Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak zabezpečit byt nebo dům před dovolenou?

Blíží se den, kdy na týden, dva nebo tři zamknete svůj obyčejný život a vyjedete si na dovolenou? Kromě pečlivě sbalených kufrů, cestovního pojištění a platných pasů byste se měli postarat také o byt nebo dům. Správné zabezpečení zvyšuje šance, že se vrátíte do svého domova a nikoli do místa, které vyrabovali zloději.

Sezóna dovolených je podle policie rájem pro zloděje. Statistiky vloupání stoupají právě během letních prázdnin, kdy většina z nás odjíždí na dovolené. Letní měsíce jsou tak z hlediska vloupání se do obydlí nejrizikovějším obdobím roku. Často zlodějům a lupičům sami práci usnadňujeme, protože byt nezabezpečíme, a naopak ještě vyvěsíme pomyslnou vlaječku hlásající: tady teď nikdo není.

Podle odborníků by se úroveň a náklady na zabezpečení domu nebo bytu měly odvíjet od ceny zabezpečovaného majetku. Do zabezpečení je optimální vložit kolem 10 % z celkové hodnoty jmění. Vynechat byste pak neměli ani vstupní branku a další alternativní vstupy včetně sklepních oken, balkonů nebo kůlen, v nichž se může skrývat třeba sekačka na trávu nebo jízdní kola.

Neříkejte, že jedete pryč

Podle policejních statistik neoplývají zloději příliš velkou trpělivostí. Jinak řečeno, kam se nedostanou do pěti minut, odtamtud zmizí. Proto je vhodné zabezpečení nepodceňovat a přístupy do bytu nebo domu maximálně ztížit.

Krom toho byste se měli chovat chytře a zbytečně neroztrubovat, že odjíždíte – jistě o vaší dovolené budou vědět v práci a řeknete o ní pár nejbližším přátelům, ale na sociálních sítích se pochlubte až po návratu.

Nikdy nenechávejte vzkazy o tom, že jste pryč na dveřích (třeba pro pošťačku) a ani do záznamníku nenahrávejte informaci, kdy se vrátíte. Místo toho se rozhlédněte po svém okolí, koho můžete požádat o občasnou kontrolu bytu, vyvětrání nebo zalití květin.

Dveře jsou klíčové

Začněte tím, že nezvaným návštěvníkům znesnadníte vstup. Podle polohy bytu se až 90 % vloupání odehraje přes vstupní dveře. V nižších podlažích pak i přes okna nebo balkón. Bezpečnostní dveře by se proto měly stát základem. Vhodný je i elektronický zabezpečovací systém, který je napojený na bezpečnostní agenturu.

Označení bezpečnostní získaly dveře, které jsou zařazené v bezpečnostní třídě 3, 4 a výše (celkově je 6 tříd). Takové vstupní dveře mají tuhou kovovou konstrukci, celoplošné plechové krytí a ocelovou kostru. Jde hlavně o to, že na jejich vypáčení nebo vylomení jsou běžné lupičské nástroje krátké. Bezpečnostní vložka odolává odvrtání nebo vyhmatání planžetou.

Pokud má váš majetek vysokou hodnotu, zvažte investici do kompletního bezpečnostního systému včetně kouřového alarmu, venkovní kamery nebo interiérového detektoru pohybu. Dnes jsou technologie na takové úrovni, že svůj byt můžete kdykoli zkontrolovat přes aplikace na mobilním telefonu.

Bezpečnostní zámky

Když už nebudete investovat do celých bezpečnostních dveří, zvolte alespoň odolné zámky nebo nevyrazitelné petlice. Zámky s bezpečnostní třídou 4 odolávají až 10 minut elektrické vrtačce nebo jiným nástrojům a zloděj si dvakrát rozmyslí, než se do překonání takové překážky pustí.

Zároveň se ujistěte, že se vám kolem domu nebo na balkoně bytu nepovalují věci, jež by zbytečně lákaly pozornost. Může jít třeba o zapomenuté nářadí nebo nástroje na zahradě nebo kočárek či kolo na balkoně.

Okno, které zloděje nepustí

Krom dveří je dalším rizikovým místem okno. Aby se stalo odolnější, stačí vyměnit běžné kování za bezpečnostní, které má více uzamykacích bodů a také jiný tvar (používají se čepy hřibovitého tvaru), takže pro zloděje je náročnější ho překonat.

Ochranu domu nebo bytu zvyšují také bezpečnostní čidla chránící plášť budovy. Ty se instalují mezi rám a dveřní či okenní křídlo a jsou napojená na bezpečnostní zařízení nebo rovnou na aplikaci, takže vlastník dostane informaci o každém narušení těsnosti rámu dveří nebo okna.

Vytvořte zdání „jsme doma“

O tom, zda si zloděj vybere váš byt nebo dům, záleží zdánlivých maličkostech. Vytvořte proto zdání, že jste stále doma. Zajistěte vybírání poštovní schránky. Pořídit si můžete spínač světel, který zapojíte do zásuvky a on bude světlo rozsvěcovat v pravidelných intervalech. Před odjezdem posekejte trávník. Zajistit si můžete i „štěkač“, zařízení, jež simuluje štěkot psa a je k nerozeznání od živého.

Než definitivně odjedete

  • Pokud nemáte pojištění bytu, domu či domácnosti, zvažte, zda ho ještě před odjezdem na dovolenou přece jen nepořídíte.
  • Posbírejte poslední věci, které se mohou povalovat na zahradě, jako je třeba žebřík, nářadí nebo sekačka.
  • Zkontrolujte, jestli u popelnice nečeká obal od drahého spotřebiče, který jste si před dovolenou pořídili, i to může být pozvánka pro zloděje.
  • Na vizitce (na zvonku) používejte jen rodinné příjmení v množném čísle. Počet osob nebo akademický titul mohou přitáhnout pozornost zloděje.
  • Nenechávejte závěsy nebo žaluzie roztažené, poproste známého nebo souseda, ať vám je občas přijde roztáhnout a vytvoří tak dojem, že v domě někdo bydlí.
  • Ujistěte se, že jsou všechna okna zavřená, voda i spotřebiče vypnuté, všechny dveře zamčené.

Jak se o byt před dovolenou postaráte vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development