element letňany

Magazín o bydlení

Jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou?

Blíží se doba dovolených, výletů a cestování. Ale také doba, kdy zloději mají žně. Podle policejních statistik roste počet vloupání právě v létě. Připravte se proto na odjezd na dovolenou v předstihu. Máme pro vás několik tipů, jak zabezpečit byt, než se vydáte na cesty.

Neříkejte, že odjíždíte

Na zabezpečení bytu myslete už ve chvíli, kdy letenky nebo zájezd kupujete. Svoji radost tentokrát nesdílejte na sociálních sítích, nemuselo by se vám to vyplatit. Policie na svém webu doporučuje, že o vašem odjezdu by mělo vědět co nejméně lidí a jen ti, kterým důvěřujete.

Vybírání pošty

Přetékající poštovní schránka je pro lupiče znamením, že doma nikdo není. Proto požádejte důvěryhodného souseda nebo přátele, aby vám poštu jednou za čas vyzvedli. Případně si posílání pošty nechte přesměrovat nebo pozastavit.

Zdání „jsme doma“

I během vaší dovolené zkuste navodit zdání, že jste doma. Rozhodně byste neměli přes den nechávat zatažené závěsy nebo žaluzie. V tomto ohledu je užitečná smart technika. Pomoci ale mohou i příbuzní nebo sousedé. Elektronické spínací zařízení zase může večer na chvíli rozsvítit světlo.

Jméno na vizitce

Myslete i na takové detaily, jako je jméno na vizitce. Podle policie je nejlepší uvádět jen rodinné příjmení v množném čísle, například Novákovi. Počet osob nebo jejich případné tituly totiž přitahují pozornost pachatele.

Na dveřích záleží

Vstupní dveře do bytu jsou tím, co zloděj omrkne jako první. Staré nezabezpečené dveře nebývají velkou překážkou. Vyztužené okované bezpečnostní dveře zloděj jen tak nepřekoná. Páčidla a další pomůcky na ně bývají krátké. Dveře by měly být pevné, neměly by se prohýbat, aby pachateli neumožnily nasadit páčidlo. Rizikové jsou zejména rohy dveří nad zámkem a pod ním.

Bezpečnostní zámek

Kvalitu a odolnost dveří podtrhuje bezpečnostní zámek. Vyberte si ten s cylindrickou vložkou bezpečnostní třídy 3 nebo 4. Bezpečnostní vložka s kvalitním kováním dokáže odolat většině pokusů o překonání. Vložku nelze odvrtat nebo vytrhnout, je odolná i proti vyháčkování (planžetování).

Zámek zakryjte

Zámek by měl být zakrytý kováním, které by mělo být pevné a odolné, nepoužívejte bakelitové kování nebo levné a měkké kovy. Kování nesmí být přišroubované z vnější strany dveří. Vhodné je použít bezpečnostní kování, které odolá odtržení, odvrtání, odlomení i odšroubování.

Odolná zárubeň

Rámu, do něhož jsou dveře zasazené, se říká zárubeň. Většinou jsou vyrobené z kovu, jenž lze poměrně jednoduše roztáhnout. Zabránit roztažení zárubní je možné jejich vyztužením a celkovým zpevněním. Vhodné je vyměnit dveře za bezpečnostní, které už mají zesílenou konstrukci a jsou vyztužené v celé své ploše.

Zabezpečení oken

Nejen dveřmi se k vám zloděj může vloupat. Zabezpečte proto také okna. Rám by měl být pevný. Uzávěry a kování musí být kvalitní a bezpečné hlavně u přízemních oken. Bezpečnost oken zvyšují uzamykatelné uzávěry a kliky.

Odolné zasklení

Důležité je také zasklení oken. Okna můžete vyztužit bezpečnostní fólií, která pachatele zpomalí. Použít lze sklo vyztužené kovovým pletivem. Bezpečnost přízemních oken zvýší mříže nebo rolety.

Balkonové dveře

Zejména v nižších patrech je důležité zabezpečit balkonové dveře. Nelákejte majitele ani tím, že z balkonu vytvoříte skladiště. Instalujte na balkonové dveře uzamykatelný systém s bezpečnostní cylindrickou vložkou.

Bezpečnostní alarm

Když už k vloupání dojde, můžou být velkými pomocníky alarmy a bezpečnostní čidla. Pokud máte v bytě cennosti, vyplatí se investovat do moderního elektronického bezpečnostního systému, který je sestaven z několika součástí detektoru, ústředny, ovládacích a signalizačních prvků.

Cennosti do trezoru

Cennosti uložte do trezoru nebo využijte bezpečnostní schránky v bankách. Uložit zde můžete například rodinné šperky.

Byt pojistěte

I když jste udělali pro zabezpečení bytu maximum, pojistěte se pro všechny případy.  Pro rychlejší jednání s pojišťovnou raději pořiďte fotodokumentaci všech cenných věcí včetně výrobních čísel.

Než definitivně zamknete

Až budete mít sbaleno, byt ještě jednou projděte. Ujistěte se, že okenice a balkonové dveře jsou zamknuté. Vypněte vodu i plyn. Přesvědčte se, že bezpečnostní systémy fungují, pokud je používáte. Roztáhněte závěsy. Zamkněte vstupní dveře.

Jak byt na odjezd na dovolenou připravujete vy?

element letňany

Vyplatí se pojištění bytu? A jak ho vybrat?

Když se zabydlíte ve svém novém bytě nebo domě, vypadá vše báječně. Nikdo při stěhování nemyslí na katastrofy, jako je vytopená koupelna nebo požár. Malé i velké nehody mohou proměnit vaše bydlení k nepoznání. V takové chvíli oceníte dobrou pojistku. Podle čeho ji vybírat? A proč ji v průběhu let kontrolovat?

Byt k pronájmu. Na co si dát pozor?

Poptávka po nájemním bydlení roste. Můžou za to rostoucí ceny nemovitostí i dražší a přísnější hypotéky. Ten, kdo vlastní byt, tak může vydělat. Důležité je ale vybrat dobré nájemníky. Zákon je totiž chrání více než majitele bytu. Na co si při pronájmu nemovitosti dát pozor?

geosan development