Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Jarní balkón pro relax i užitek

Už se nemůžete dočkat teplého svěžího vzduchu? Chcete si ho užívat jarní pohody i v centru města? Jestliže máte balkón, zkuste si vytvořit vlastní oázu klidu. Není to náročné a efekt bude stát za to.

Balkóny jsou zajímavým architektonickým prvkem každého domu. Záleží ale také na jeho obyvatelích, jak se o ně starají – naštěstí se pomalu vytrácí „balkónová skladiště“, kde prostor zabírala kola, staré květníky, rozpadlé židle a další harampádí, jež se nevešlo do sklepní kóje anebo z nějakého důvodu nebylo vyhozeno do kontejneru.

Jak vypadá ten váš balkón? Projevujete mu dostatečnou úctu? Nebo jste ho pojali jako prostor navíc, kam lze odložit staré a nepotřebné věci? Slouží vám jen jako sušárna prádla nebo kuřácký koutek? Ať tak či onak, je to škoda. Každý z nás potřebuje občas vypnout, zasnít se, utéct od městského ruchu a právě balkón může být úžasným prostorem pro relaxaci.

balkon

Balkónový úklid

V rámci velkého jarního úklidu, během kterého také nemilosrdně vyhodíte veškeré harampádí, nevynechejte ani balkón. Zbavte ho starého a rozbitého nábytku, ošklivé plastové židle a dalších nepotřebných věcí. Ovšem pokud jste na něj umístili i starý „vintage“ stolek a židle po babičce, které stačí zbrousit a natřít, nechte si je. Můžete si tak vytvořit ideální zahradní nábytek. Balkónovou dlažbu pořádně vydrhněte, otřete parapet i zábradlí a přitom zkontrolujte, jaké části budou potřebovat renovaci. Jak využít balkóny nebo terasy se můžete podívat v následujícím videu

Renovace balkónu

Jsou balkónové dveře příliš oprýskané? Omítka byla bílena již hodně dávno a barva z balkónového zábradlí na mnoha místech slézá? Tak s chutí do renovace. Stačit vám bude brusný kartáč nebo papír, štětec a barva. Stěny balkónu vymalujte ideálně bílou barvou, resp. zvolte takovou, která bude ladit se zbytkem fasády domu. I váš balkón je součástí celku a není nic hroznějšího než pohled na panelový dům, kde má jeden balkón barvu modrou, druhý zelenou a třetí žlutou.

Možná se vám nebude zdát ani stará dlažba na balkóně. Zajímavým řešením jsou tzv. balkónové kazety, které se velmi snadno aplikují a vytvářejí přírodní vzhled. Další možností je třeba moderní krytina z plastu, která je dostupná v řadě barevných odstínů. Výhodou je její snadná montáž i demontáž.

Balkónové kazety. Zdroj: Mojeterasa.cz

Balkónové kazety. Zdroj: Mojeterasa.cz

Plastová krytina. Zdroj: Tile.cz

Plastová krytina. Zdroj: Tile.cz

Jak z balkónu vytvořit oázu klidu?

Záletí na každé maličkosti. Nejprve vytvořte dojem oddělení balkónu od zbytku světa. Na balkónové zábradlí připevněte například bambusovou rohož, která vám poskytne lepší soukromí. Dominantou každého balkónu by pak měla být relaxační zóna, kterou vybavíte pohodlným balkónovým nábytkem (stolek se židlemi, kde budete pít odpolední kávu, lehátko, kde si přečtete oblíbenou knihu…).

Na balkóně by vám neměly chybět ani květiny nebo keříky určené pro pěstování na balkóně. Umístěte je do hezkých květináčů. Jestliže máte to štěstí, že je balkón přístupný slunci, vyčleňte si místo, kde si vypěstujete i vlastní bylinky nebo zeleninu. Pro balkónové pěstování se hodí například bazalka, řeřicha, máta, ze zeleniny pak například tyčková rajčata nebo papriky.

Geosan Development u většiny svých bytů, které staví s balkonem nebo terasou počítá. Můžete si tak vybrat z pestré nabídky bytů s malými balkóny nebo prostornými terasami. Velké terasy nabízí nejzajímavější projekt Zelený Botič

 

Rezidence Radimova

Je lepší byt nebo dům

Rozhodnutí, zda investovat do bytu nebo domu, je zásadní rozhodnutí, které vyžaduje pečlivé zvážení. Byt je samostatný obytný prostor ve větší budově. Naproti tomu dům je typicky samostatná budova, která nabízí více obytného prostoru a venkovních ploch. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a je důležité je zvážit před konečným rozhodnutím.

Moderní typy vytápění rodinného domu – Jakou variantu si vybrat?

Při volbě typu vytápění rodinného domu je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou velikost domu, počet obyvatel, energetická náročnost, místní podmínky a nejdůležitěji, vaše osobní preference. V dnešní době existuje několik moderních typů vytápění, které nabízejí různé výhody a nevýhody. V tomto článku si projdeme tepelné čerpadlo, kotel na plyn, kotel na tuhá paliva, elektrokotel a různé druhy vytápěcích těles.

geosan development