun
  • rychlovarná konvice – 1,9 korun

Zdroj: EPET

Zkuste proto šetřit a snížit zbytečné ztráty elektřiny. Stačí maličkosti. Nenechávejte v zásuvce zapojené nabíječky mobilních telefonů, notebooků a jiných spotřebičů, pokud je nenabíjíte. Používejte úsporný režim, režim spánku či hibernaci u počítače a notebooku. Zvolte úsporný režim napájení nastavený od výrobce. Vypnete tím hardwarové funkce, které nepoužíváte neustále, například Bluetooth či Wi-Fi. Na běžné prohlížení internetu stačí tablet, který má minimální energetické nároky.

Pracujete z domova? A baví vás to ještě?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development