Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak vybrat úsporná okna?

Jaro přeje zateplování. Jestliže jste se zhrozili vysokého účtu za vytápění a chcete s tím něco dělat, zapřemýšlejte nad výměnou oken. Právě ta totiž patří k nejkritičtějším místům na každé nemovitosti. Jak je správně vybrat a na co si dát pozor?

Od oken to táhne, staré rámy špatně těsní, staré sklo také. Přes neúsporná okna se ztrácí 15 až 50 procent celkové tepelné energie. Jde o peníze, které bez užitku proletí ven. Zvláště u starších staveb, kde nebyla výměna oken dosud realizována, se vyplatí zapřemýšlet, zda není ten správný čas s vysokými účty už něco udělat. Vhodně zvolené okno totiž může ušetřit několik tisíc korun ročně.

Těsnost oken – klíčový údaj

Nejdůležitějším parametrem při výběru oken je tzv. součinitel prostupu tepla, který se značí písmeny Uw a ukazuje, jak moc těsné nové okno bude. Platí přitom, že čím nižší Uw bude, tím úspornější okna budou.

Ve starších domech se zpravidla setkáváme s okny, jejichž součinitel prostupu tepla je kolem 3 W/(m2K), zatímco minimální standardem jsou dnes okna s Uw kolem 1,3 – investice do oken s vyšší hodnotou se již většinou nevyplatí.

Když stačí výměna skla

Pokud jsou rámy u oken v dobrém stavu a dostatečně izolují nebo je nechcete z jiných důvodů měnit, je možné realizovat pouze výměnu okenního skla. V tomto případě se také setkáte s hodnotou Uw, která se ovšem v tomto případě vztahuje pouze na sklo.

Dalším klíčovým parametrem je také tzv. propustnost slunečního záření označovaná písmenem g. Jde o to, že dobře izolující skla zadržují teplo v interiéru, ale zároveň i hůře propouští teplo ze slunce dovnitř. Tzv. solární zisky přitom mohou být velmi zajímavé a využívají je například pasivní domy. V současné době dostanete na výběr z izolačního dvojskla (hodnota g asi 0,8) a trojskla (hodnota g asi 0,6). Při rozhodování jaké sklo použít bychom se měli řídit orientací a polohou domu (v jižní sluneční části jsou lepší izolační dvojskla, na severní studené straně oceníme spíše skla s lepšími izolačními vlastnostmi).

Komory a materiál oken

K nejčastějším materiálům pro výrobu okenních rámů patří plast. Plastová okna jsou levná a výhodou je i nízká údržba. Na druhou stranu nemusí mít tak dlouhou životnost jako hliníková okna, která jsou sice dražší, ale méně se opotřebovávají. Klasikou jsou pak dřevěná okna, která jsou náročnější na údržbu, ale při správné péči mají dlouhou životnost. Přednost bychom jim měli dát zejména v historických stavbách. Roubenka s plastovými okny vypadá opravdu poněkud divně a smutně.

Kromě materiálu rámu je třeba zvolit i počet komor. K dostání jsou okna tří až šesti komorová. Samozřejmě platí, že čím více komor, tím úspornější okno bude. Při pořizování plastových oken je pak vždy lepší sáhnout po minimálně pěti komorových rámech. Náklady na výměnu oken se pak pohybují kolem šesti až osmi tisíc korun za metr čtvereční.

Společnost Geosan Development při stavbě svých nových domů klade důraz na kvalitu použitého materiálu. Proto i okna použitá při výstavbě jsou kvalitní a spoří majitelům nových bytů nemalé finanční prostředky při následném užívání bytových jednotek.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development