Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jaro je za okny. Připravte svůj balkon na novou sezónu!

Na vašem balkoně to po zimě vypadá neutěšeně. Jaro je ale za okny a už brzy vás sluneční paprsky vytáhnou, abyste si první kávu vypili na své terase. Po období sněhu a deště jsou balkony ušpiněné. Pojďte je proto krok za krokem připravit na nové roční období.

Na balkoně nebo terase si můžete vytvořit malou oázu klidu a míru. Ať už dáte přednost květinovému nebo jedlému balkonu, na kterém vám poroste sezónní zelenina, nejdřív je třeba začít s úklidem. Ze starých květníků se možná vysypala do koutu balkonu zemina. Na dlažbu vám nalétal nepořádek, někde najdete i skvrny a fleky. Zábradlí možná bude třeba natřít. Takže nezbývá nic jiného, než se vybavit koštětem a kbelíkem a pustit se do úklidu.

Upravte svůj balkon

Balkon napřed zameťte a potom ho setřete vodou se saponátem. Prohlédněte přitom, co bude potřebovat znovu natřít nebo vyspravit. Některé nátěry mohly pod náporem sněhu a mrazu popraskat. Plochy, které budete natírat, musí být čisté a suché a zbavené mastnoty. Na balkonové zábradlí můžete použít vodou ředitelné akrylátové barvy, stejně tak jimi lze natřít balkonový nábytek, který jste přes zimu schovali v útrobách bytu a vůbec jste se nedostali k tomu, abyste ho vylepšili.

Na dlažbě terasy můžete objevit nehezké skvrny, které by vás rozčilovaly ve chvílích odpočinku. Proto se s nimi nemilosrdně rozlučte. Využít můžete různé čisticí prostředky, které jsou určené pro konkrétní typ dlažby, ať už je to přírodní kámen nebo beton. Pokud na ně nestačí běžné čisticí prostředky, vyzkoušejte vysokotlaký čistič na dlažbu, který si můžete zapůjčit.

Balkonový nábytek a zastínění

Až bude váš balkon připravený, vyčištěný a upravený, můžete na něho vynést čistý nábytek. Pokud máte dřevěné sezení, měli byste ho před sezonou ošetřit speciálním ochranným nátěrem. V případě nábytku z plastu nebo nerezu ho stačí jen otřít vlhkým hadrem. Přesvědčte se, že potahy jsou čisté, případně je vyperte, ať máte vše nachystáno.

V detailu je krása

Až budete mít vše rozmístěné a uvidíte, kolik místa vám zbývá na rostliny, můžete začít plánovat svůj květinový nebo zeleninový balkon. Pořiďte si závěsné truhlíky a květníky, které vám šetří místo a zároveň je můžete zavěsit a využít je jako přírodní zástěnu proti slunci. Tak se bude dařit třeba trvale plodícím jahodám, které vyžadují dostatek slunce.

Pamatujte také na zahradnické zázemí, někam musíte postavit konev na zalévání. Motyčku, lopatku nebo další náčiní můžete schovat do malé skříňky, která může sloužit i jako odkládací stolek. Místo vám ušetří i vertikální záhony. Vyrobit si je můžete i sami, například z populárních palet. Takto lze pěstovat třeba různé druhy bylinek.

Květníky, které šetří místo

Květníky, do nichž budete vysazovat letničky nebo zeleninu, vybírejte tak, aby ladily s celkovým vzezřením balkonu. Vyrábí se květníky ze dřeva, betonu, plastu nebo z nerezu. Zvolte takové nádoby, které budou hezky vypadat nejen na balkoně, ale také v interiéru, protože na zimu je zase musíte přenést dovnitř a některé druhy rostlin budou přezimovávat u vás doma. Myslete i na tvar květníků a truhlíků, abyste využili co nejvíce prostor. Například hranaté květináče a truhlíky můžete snadno umístit k sobě nebo do rohu balkonu. Kvůli zavlažování jsou výhodné květníky s dvojitým dnem a systémem textilních pásků.

Jedlý balkon plný sezónní zeleniny

Populární jsou jedlé balkony, kdy si i ve městě můžete vypěstovat různé druhy sezónní zeleniny. Navíc i zelenina a bylinky mají kouzlo a váš balkon promění v zelenou oázu. Na jaře si do truhlíků můžete vysít ředkvičky nebo špenát i listové saláty, které můžete sklízet celou sezónu. Z listové zeleniny se snadno pěstuje například rukola nebo polníček. Tuto zeleninu můžete začít pěstovat už časně z jara, například v březnu.

Myslete také na rajčata. Z jedné rostliny sklidíte v průběhu léta mnoho kulatých červených plodů. Rajčata potřebují hlavně hodně sluníčka a pravidelnou zálivku. Vyčleňte jim na balkoně čestné místo na slunci. Tyčková rajčata nezapomeňte přivázat k tyčce nebo k balkonovému zábradlí, aby se rostlina měla o co opřít. Ve větším květníku nebo truhlíku můžete pěstovat také cuketu. Jedna rostlina vám dá bohatou sklizeň, navíc krásně kvete, takže bude i ozdobou vašeho balkonu. Rajčata a cukety jsou choulostivější, proto je na balkon vysazuje až v polovině května po třech zmrzlých mužích.

Rozhodně si zasaďte na balkon bylinky. Tymián, rozmarýn, levandule nebo bazalka potřebují hodně sluníčka. Pod jeho náporem vám budou krásně vonět. Mátu, ze které si vyrobíte domácí limonádu nebo mojito, postavte spíš do stinné části balkonu, stejně jako meduňku, ze které si navečer můžete uvařit čaj pro dobré spaní. Také s vysazením bylinek počkejte na teplejší dny.

Abyste svoje rostliny přirozeně chránily před škůdci a chorobami, vysaďte na balkoně aksamitníky (afrikány), ty krásně kvetou celou sezónu a současně dobře chrání rajčata před plísněmi.

A jak využíváte balkon vy? Chystáte se letos na jeho úpravy? Budete pěstovat květiny nebo i zeleninu?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development