Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak vydělat na volném bytě? Studentský pronájem je výnosný

S končícím létem se po bydlení v univerzitních městech rozhlíží tisíce studentů. Pokud vlastníte byt nebo aspoň pokoj, můžete na nemovitosti vydělat. Jaké byty si studenti nejraději pronajímají? Na co při pronájmu myslet a jaké jsou aktuální trendy na realitním trhu?

Hon za dobrým studentským bydlením začíná už v průběhu srpna. Z dat portálu Bezrealitky.cz vyplynulo, že loni se studenti začali o bydlení, v němž stráví následující měsíce, zajímat už 10. srpna. Jde hlavně o mladé lidi, kteří nedostali kolej nebo z různých důvodů dávají přednost bydlení na takzvaném privátu. Že je poptávka nejsilnější právě během srpna, potvrzují i zkušenosti realitních kanceláří. Další kolo hledání pronájmů se pak roztočí v září a opozdilci budou hledat ubytování ještě v průběhu října, tedy už po zahájení semestru.

Ceny studentských pronájmů rostou

Realitní makléři proto očekávají nárůst poptávky po studentském bydlení. Mladí lidé se už dávno nespokojí jen s malým pokojem a jednoduchým vybavením. „Studenti preferují buď co nejmenší a nejlevnější byty k pronájmu, ještě ve větší míře ale byty vhodné ke spolubydlení tří až pětičlenných skupin, kdy je pak nájemné na jednoho nižší. To z nich dělá slibnou cílovou skupinu pro vlastníky větších, ne příliš dobře vybavených bytů,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Podle odhadů Bezrealitky.cz bude letos opět složitější najít vhodný studentský byt za odpovídající cenu. Za poslední rok totiž stouply průměrné ceny nájemního bydlení po celé republice. A to nejen ve formě nájmu, ale také poplatků. „Například v Praze se průměrná cena referenčního 70metrového 3+1 v širším centru podle Kvartálního monitoru přímého trhu s nemovitostmi, který zpracováváme, zvedla za rok o celých 1 500 až 2 100 korun. Pokud by v něm bydleli čtyři lidé, připlatí si každý z nich až pět set korun. V Brně se podle reportu Bezrealitky výrazný nárůst cen odehrává právě nyní – jen kvartálně tam ceny nájmů stoupají o 10 %,“ říká Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.cz

Průměrná cena nájmu za 70metrový byt v širším centru Prahy se zastavila v posledních měsících na 20 tisících korunách bez poplatků, v Brně je to kolem 15,5 tisíce korun, ale ceny zde stále rostou. V ostatních univerzitních městech – tedy Ostravě, Plzni, Olomouci nebo Hradci Králové – se pak ceny pohybují mezi 12 až 14 tisíci korunami. Celá řada studentů tak volí raději delší dojezdové časy a hledá byty ve vzdálenějších lokalitách. Kvůli nižší ceně jsou studenti ochotni navýšit dobu dojezdu až na 60 minut. V podstatě to tak kopíruje trend, který je patrný na realitním trhu i v segmentu rodinného bydlení. Kvůli drahým nemovitostem jsou totiž lidé ochotni stále častěji dojíždět za prací.

·       Čtěte také: Praha už nestačí, lidé hledají bydlení v okolí

Investiční byt pronajměte studentům

Poslední měsíce ale nahrávají nájemnímu bydlení a mohou za to právě rostoucí ceny nemovitostí a obliba investičních bytů. „Lidé k pronájmu nabízí stále větší množství nemovitostí. Oproti loňskému roku se do nabídky dostanou investiční byty, které majitelé v minulých letech koupili, zrekonstruovali a nyní je již nabízí k užívání. Například v Praze se oproti loňskému roku podle portálu Bezrealitky pronajímá o 4 % nemovitostí více. Neplatí to však pro celou republiku – naopak Brno s nedostatkem vhodných bytů v centru bojuje a na studenty jich tu bude čekat odhadem o pětinu méně než vloni,“ uvádí Hendrik Meyer.

Pro investory může být zajímavé pořídit byt k pronájmu v menších univerzitních městech, jako je Olomouc, Plzeň nebo Ústí nad Labem. Z tohoto pohledu jsou zajímavé hlavně menší byty 2+1 v centru města, s neprůchozími pokoji, nejlépe v cihlových domech. Takový byt si pak většinou pronajmou čtyři studenti společně. Studenti pak uvítají i další vybavení: ocení postele, ledničku, pračku.

A jak je to s návratností investice? „Například byty 2+1 po rekonstrukci se dnes v Plzni prodávají za ceny od 2,1 do 2,6 milionu korun. Při běžném nájemném bude byt generovat 11 tisíc korun měsíčně čistého bez služeb a energií. Návratnost investice je tedy 16 až 18 let,“ uvádí Tomáš Hrouda z pobočky společnosti M&M Reality v Plzni.

Mezi nevýhody spojené s pronajímáním mladým lidem patří větší opotřebení zařízení, což lze ale řešit vyšší kaucí. Obecně bývají studenti považováni za dobré nájemníky, se kterými není problém uzavřít smlouvu na dobu určitou, po jejímž uplynutí zpravidla bez problému odcházejí. V letních měsících se nabízí možnost využití bytu na krátkodobé pronájmy, které bývají ještě výhodnější.

Studenti utáhnou vyšší nájemné

Makléři se pak shodují na tom, že při zacílení pronájmu přímo na studenty lze nastavit nájemné o něco výš, než je ve srovnatelných nemovitostech běžné. Důležité je, aby částka na jednoho studenta výrazně nepřekročila sumu, kterou by platil na kolejích.  A pomůže, pokud jsou splněny některé základní parametry, které studenti u pronajímaných bytů preferují.

Při výběru konkrétní lokality je důležité zvážit několik faktorů. „Studentské byty by se logicky měly nacházet v těsné blízkosti škol, případně na trase MHD, tak aby studenti ráno necestovali déle než dvacet minut. Je také třeba vyhnout se vyloučeným lokalitám,“ doporučuje závěrem realitní makléř Tomáš Hanauer.

Pronajali byste byt studentům?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development