element letňany

Magazín o bydlení

Jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou?

Blíží se doba dovolených, výletů a cestování. Ale také doba, kdy zloději mají žně. Podle policejních statistik roste počet vloupání právě v létě. Připravte se proto na odjezd na dovolenou v předstihu. Máme pro vás několik tipů, jak zabezpečit byt, než se vydáte na cesty.

Neříkejte, že odjíždíte

Na zabezpečení bytu myslete už ve chvíli, kdy letenky nebo zájezd kupujete. Svoji radost tentokrát nesdílejte na sociálních sítích, nemuselo by se vám to vyplatit. Policie na svém webu doporučuje, že o vašem odjezdu by mělo vědět co nejméně lidí a jen ti, kterým důvěřujete.

Vybírání pošty

Přetékající poštovní schránka je pro lupiče znamením, že doma nikdo není. Proto požádejte důvěryhodného souseda nebo přátele, aby vám poštu jednou za čas vyzvedli. Případně si posílání pošty nechte přesměrovat nebo pozastavit.

Zdání „jsme doma“

I během vaší dovolené zkuste navodit zdání, že jste doma. Rozhodně byste neměli přes den nechávat zatažené závěsy nebo žaluzie. V tomto ohledu je užitečná smart technika. Pomoci ale mohou i příbuzní nebo sousedé. Elektronické spínací zařízení zase může večer na chvíli rozsvítit světlo.

Jméno na vizitce

Myslete i na takové detaily, jako je jméno na vizitce. Podle policie je nejlepší uvádět jen rodinné příjmení v množném čísle, například Novákovi. Počet osob nebo jejich případné tituly totiž přitahují pozornost pachatele.

Na dveřích záleží

Vstupní dveře do bytu jsou tím, co zloděj omrkne jako první. Staré nezabezpečené dveře nebývají velkou překážkou. Vyztužené okované bezpečnostní dveře zloděj jen tak nepřekoná. Páčidla a další pomůcky na ně bývají krátké. Dveře by měly být pevné, neměly by se prohýbat, aby pachateli neumožnily nasadit páčidlo. Rizikové jsou zejména rohy dveří nad zámkem a pod ním.

Bezpečnostní zámek

Kvalitu a odolnost dveří podtrhuje bezpečnostní zámek. Vyberte si ten s cylindrickou vložkou bezpečnostní třídy 3 nebo 4. Bezpečnostní vložka s kvalitním kováním dokáže odolat většině pokusů o překonání. Vložku nelze odvrtat nebo vytrhnout, je odolná i proti vyháčkování (planžetování).

Zámek zakryjte

Zámek by měl být zakrytý kováním, které by mělo být pevné a odolné, nepoužívejte bakelitové kování nebo levné a měkké kovy. Kování nesmí být přišroubované z vnější strany dveří. Vhodné je použít bezpečnostní kování, které odolá odtržení, odvrtání, odlomení i odšroubování.

Odolná zárubeň

Rámu, do něhož jsou dveře zasazené, se říká zárubeň. Většinou jsou vyrobené z kovu, jenž lze poměrně jednoduše roztáhnout. Zabránit roztažení zárubní je možné jejich vyztužením a celkovým zpevněním. Vhodné je vyměnit dveře za bezpečnostní, které už mají zesílenou konstrukci a jsou vyztužené v celé své ploše.

Zabezpečení oken

Nejen dveřmi se k vám zloděj může vloupat. Zabezpečte proto také okna. Rám by měl být pevný. Uzávěry a kování musí být kvalitní a bezpečné hlavně u přízemních oken. Bezpečnost oken zvyšují uzamykatelné uzávěry a kliky.

Odolné zasklení

Důležité je také zasklení oken. Okna můžete vyztužit bezpečnostní fólií, která pachatele zpomalí. Použít lze sklo vyztužené kovovým pletivem. Bezpečnost přízemních oken zvýší mříže nebo rolety.

Balkonové dveře

Zejména v nižších patrech je důležité zabezpečit balkonové dveře. Nelákejte majitele ani tím, že z balkonu vytvoříte skladiště. Instalujte na balkonové dveře uzamykatelný systém s bezpečnostní cylindrickou vložkou.

Bezpečnostní alarm

Když už k vloupání dojde, můžou být velkými pomocníky alarmy a bezpečnostní čidla. Pokud máte v bytě cennosti, vyplatí se investovat do moderního elektronického bezpečnostního systému, který je sestaven z několika součástí detektoru, ústředny, ovládacích a signalizačních prvků.

Cennosti do trezoru

Cennosti uložte do trezoru nebo využijte bezpečnostní schránky v bankách. Uložit zde můžete například rodinné šperky.

Byt pojistěte

I když jste udělali pro zabezpečení bytu maximum, pojistěte se pro všechny případy.  Pro rychlejší jednání s pojišťovnou raději pořiďte fotodokumentaci všech cenných věcí včetně výrobních čísel.

Než definitivně zamknete

Až budete mít sbaleno, byt ještě jednou projděte. Ujistěte se, že okenice a balkonové dveře jsou zamknuté. Vypněte vodu i plyn. Přesvědčte se, že bezpečnostní systémy fungují, pokud je používáte. Roztáhněte závěsy. Zamkněte vstupní dveře.

Jak byt na odjezd na dovolenou připravujete vy?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development