element letňany

Magazín o bydlení

Jaro je za okny. Připravte svůj balkon na novou sezónu!

Na vašem balkoně to po zimě vypadá neutěšeně. Jaro je ale za okny a už brzy vás sluneční paprsky vytáhnou, abyste si první kávu vypili na své terase. Po období sněhu a deště jsou balkony ušpiněné. Pojďte je proto krok za krokem připravit na nové roční období.

Na balkoně nebo terase si můžete vytvořit malou oázu klidu a míru. Ať už dáte přednost květinovému nebo jedlému balkonu, na kterém vám poroste sezónní zelenina, nejdřív je třeba začít s úklidem. Ze starých květníků se možná vysypala do koutu balkonu zemina. Na dlažbu vám nalétal nepořádek, někde najdete i skvrny a fleky. Zábradlí možná bude třeba natřít. Takže nezbývá nic jiného, než se vybavit koštětem a kbelíkem a pustit se do úklidu.

Upravte svůj balkon

Balkon napřed zameťte a potom ho setřete vodou se saponátem. Prohlédněte přitom, co bude potřebovat znovu natřít nebo vyspravit. Některé nátěry mohly pod náporem sněhu a mrazu popraskat. Plochy, které budete natírat, musí být čisté a suché a zbavené mastnoty. Na balkonové zábradlí můžete použít vodou ředitelné akrylátové barvy, stejně tak jimi lze natřít balkonový nábytek, který jste přes zimu schovali v útrobách bytu a vůbec jste se nedostali k tomu, abyste ho vylepšili.

Na dlažbě terasy můžete objevit nehezké skvrny, které by vás rozčilovaly ve chvílích odpočinku. Proto se s nimi nemilosrdně rozlučte. Využít můžete různé čisticí prostředky, které jsou určené pro konkrétní typ dlažby, ať už je to přírodní kámen nebo beton. Pokud na ně nestačí běžné čisticí prostředky, vyzkoušejte vysokotlaký čistič na dlažbu, který si můžete zapůjčit.

Balkonový nábytek a zastínění

Až bude váš balkon připravený, vyčištěný a upravený, můžete na něho vynést čistý nábytek. Pokud máte dřevěné sezení, měli byste ho před sezonou ošetřit speciálním ochranným nátěrem. V případě nábytku z plastu nebo nerezu ho stačí jen otřít vlhkým hadrem. Přesvědčte se, že potahy jsou čisté, případně je vyperte, ať máte vše nachystáno.

V detailu je krása

Až budete mít vše rozmístěné a uvidíte, kolik místa vám zbývá na rostliny, můžete začít plánovat svůj květinový nebo zeleninový balkon. Pořiďte si závěsné truhlíky a květníky, které vám šetří místo a zároveň je můžete zavěsit a využít je jako přírodní zástěnu proti slunci. Tak se bude dařit třeba trvale plodícím jahodám, které vyžadují dostatek slunce.

Pamatujte také na zahradnické zázemí, někam musíte postavit konev na zalévání. Motyčku, lopatku nebo další náčiní můžete schovat do malé skříňky, která může sloužit i jako odkládací stolek. Místo vám ušetří i vertikální záhony. Vyrobit si je můžete i sami, například z populárních palet. Takto lze pěstovat třeba různé druhy bylinek.

Květníky, které šetří místo

Květníky, do nichž budete vysazovat letničky nebo zeleninu, vybírejte tak, aby ladily s celkovým vzezřením balkonu. Vyrábí se květníky ze dřeva, betonu, plastu nebo z nerezu. Zvolte takové nádoby, které budou hezky vypadat nejen na balkoně, ale také v interiéru, protože na zimu je zase musíte přenést dovnitř a některé druhy rostlin budou přezimovávat u vás doma. Myslete i na tvar květníků a truhlíků, abyste využili co nejvíce prostor. Například hranaté květináče a truhlíky můžete snadno umístit k sobě nebo do rohu balkonu. Kvůli zavlažování jsou výhodné květníky s dvojitým dnem a systémem textilních pásků.

Jedlý balkon plný sezónní zeleniny

Populární jsou jedlé balkony, kdy si i ve městě můžete vypěstovat různé druhy sezónní zeleniny. Navíc i zelenina a bylinky mají kouzlo a váš balkon promění v zelenou oázu. Na jaře si do truhlíků můžete vysít ředkvičky nebo špenát i listové saláty, které můžete sklízet celou sezónu. Z listové zeleniny se snadno pěstuje například rukola nebo polníček. Tuto zeleninu můžete začít pěstovat už časně z jara, například v březnu.

Myslete také na rajčata. Z jedné rostliny sklidíte v průběhu léta mnoho kulatých červených plodů. Rajčata potřebují hlavně hodně sluníčka a pravidelnou zálivku. Vyčleňte jim na balkoně čestné místo na slunci. Tyčková rajčata nezapomeňte přivázat k tyčce nebo k balkonovému zábradlí, aby se rostlina měla o co opřít. Ve větším květníku nebo truhlíku můžete pěstovat také cuketu. Jedna rostlina vám dá bohatou sklizeň, navíc krásně kvete, takže bude i ozdobou vašeho balkonu. Rajčata a cukety jsou choulostivější, proto je na balkon vysazuje až v polovině května po třech zmrzlých mužích.

Rozhodně si zasaďte na balkon bylinky. Tymián, rozmarýn, levandule nebo bazalka potřebují hodně sluníčka. Pod jeho náporem vám budou krásně vonět. Mátu, ze které si vyrobíte domácí limonádu nebo mojito, postavte spíš do stinné části balkonu, stejně jako meduňku, ze které si navečer můžete uvařit čaj pro dobré spaní. Také s vysazením bylinek počkejte na teplejší dny.

Abyste svoje rostliny přirozeně chránily před škůdci a chorobami, vysaďte na balkoně aksamitníky (afrikány), ty krásně kvetou celou sezónu a současně dobře chrání rajčata před plísněmi.

A jak využíváte balkon vy? Chystáte se letos na jeho úpravy? Budete pěstovat květiny nebo i zeleninu?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development