Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak zařídit pokoj pro školáka?

Zanedlouho poprvé zazvoní školní zvonky a děti po prázdninách usednou do lavic. Pokud máte doma prvňáčka anebo svému školákovi chcete udělat radost novým vybavením, určitě zvažujete, co by nemělo v pokojíčku chybět. Základem je dobrý stůl a židle, šikovná lampa a dostatek úložných prostor. Inspirujte se!

Že by mělo mít každé dítě školou povinné svůj pokojíček – nebo aspoň studijní koutek – je neoddiskutovatelné. Psát školní úkoly na kuchyňském škole není dobré jak z hlediska ergonomie a fyziologie, tak z psychologických důvodů, protože kolem může být řada rušivých elementů, což zhoršuje soustředění. Proto svému školákovi zařiďte hezké studijní místo, kde se bude moct nerušeně soustředit, učit se a připravovat se do školy. Ostatně, poslední měsíce ovlivněné pandemií ukázaly, jak je takové místo nepostradatelné. Nikdo zatím nedokáže slíbit, že podzim a zima opět nepřinesou online výuku.

Stůl a židle jako základ

Psací stůl je pro každého školáka nutností. Měl by být dostatečně prostorný, ideálně by se na něho měl vejít i počítač, notebook nebo tablet, pokud by opět přišlo na distanční výuku. Pracovní deska by měla být ve výšce 70 až 75 centimetrů. Pro menší dítě můžete pořídit i stůl s nastavitelnou výškou nohou a vše upravovat tak, jak bude potřeba.

Větším dětem můžete koupit kolečkovou židli, ale pro menší děti je vhodná rostoucí židle s přesně nastavenou opěrkou na nohy. Židli je možné střídat s gymnastickým míčem. „Také míč může s dětmi růst. Podporuje aktivitu zádových svalů a svalů v pánvi. Dítě se pak lépe koncentruje, protože ho neunavuje statické sezení. Zároveň procvičuje stabilizační systém,“ říká Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Fyzioterapeutka je pak zastánkyní více možností, v jaké pozici se učit – tedy nejenom za psacím stolem. „Dětem vyhovuje například ležet na břiše na koberci. Zvládá-li v této pozici i pěkně psát, nebránila bych mu, alespoň protáhne bederní a hrudní páteř, kterou u stolu hrbí, na opačnou stranu. Děti by měly mít i dostatečný prostor na chození v pokojíčku, aby si mohly memorovat probranou látku. Je dokázáno, že si mozek při opakujícím se rytmickém pohybu snáze zapamatuje, co je potřeba se naučit zpaměti,“ dodává Iva Bílková.

Osvětlení dětského pokoje

Velmi důležité je světlo. Děti si při učení nesmí kazit oči. Vedle centrálního osvětlení je důležité zvolit i dobrou lampičku na stůl. Ideální je taková, kterou lze různě nastavovat a otáčet s ní. Samostatnou kapitolou je pak intenzita a barva osvětlení.

Podle norem by pro prostory, jako je dětský pokoj nebo učebna, měla být zvolena minimální hladina osvětlenosti 300 luxů (lx). Tomu odpovídá LED žárovka s výkonem 9 wattů, ovšem nezakrytá. Pokud má například pokojíček 16 metrů čtverečních, měl by být příkon aspoň 144 wattů. Více světla vadit ale nebude – zvlášť pokud má vaše dítě zrakové potíže, zvolte vyšší hladinu osvětlení.

Barvu světla zvolte neutrální, tedy ani teplou, ani studenou. Optimální je hodnota 4 000 K, která podporuje aktivitu. Pro odpočinek, například v ložnici, se pak spíše hodí teplé bílé světlo, pro místnosti, kde se pracuje zase studené bílé světlo. Pokojíček ale musí plnit obě funkce, proto zvolte kompromis.

Kvalitní nábytek do dětského pokoje

V dětském pokoji byste neměli podcenit dostatek úložných prostor. Nároky na ně porostou spolu s tím, jak bude dítě růst. Nábytek je přitom dlouhodobější investice, nemění se tak často jako například bytový textil. Proto neváhejte pořídit bytelné skříně, police a komody, kam se vejde co nejvíce věcí.

Dětský nábytek by měl být rozhodně bezpečný a splňovat všechny předepsané normy i nezávadnost. Zkuste se vyhnout zaskleným vitrínám nebo doplňkům ze skla, které by se mohly při hře rozbít a dítě pořezat.

V dětském světě se naopak nemusíte bát barev a kontrastů, které dotvoří celkový prostor pokojíčku. Zvolte spíše světlé barvy nebo pastelové odstíny.

Odpočinek i prostor na hraní

Vedle stolu, židle a úložných prostorů se do pokojíčku musí vejít také postel, protože zároveň slouží i jako ložnice. A k tomu je třeba myslet na prostor na hraní. Nemusíte se bát pořídit hned dospělou postel s kvalitní matrací. Čím je matrace tvrdší, tím lepší má páteř oporu.

Myslete i na prvky, které mohou sloužit k protažení. Pokud máte možnost pořídit do dětského pokojíčku žebřiny, udělejte to. Hodit se bude i karimatka nebo žíněnka, na které dítě může cvičit.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development