Rezidence Neklanka

Magazín o bydlení

Jak si zařídit terasu pro letní dny?

Terasa byla podmínkou. Jinak byste ten nový byt nekoupili. Výhled do zeleně je oázou pro vaše oči, večer můžete z terasy pozorovat západ slunce. Ačkoli město je vzdálené jen pár metrů, užíváte si i zpěv ptáků. K dokonalosti chybí jen málo – zařídit si terasu podle svých představ, abyste si mohli dosyta vychutnat léto i ve městě. Jak na to?

Květiny, posezení, pěstování jahod nebo bylinek, grilování, relaxace. Na terase toho chcete zvládnout hodně, ale její prostor je omezený. Nezbývá, než si stanovit priority a pořádně měřit. Hned na začátku si ujasněte, zda terasu proměníte v jedlý balkon, kde budete především pěstovat zeleninu, ovoce a bylinky, nebo prostor využijete hlavně k posezení, případně obě varianty zkombinujete.

Promýšlejte opravdu detaily, místo ušetří třeba vertikální držáky květníků a květináčů. Rozhodně oceníte i ergonomicky řešené a skladné posezení, sklápěcí stolky nebo různé odkládací plochy. Současně je třeba promyslet i styl, kterému dáte přednost. Módní je kombinace dřeva a kovu, přírodní barvy jsou vždy nadčasové. Romantický styl a la Provence nebo přímořský styl je také oblíbený, ale zvažte, jestli vás po čase nebude nudit a zda se k celkovému ladění vašeho bytu hodí. Terasa totiž není oddělená od prostoru vašeho bytu.

Nábytek na městskou terasu

Stoly, židle nebo křesla, která umístíte na terasu, by měla být v první řadě odolná vůči povětrnostním vlivům. Nerezový nábytek z odlehčeného kovu je zajímavým řešením. Dřevo zůstává klasikou, ale není bez práce, protože před sezónou je nutné dřevěný nábytek napustit, například ochranným olejem. Bezúdržbový plast se v nové podobě designových kousků opět vrací a moderním městským terasám sluší. Navíc je takový nábytek skladný.

Pokud to rozměry vaší terasy dovolují, pořiďte si kromě stolku a židlí také křeslo nebo lehátko, ve kterém můžete lenošit. Skládací lehátko by mělo být odolné vůči dešti, lehké a po složení by mělo mít malé rozměry, abyste ho přes zimu mohli snadno skladovat. Před masivními lehátky určenými na zahradu, dejte přednost lehkým a nenáročným konstrukcím.

Nadčasový nábytek na terasu bude nenápadný, minimalistický. Jeho vzhled oživíte doplňky, například textilními podsedáky, které by měly ladit s okolními prvky terasy. Například kovové detaily nábytku se budou skvěle doplňovat s výraznými barvami, jako je například fuchsiová, tyrkysová, námořnická modř nebo sytě žlutá.

Zastínění terasy

Aby bylo posezení na terase příjemné během celého dne, nevyhnete se otázce zastínění. Markýzy jsou praktické a módní. Pomoci mohou také různé posuvné paravány, případně závěsy. Moderním řešením jsou také sluneční plachty, které vnesou na vaši terasu kus elegance. Představují funkční a originální stínící prvek, který je jako stvořený pro městskou terasu. Sluneční plachty je možné uchytit buď na nerezové nohy, nebo do svislých konstrukcí.

Pokud na zastínění terasy máte menší rozpočet, investujte do obyčejného slunečníku, který zůstává funkčním, skladným a elegantním řešením. Zvolte praktický a designový slunečník, který lze otáčet o 360°, takže vám vždy poskytne kýžený stín.

FOTOGALERIE

Květiny pro rozkvetlou terasu

Ať už svoji terasu koncipujete jako prostor pro odpočinek nebo pěstování rostlin, nezapomeňte na květiny. Převislé muškáty jsou klasikou, ale své terase můžete dát mnohem víc. Aby vám balkon kvetl od jara do pozdního podzimu, zvolte jako základ trvalky, zejména mrazuvzdorné druhy. Z letniček jsou krásné například modře kvetoucí lobelky. Dlouho do podzimu budou kvést afrikány.

Na balkon můžete umístit i různé kvetoucí dřeviny, jako je třeba hortenzie. Léto doslova prozáří měsíček, který je velmi nenáročný na pěstování – jeho květy si navíc můžete usušit a připravit si z nich čaj (čistí krev) nebo osvěžující koupel. Abyste se z terasy mohli těšit i v zimě, zkuste si pořídit alespoň jeden dva keře stříbrného drátovce, kterému se na terasách daří.

Bylinky, zelenina a ovoce na balkonu

K létu patří bobule, bylinky a vlastní zelenina. Vše se na vaši terasu sice nevejde, ale stačí i drobnosti. Vyberte si třeba maliny, ostružiny, rybíz nebo kanadskou borůvku, které vsadíte do květináče. Prodávají se také jahody určené přímo pro balkonové pěstování.

Na terasách orientovaných na jih se bude dobře dařit středomořským bylinkám, jako je třeba levandule, rozmarýn, tymián. Také ty si můžete nasušit a báječně vám provoní letní rána i večery. Pokud si rádi připravujete  mojito, nesmí vám chybě na balkoně máta, která si libuje spíš ve stínu a potřebuje hodně zálivky.

Pokud milujete rukolu, snadno si ji vypěstujete v truhlíku ze semínek. Je velmi nenáročná. V truhlíkách se bude dobře dařit i dalším druhům salátů. Jako stvořená pro pěstování na terase jsou rajčata. Pokud se vás chytí zahradnická vášeň, myslete také na praktické detaily, jako je umístění balkonového kompostu nebo konví s vodou, protože rostliny byste měli zalévat odstátou vodou.

Pohodu na terase dělají detaily

Terasa, kterou zařizujete, je především vaše. Proto neváhejte zvolit osobitý styl. Pozorujete rádi hvězdy a měsíc? Hodit se vám bude lehátko s pohodlnou opěrkou hlavy. Čtete rádi venku do noci? Potom na terase oceníte praktické osvětlení. Romantické duše zase potěší lucerničky se svíčkami. Pokud milujete přírodu, najdete na terasy určitě místo pro ptačí budku nebo hmyzí domeček.

V chladných večerech se bude hodit venkovní halogenové topení. A když rádi grilujete, musíte na terase najít místo i na gril, samozřejmě raději elektrický. K letní pohodě pochopitelně patří i dobré chlazené nápoje. Abyste pořád nemuseli do kuchyně, zkuste si pořídit malý chladicí box. Nebo alespoň stříbrný kbelík se spoustou ledu, kde se chladí láhev šampaňského.

A jaká je vaše představa ideální letní terasy?

Rezidence Neklanka

Reality v době koronavirové. Zlevní byty? Které a o kolik?

Pandemie koronaviru bezpochyby ovlivní každý ekonomický segment. Realitní trh nevyjímaje. Na tom se shodují analytici i ekonomové. Jejich názory se ale už liší v tom, jak moc budou konkrétní sektory postiženy. Zajímavá je situace v oblasti nemovitostí, které v posledních šesti letech dynamicky rostly. Je pravděpodobné, že zdražovat už nebudou. Zatím ale nic nenasvědčuje ani opaku, tedy kvapnému zlevňování domů. Nejočekávanějším scénářem tak je stagnace cen, respektive zlevňování nemovitostí v méně atraktivních lokalitách.

Co dělá koronavirus s hypotékami? A vyplatí se s úvěrem ještě chvíli počkat?

Pandemie koronaviru a s ní související vládní opatření zamotala hlavu nejednomu ekonomovi a analytikovi. Burzy a akcie reagovaly na zprávy o útlumu světové ekonomiky zběsile. Zlato nejdříve zdražilo a pak zlevnilo. Ceny ropy se propadly. Kde kdo mluví o přicházejícím zlevňování nemovitostí, jež pro někoho představují přístav a dobrou investici v nevyzpytatelné době. Na to vše pochopitelně reagují centrální banky. ČNB se například rozhodla snižovat úrokové sazby. Jenže banky zatím mlčí. Otázka tedy zní: půjčovat si na bydlení teď, nebo ještě počkat?

geosan development