Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak vybavit svůj první byt? Inspirujte se!

Čtvrt milionu korun. Taková suma je podle mladých lidí potřeba k vybavení prvního bydlení. Na rozdíl od starších generací se dnešní dvacátníci a třicátníci obejdou bez sklepa nebo bez dílny. Zato dávají přednost moderním technologiím a vyhledávají hlavně pohodlí. Trendem zůstává minimalismus a účelnost. Mladí se také rádi inspirují skandinávským stylem a neváhají kombinovat staré vybavení s novým.

Podle průzkumu z roku 2018, jehož výsledky zveřejnil Eurostat, opouštějí mladí Češi „mama hotel“ většinou kolem dvacátého šestého roku. Dívky odcházejí dříve než chlapci, většinou kolem 25 let. Faktorů, které ovlivní, kdy dítě odejde od rodičů, je hodně, a souvisí i s přechodem od ekonomické závislosti na rodičích k ekonomické nezávislosti. „Součástí takového přechodu je i ukončení studia, vstup do prvního zaměstnání, začátek prvního partnerského soužití či založení rodiny. Odchod od rodičů ale můžou ovlivňovat i další faktory jako je ekonomická situace rodičů, rodinné vztahy, počet sourozenců nebo třeba rozvod rodičů,“ uvádí socioložka Jana Klímová Chaloupková.

Levný byt, ale tři pokoje

Našetřit si na první bydlení nebo vydělat na nájemné je ale v současné situaci velmi náročné. Ceny bytů šplhají stále nahoru, i když zdražování zpomalilo, a hypotéky zpřísnily svá pravidla. „Dostupnost bydlení se podle nás zhoršuje. Ceny rezidenčních nemovitostí jsou na svých maximech. Zejména v Praze a Brně jsou i běžné byty již pro většinu zájemců cenově nedostupné a je omezená i nabídka. Nejmenší možnosti hypotéku získat, mají nízkopříjmové skupiny, singles a mladé páry,“ říká Petr Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Mladí lidé se proto častěji stěhují do nájmu a více šetří i na zařizování svého bytu. Na druhou stranu ale mají o bydlení jasné představy. „Jak ukázal průzkum výzkumné agentury NMS Market Research pro naši banku ve věkové skupině 18 až 36 let, mladí lidé považují za ideální dispozici tři až čtyři pokoje, v případě bytu o výměře 70 až 90 metrů čtverečních, u domu samozřejmě o něco větší,“ říká Pavel Chmelík, místopředseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny. 

Byt s internetem

Pokud mladí najdou bydlení, ať už v nájmu nebo si pořídí první byt na hypotéku, čeká je zařizování podle svých představ. Každý je přitom jedinečný, a tak i bydlení bývá otiskem našich představ o životě. Ti, kteří se chystají zařídit svůj první interiér, by se měli zamyslet nad svým životním stylem a potřebami. Podle bytových designérů a architektů je interiér hotový tehdy, když už z něho nelze nic ubrat, nikoli tehdy, když do něj není co přidat. Alfou a omegou prvního bydlení by se proto měla stát účelnost.

Ačkoli každý byt, v němž budou žít mladí lidé, se bude lišit, něco přece jen budou mít stejné. Jde o generační pohled na svět, který vytváří pojítko mezi lidmi stejného věku. Většina mladých Čechů do 36 let si svoji domácnost nedokáže představit bez tří základních věcí: bezdrátového internetu, počítače a auta. Uvedli to v průzkumu výzkumné agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Mladí chtějí být ve své domácnosti stále online, ale v tom se nijak výrazně neliší od starších lidí. V našem průzkumu totiž počítač a Wi-Fi považuje za nezbytnost devět z deseti dotázaných napříč generacemi, a to i ve věkové kategorii nad 56 let. Z hlediska elektroniky je nejvíce na ústupu televize. Zatímco v nejstarší věkové kategorii ji doma potřebuje 90 % dotázaných, mezi nejmladšími je to už jen 59 %,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Klidně byt bez dílny

Mladí lidé při zařizování svého prvního bydlení také opouští od dílny, kterou chce pouze třetina mladých, zatímco v generaci nad 56 let se bez ní neobejde polovina dotázaných. Podobně klesá zájem i o různé kuchyňské pomocníky, třeba o robota. Do svého nového bytu si mladí příliš nepořizují ani herní konzole. Se svými rodiči a prarodiči se dnešní dvacátníci a třicátníci shodnou v tom, že je ideální mít doma možnost provětrat se a posedět na čerstvém vzduchu. Sedm z deseti by si přálo mít zahradu, balkon nebo terasu.

Při zařizování prvního bydlení hrají důležitou roli finance. Čtvrtina mladých lidí by si podle svého mínění vystačila s částkou 100 tisíc korun, ale v průměru si myslí, že na zařízení bytu je třeba kolem 270 tisíc korun. „Náklady na bydlení, ať už vlastní nebo nájemní, zejména ve velkých městech rostou a našetřit potřebnou částku na hezké a pohodlné vybavení je pro mladé velmi obtížné. Do začátku je pro ně velkou výhodou, pokud jim rodina spořila třeba na stavebním spoření, které pro zařízení nebo koupi prvního bydlení představuje ideální volbu,“ doplňuje Lenka Molnárová.

Skandinávský styl vede

Minimalismus a cenová dostupnost je spojená například se skandinávským stylem bydlení, který je v současné době oblíbený. Je praktický, jednoduchý, harmonický a nadčasový. Navíc je spojený s decentními odstíny, jež lze snadno oživit barevnějšími doplňky, upřednostňuje kvalitu před kvantitou a využívá zejména přírodní materiály.

Typickou barvou skandinávského interiéru je bílá. Používají se i další světlé odstíny, například cappuccino, smetana, béž neb šeď. Světlé barvy evokují čistotu a dávají možnost výraznějším doplňkům, s nimiž se nebudou tlouct. Skandinávský styl pouští do interiéru kromě světlých barev ještě jednu či dvě výraznější barvy – například modrou, červenou nebo zelenou. Pro větší kontrast je možné sáhnout i po černé.

Vítané jsou veškeré přírodní materiály, zejména dřevo a kámen. Používá se také sklo nebo kov. Nábytek není zdobný, ale účelný. Linie jsou rovné a čisté, případně oblé. Místo masivního nábytku je lepší zvolit vzdušný a lehký nábytek. Ten se lépe hodí do menších bytů, v nichž nepůsobí robustně. Pokud máte prostor, můžete sáhnout i po masivnějším nábytku.

Do podlahy se vyplatí investovat. I v tomto případě ale dejte přednost světlým dekorům, například dubu nebo jasanu. Podlahu pak stačí pokrýt kusovými koberci, jež jsou cenově dostupné a snadno se udržují. Koberce zútulní byt, a navíc pomáhají zvýšit tepelnou pohodu. Použít je můžete třeba u čtecího křesla, pod psacím nebo konferenčním stolem.

Drobnosti byt zútulní

Bytový textil dokáže divy. Okna sice můžete nechat bez záclon a závěsů, ale ty lze například shrnout na jednou stranu a zakrýt tak trubky od topení. Jestli jsou pro vás okna bez záclon nemyslitelná, dejte přednost jemným záclonám bez výrazného vzoru, které propustí mnohem více denního světla.

Zbytek atmosféry dokouzlí svíčky, lampy, polštáře nebo obrazy a fotografie na stěnách. Místo masové produkce z marketů dejte přednost originální tvorbě. Její cena bývá často překvapivě nižší než potisky z řetězců.

Jak jste vybavili svůj první byt vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development