Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak vybrat střechu? Šikmá, plochá, pálená či betonová

Střecha je doslova korunou každého domu. Interiér chrání před nepřízní počasí a dotváří celkový dojem stavby. Střešní krytina musí odolat dešti, silnému větru i přívalům sněhu. Její výběr bychom proto neměli podceňovat.

Před stavbou domu: Šikmá, nebo plochá střecha?

Jestliže stavíte, je třeba se rozhodnout, jakému typu střechy dáte přednost. Odborníci se většinou shodnou, že šikmé střechy jsou lepší – už jen z toho důvodu, že po nich lépe odtéká voda a vyhnete se tak problémům se zatýkáním, který dobře znají majitelé plochých střech. Těm často nezbude nic jiného, než se po vydatné sněhové nadílce vydat s hrablem na střechu.

U starších a historických staveb je možné si všimnout střech se sklonem minimálně 45°– právě kvůli lepšímu stékání vody. V současné době se ovšem vyrábí kvalitní krytiny, které umožňují stejnou funkci i při menším sklonu.

Výhodou ploché střechy je samozřejmě nižší cena, protože spotřebujete méně krytiny a stavebního materiálu. Další výhody budeme hledat už hůře. Je více náchylná na výkyvy počasí (v letních dnech hůře odráží sluneční paprsky, je více vystavena povětrnostním vlivům apod.). Nejvíce ohroženy jsou na ploché střeše spoje, například kolem komína či oplechování. Nicméně nevýhody plochých střech lze minimalizovat například kvalitní hydroizolací.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jakou zvolit střešní krytinu?

Když přijedete do stavebnin, budou vám oči přecházet a nebudete vědět, kam dříve. Pálené tašky, betonové tašky, ocelová krytina, štípaná břidlice nebo dřevěný šindel, který tak sluší starým vesnickým domům.

Podle čeho vybírat? Ačkoli by to neměla být priorita, většina z nás bude hledět na cenu. Vybírat bychom ovšem skutečně neměli podle toho, jaký materiál je nejlevnější, ale zaměřit bychom se měli především na jeho vlastnosti a životnost. Protože čím déle střešní krytina vydrží, tím více ve výsledku ušetříme. Samozřejmě, že by bylo ideální, aby nám střecha vydržela celý život – to snad žádný za materiálů slíbit nemůže, ale jsou takové, jejichž životnost je skutečně dlouhá.

  • Pálená taška – klasická střešní krytina, která pokrývá střechy domů již celá staletí. Velmi pěkně vypadá na různých typech domů. Vyznačuje se skvělou odolností vůči povětrnostním vlivům.
  • Betonová taška – oblíbená střešní krytina, která je k dostání v celé řadě odstínů. Vypadá sice masivněji než pálená taška, ale protože je jí na pokládku třeba méně než pálené tašky, je ve výsledku lehčí a nezatěžuje tolik střešní konstrukci. Proto se používá i na rekonstruované objekty.
  • Ocelová krytina – patří mezi moderní střešní krytiny. Tvarem se podobá páleným taškám. Tuto krytinu je možné využít při rekonstrukci, kdy nejsou krokve uloženy v jedné rovině. Montáž je rychlá a relativně snadná.
  • Štípaná břidlice – jde o tradiční střešní krytinu, která je typická pro horské oblasti, protože má výborné tepelně-izolační vlastnosti. Je velmi odolná vůči povětrnostním podmínkám.
  • Dřevěný šindel – také tato střešní krytina je klasická a je prověřená staletími. Postupně se k ní opět vracíme. Vyrábí se z kulatiny. Na trhu najdete i různé náhražky vyrobené z umělých materiálů.

Ať už dáte přednost jakékoli střešní krytině, dbejte při jejím výběru ohled i na okolí domu a ráz krajiny. Není totiž nic horšího než nevkus majitele a přehnaná snaha o originalitu, které se projeví ve fialové fasádě a černé střeše v místě, kde jsou typické bílé domečky s červenou střechou.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development