element letňany

Magazín o bydlení

Jaké byty jdou v Praze na dračku?

Rok 2013 má poslední příležitost dosáhnout pokrizového maxima co se týká prodeje nových bytů a podle nejnovějších průzkumů, zaměřených na pražský trh, ho s největší pravděpodobností dosáhne. Celkový počet prodaných nových bytů by se měl pohybovat kolem 4 700, čímž by mělo být dosaženo sedmnáctiprocentního meziročního nárůstu. Následující data, vyhodnocená společností Ekospol, se týkají nabídky a poptávky bytů v Praze za první tři čtvrtletí roku 2013.

Nabídka a poptávka bytů v Praze podle lokalit

V závěru měsíce září roku 2013 se v nabídkách pražských developerů nacházelo dohromady 6 560 bytů, z čehož největší procento zabírala Praha 5, která nabízela celkem 1 515 volných bytů, což činilo 23% z celkového počtu volných bytů. V těsném závěsu byla Praha 9 s 21,6% a poté Praha 10 se 17%.

ZDROJ: Ekospol

Pokud bychom ale brali v potaz období prvních třech čtvrtletí roku 2013 a počet realizovaných projektů, byly by výsledky jiné. Celkový počet prodaných volných bytů činil 3 464 a z toho největší část byla v Praze 9, konkrétně 1 008 volných bytů, což činí 29%. Dohromady 26% volných bytů bylo prodáno v Praze 10 a teprve potom následovala Praha 5 s 22 procenty.

Tento nepoměr, vzniklý mezi nabízenými a prodanými byty, je dán v první řadě superlevnými projekty a jejich nabídkou, a krom toho též projekty cenově dostupnými, mezi něž řadíme byty do 45 000 Kč/m2 (počítáno s DPH). Z tohoto hlediska se na vrcholek řadí Praha 10 – Horní Měcholupy a poté Vysočany, Letńany, Kyje a další lokality v Praze 9.

V dispozicích bytů vede 2+kk

Situace, zachycující počet prodaných a nabízených bytů z hlediska jejich dispozic, je obdobná případu, týkajícího se pražských lokalit. Z uvedeného celkového počtu nabízených 6 56 bytů jich je celkem 35% o dispozici 2+kk. Následují byty 3+kk, které činí 32% a teprve až po velkém odstupu garsonky se sedmnácti procenty.

Dvoupokojové byty tvoří nejpodstatnější část také v prodejích. Celkově se letos prodalo celkem 3 464 bytů, z čehož 1 436 dvoupokojových, což činí přibližně 42%. Druhé místo zaujímají garsonky s 25% a konkrétním počtem 879 prodaných bytů, což je poměrně překvapující vzhledem k nabídce, ve které byly garsonky značně předčeny třemi – pokojovými byty. Celkový počet prodaných bytů o dispozici 3+kk je 842, tedy 24%, což oproti garsonkám v tomto případě nečiní až tak velký rozdíl.


ZDROJ: Ekospol

Průzkum také ukazuje, že čím větší byt dispozičně je, tím více klesá jeho prodejnost. Posčítali-li bychom nabídky všech bytů 3+kk až 5+kk, zjistili bychom, že zaujímají přibližně polovinu z celkové nabídky bytů. Z hlediska poptávky už ale zaujímají pouze třetinu.

Proč tomu tak je? Vysvětlení je poměrně snadné. Garsonky a byty 2+kk mají nižší pořizovací cenu a především bývají velmi často kupovány z investičních důvodů s vidinou zisku z nájmů.

Nejprodávanější byt v Praze

Právě byt o dispozici 2+kk je jasným vítězem a nejprodávanějším typem bytu v Praze, co se letošního roku týče. Tyto byty mívají nejčastěji celkovou výměru 45 – 55 m2, obvykle také balkón a garáž, a nejčastěji jsou situovány v Praze 9 či 10. Pokud počítáme k ceně za tento byt i DPH, pohybuje se suma takovéhoto bytu kolem 2 500 000 korun.

element letňany

Jak chtějí bydlet mladí? Ve větších a vlastních bytech

Ceny vlastního bydlení i nájmů raketově stoupají. Zpřísněná pravidla hypoték znamenají, že na ně jen obtížně dosáhnou mladé páry či singles, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů. Týká se to především větších měst, jako je Praha nebo Brno. Proto se mladí často stěhují i za metropole a do menších obcí.

Koberec do bytu. Jak ho správně vybrat?

Při plánování rekonstrukce bytů se lidé vedle dřevěných a plovoucích podlah stále častěji rozhodují pro koberce. Nové i zrenovované byty tak zútulňují kusové nebo metrážní koberce. Spolu s nimi vstupují do interiéru i některé výhody. Koberce totiž tlumí kročejový hluk, snižují koncentraci jemného prachu ve vzduchu a přírodní koberce z vlny mohou dokonce regulovat mikroklima. Jaký koberec do vašeho bytu je ten správný?

geosan development