Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Je lepší kuchyňský kout, nebo samostatná kuchyně?

Byty s kuchyňskými kouty jsou běžným řešením v novostavbách, zatímco v panelových domech nebo činžácích najdeme většinou oddělené kuchyně. Je lepší mít v bytě kuchyňský kout, nebo oddělenou kuchyni?Jaká kritéria musí samostatná kuchyně splnit?

Hned na začátku je třeba si osvětlit jednu věc. Když si budete prohlížet inzeráty bytů 3+kk, nenechte se zmýlit. Jde vlastně o standardní 2+1 s obytnou kuchyní, která se počítá jako další pokoj. V obývacím pokoji najdeme prostě kout, kde se vaří, připravují se pokrmy, stojí zde lednička, sporák a myčka. To může mít své výhody i nevýhody.

Být spolu v obýváku i v kuchyni

Nechme zatím stranou praktickou stránku věci. Obytné kuchyně nebo chcete-li obýváky s kuchyňským koutem vytváří prostor, kde rodina může trávit společně co nejvíc času. Například matka připravuje jídlo, děti si mezitím s otcem hrají. Tradiční model, která nám určitě připomene velké sednice známé ze starých venkovských stavení.

Právě zde se odehrávala setkání rodiny. Dominantou byl většinou velký stůl, za který se všichni pohodlně vešli. Dnes obytným kuchyním většinou dominuje prostorná sedací souprava. A místo před kamny se rodina shromažďuje před velkou televizí. Záleží ale vždy na nás, jak společný prostor dokážeme využít k rodinné pohodě. Obýváky spojené s kuchyňským koutem nám k tomu určitě poskytují řadu možností.

Jak velkou kuchyň potřebujete?

Možná jste si také všimli trendu, kdy se kuchyně stále zvětšují. Monumentální kuchyňské linky ale nejsou zárukou pohodlí a ergonomie. Záleží vždy na konkrétním návrhu a řešení. Malý kuchyňský kout třeba o velikosti kolem 10 metrů čtverečních, který je spojený s prostorným obývákem, bude působit příjemnějším dojmem, než pokud bychom ho oddělili dveřmi.

Na velikost kuchyní a kuchyňských koutů pamatuje i vyhláška č. 268/2009 O technických požadavcích na stavby. Kuchyně může být označována za obytnou místnost, pokud její výměra přesahuje 12 metrů čtverečních. Takže pokud budete mít byt s kuchyní pod 12 metrů čtverečních, musí být označován jako 2+1. Když bude kuchyně mít třeba jen 12,5 metrů čtverečních, bude se jednat o 3+kk.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pochopitelně, vždy záleží na našich požadavcích a potřebách. Někdo bude spokojený s malým kuchyňským koutem a hravě zde uvaří chutná jídla. Jiné potřeby bude mít rodina s dětmi, jiné mladý pár a jiné samostatně žijící senior. Vždy je třeba uvažovat, zda se do kuchyně vejde vše, co potřebujeme. A to včetně spotřebičů a kuchyňských pomocníků, kterých stále přibývá.

Kdy je kuchyně samostatná?

Někdy je těžké poznat, zda to, co realitní společnosti prezentují jako samostatnou kuchyň, je opravdu samostatná kuchyně. Spolehnout bychom se proto vždy měli na svůj zdravý selský rozum.

Pomineme-li zmiňovanou vyhlášku, je jasné, že samostatná kuchyně by měla být oddělená od obývacího nebo jiného prostoru. Optimálně, pokud má samostatný vstup (dveře). Současně je vybavená vlastním zdrojem tepla (např. radiátor, přímotop). Důležité je i vlastní okno, protože přirozené světlo je při vaření prostě nedocenitelné.

Kout, nebo kuchyně?

Zpět k základní otázce. Je lepší kuchyňský kout, nebo oddělená kuchyně? Jako vždy záleží na osobních preferencích a požadavcích. Je pravda, že obytná kuchyně vytváří prostor pro sdílení a trávení společného času. Na druhou stranu, počítejte s tím, že při vaření vznikají výpary, vůně se budou šířit po celém obýváku, což nemusí být vždy příjemné. A jsou tu i další maličkosti, s nimiž je třeba počítat – třeba když k vám nečekaně přijdou hosté, tak horu nádobí na kuchyňské lince prostě neschováte tím, že zavřete dveře.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud se pro kuchyňský kout rozhodnete, myslete na praktickou stránku věci. Důležitá je funkční a silná digestoř, která odsaje kuchyňské výpary a nepustí je dál, než je nezbytně nutné. Vhodné je i jakési optické oddělení kuchyňské linky od zbytku obývacího prostoru. Využívají se různé ostrůvky, barové pulty a podobně.

Otázky spojené s kuchyní a kuchyňským koutem

Jestli se stále nemůžete rozhodnout, zda je pro vás lepší kuchyňský kout spojený s obývákem, nebo oddělená kuchyně, zkuste si upřímně odpovědět na následující otázky. Třeba vám ve finálním rozhodnutí pomůžou.

  1. Potřebujete při přípravě jídla soukromí, nebo naopak uvítáte společnost?
  2. Zvládáte při kuchyňských pracích i další činnosti, jako je třeba hraní si s dětmi, povídání si s přáteli nebo partnerem?
  3. Dokážete si představit, že i přes veškeré snahy výkonné digestoře, budou výpary z jídla cítit i v obýváku?
  4. Jste smířeni s tím, že kuchyňský kout vám neposkytne zázemí, kde se zavřete s kamarády, abyste u šálku kávy probrali, co vás trápí?
  5. Míváte často návštěvy, před kterými chcete ukrýt nepořádek v kuchyni?

Jakému řešení jste dali přednost vy? Jste příznivci oddělených kuchyní, nebo kuchyňských koutů?

Benkova Rezidence

Tipy pro interiérový design

V malých bytech je klíčové efektivní využití každého centimetru. Vestavěné skříně, skládací nábytek a multifunkční kusy, jako jsou rozkládací pohovky nebo stoly, které lze složit ke zdi, jsou skvělými způsoby, jak ušetřit místo.

Trendy v moderním bydlení

V dnešní době se stále více lidí zajímá o udržitelnost a ekologii.

geosan development