Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak ušetřit za teplo? Seřiďte kotel a zkontrolujte platby za energie

Klesající venkovní teploty předznamenávají příchod další topné sezóny. S mrazivými dny a dlouhými večery narůstá spotřeba energií – tepla na vytápění a elektřiny na svícení. Aby účet nebyl přehnaně vysoký, vyplatí se věnovat pozornost kotlům, radiátorům i ceníkům dodavatelů. Stačí totiž málo a účet za teplo může klesnout o stovky až tisíce korun.

Topná sezóna běží v českých podmínkách většinou od konce září do začátku května. Lidé, kteří si zatím nezkontrolovali své kotle a radiátory, by si na ně měli co nejdříve udělat čas, aby předešli jak vysokým nákladům za energie, tak nehodám, jež často přichází v nejméně vhodnou chvíli. Prasklá trubka od radiátoru může znepříjemnit pohodové chvíle u vánočního stromku, stejně jako nefunkční kotel.

Zanedbané kotle

Průzkumy stále ukazují, že většina Čechů otopnou soustavu zanedbává. Například podle zářijového průzkumu portálu Ušetřeno.cz jen polovina lidí objednává pravidelnou revizi kotle. O tom, že revize a kontrola kotle nejsou totéž, má povědomí jen 34 % oslovených.

Lidé současně netuší, kdy oficiálně začíná topná sezóna. To je důležité vědět, pokud máte v bytě centrální vytápění a čekáte, až teplárny začnou topit. „Začátek topné sezóny se odvíjí od zahájení dodávek tepla do domácností, což nastává v době, kdy průměrná venkovní teplota přes den klesne dva dny po sobě pod 13 °C,“ připomíná energetická specialistka Markéta Witoszová. Ústřední vytápění doma používá 25 % lidí, téměř 50 % respondentů pak topí plynem. Dřevo k vytápění zvolilo jen 7 % oslovených.

Revize versus kontrola

Nejčastěji v domácnostech, které nejsou připojeny k teplárenské síti, pracují plynové kotle nebo kotle na tuhá paliva. Právě majitelé kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy by měli vést v patrnosti, že podle zákona o ochraně ovzduší bude jejich používání od roku 2022 zakázáno. Tuto skutečnost ale ví pouze pětina dotázaných. Za porušení zákazu bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun.

Ne všichni majitelé plynových kotlů a kotlů na tuhá paliva vědí, že o kotel je nutné se pravidelně starat. „Jednou ročně, nejlépe před topnou sezónou, by měl poučený majitel domu provést kontrolu kotle a rozvodů hlavně kvůli vyčištění a úpravě regulace. Naproti tomu revizi musí provést revizní technik, a to minimálně jednou za 3 roky. Jeho úkolem je mimo jiné přezkoušet těsnost spojů a připojených zařízení. Poté vždy vystaví revizní zprávu,“ popisuje rozdíl mezi kontrolou a revizí kotle Markéta Witoszová. Revizi kotle je třeba zajistit s předstihem. Až měsíc se na ni totiž čeká v Praze a ve Středočeském kraji, dva týdny pak na jižní Moravě.

Kontrola komínu i radiátorů

Nedostatek informací mají Češi také v otázce péče o domovní komín. V případě kotle na tuhá paliva by měl majitel domu před každou zimou nechat komín zkontrolovat, že nepraská a také vybrat saze ze spalinové cesty. Naproti tomu revizi již musí provádět kominík, a to každé dva roky. Také na kominíka se čeká – nejdéle ve středních Čechách, kde můžete dostat termín až za měsíc.

Před začátkem topné sezóny je také potřeba zkontrolovat všechny radiátory, vyčistit je a odvzdušnit, nánosy prachu i vzduch v topení totiž výrazně snižují účinnost vytápění. Totéž platí i o špatně utěsněných oknech. Tepelné ztráty pomohou snížit například těžké závěsy či okenní rolety. Neměly by ale zasahovat do oblasti topení, jinak budou zbytečně zadržovat teplo.

Topit jen vhodným palivem

Zároveň je třeba myslet i na obsluhu kotle během topné sezóny. „V kotli na uhlí je nevhodné topit kusovým dřevem, kotel má kvůli konstrukci malou účinnost. Zákon to navíc zakazuje, protože podle legislativy lze spalovat pouze palivo předepsané výrobcem. Topit uhlím v kotli na dřevo z konstrukčních důvodů nejde obvykle vůbec,“ upřesňuje Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT.

Efektivitu vytápění je možné ovlivnit i při rozhodování, jaký kotel do domácnosti pořídit. Často už hraje větší roli komfort obsluhy než cena paliva, protože v dobře izolovaných domech je spotřeba paliva malá, lze tedy použít i dražší palivo.

Účty za energie rostou

V chladnějších měsících se útraty za energie mohou zvýšit i několikanásobně, vinu na tom nesou především náklady na vytápění a za světlo. Jen za elektřinu utratí letos průměrná domácnost podle statistik společnosti Porovnej24.cz 32 636 korun, což je o 23 % víc než loni. Pro většinu domácností představují útraty za energie jednu z největších položek domácího rozpočtu, nejvíce jej pak zatěžují právě na podzim a v zimě.

Zvláště u elektřiny pak budou účty ještě vyšší než před rokem, v průměru o víc než šest tisíc korun. Nejvíce si připlatí ty domácnosti, které elektřinu nepoužívají jen k osvětlení a pro běžné domácí spotřebiče, ale také k ohřevu vody a k vytápění. Podle analytiků by navíc ceny elektřiny měly i nadále narůastat, i když pozvolna.

Dodavatelé elektřiny zdražovali už na začátku letošního roku, některé společnoti změnily ceníky o prázdninách, jiné se na to chystají až nyní. Například největší energetická společnost ČEZ plánuje od 1. listopadu zvednout ceny dvoutarifních sazeb až k hranici 2 000 korun za MWh, což představuje zdražení o 11 %.

Fixovat a změnit dodavatele

Připlatit by si měly hlavně domácnosti, které nemají fixovanou cenu elektřiny. „Ty už následky zdražování pocítily. Tento trend bude navíc pokračovat nejméně do roku 2025. Na druhou stranu, zdražování již nebude tak výrazné jako v roce 2019, kdy za skokovým růstem stála zejména vyšší cena emisních povolenek,“ vysvětluje Martin Špaček, expert na energetiku.

Na rostoucí ceny energií ovšem mohou spotřebitelé reagovat, a to zejména změnou dodavatele. Statistiky ukazují, že spolu s rostoucími cenami se zvyšují také rozdíly mezi jednotlivými nabídkami na trhu, domácnosti tak mohou ušetřit tisíce korun.

Ušetřit se dá ale i u stávajícího poskytovatele. Podle statistik totiž 85 % spotřebitelů platí za energie tarifové ceny a neví, že by od svého poskytovatele mohli dostat výhodnější nabídku. „Na to, kolik odběratelé za energie platí, toho o nich často příliš neví. Mnoho domácností tedy netuší, že by mohly přejít k jiné společnosti či u svého stávajícího dodavatele požádat o nižší sazbu,“ upozorňuje Martin Špaček a dodává, že spotřebitelé, kteří nechtějí zbytečně přeplácet a chtějí zjistit, jaké mají možnosti, si mohou ceny zkontrolovat například prostřednictvím webových srovnávačů.

Jak doma šetříte energií vy? A jste připraveni na topnou sezónu?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development