Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Je lepší pronájem bytu bez realitky? A co ho raději hned koupit?

Hledáte vlastní bydlení? Rozhlížíte se po bytu v Praze a říkáte si, zda je lepší si ho pronajmout přes realitní kancelář nebo bez ní? A nebude lepší si ho rovnou koupit? Pro koho je výhodnější pronájem bytu a komu se vyplatí uvažovat o jeho pořízení?

Je to velké dilema. Ale rozhodnout se musíte. Čas tlačí a vy potřebujete „někde bydlet“. Najít odpovídající byt není zejména v Praze problém. Kromě starší zástavby zde vznikají nové developerské projekty, které splňují nároky na moderní bydlení, jsou blízko zeleně a zároveň velmi dobře dostupné. Ať už se rozhodnete pro novostavbu nebo byt ve starém činžáku, budete si muset odpovědět na dvě zásadní otázky.

  • Pronajmout/koupit si byt bez realitky, nebo raději s ní?
  • A je lepší pronájem, nebo koupě bytu?

Výhody a nevýhody pronájmu bytu bez realitky

Realitní kanceláře nemají na trhu zrovna dobré jméno. Některým z nich jsou vytýkány praktiky, jež jsou na hraně zákona. Vlastníkům i zájemcům o byt se většinou nelíbí, že je servis realitní kanceláře (jehož úroveň nemusí být vždy vysoká) je vyjde draho.

Nic samozřejmě není černobílé. Názory na služby realitních kanceláří se liší. Někteří z nás by do pronájmu či koupě bytu bez realitky nešli, jiní zase vyhledávají primárně nemovitosti, které nabízí přímo majitel.

Služby realitní kanceláře

  • Administrativa, příprava smluv.
  • Kontrola stavu nemovitosti, doporučení ceny.
  • Inzerce nemovitosti (online i tištěná).
  • Znalecké posudky.
  • Spolupráce s bankami (hypotéka, úvěry).

Nevýhodou pronájmu bytu přes realitní kancelář je, že musíte zaplatit provizi. Ta se většinou pohybuje ve výši jednoho měsíčního nájmu. K tomu může majitel ještě požadovat vratnou kauci, která bývá rovněž ve výši jednoho nájmu. Pronájem bytu se vám tak ihned prodraží.

Jako pozitivum je možné vidět to, že dobrý realitní makléř vám může pomoci vyjednat dobré podmínky pronájmu bytu a upozornit vás na náležitosti, které je třeba vyřešit či sledovat. Pokud se rozhodnete jít do pronájmu bez realitky, dejte si pozor na následující záležitosti.

  • Při prohlídce s majitelem zkontrolujte stav pronajímaného bytu (funkčnost spotřebičů, kohoutků, splachování WC apod.). Závady by měl majitel odstranit, jinak požadujte slevu.
  • Zeptejte se, jak velké jsou náklady na energie (elektřina, plyn, voda, teplo) a na koho budou psané.
  • Zajímejte se o to, zda majitel požaduje zaplacení vratné kauce.
  • Zjistěte, zda trvá na pojištění pronajímaného bytu.
  • Dohodněte se na splatnosti nájmu.
  • Sjednejte si termín nastěhování a při předání bytu sepište tzv. předávací protokol, ve kterém bude mj. specifikováno vybavení bytu.

Vlastní byt versus pronájem

Platit nájem, nebo hypotéku v podobné výši? Rozdíl je zřejmý. Až hypotéku splatíte, zůstane vám nemovitost, ve které budete moci bydlet bez dalších nákladů navíc (samozřejmě kromě zaplacení energií). Ne nadarmo proto ekonomové a další odborníci upozorňují na to, že nejlepší investicí, kterou může člověk udělat, je pořízení vlastního bydlení.

Ne vždy jsme ale v situaci, která je příznivá koupi bytu. O jeho pořízení nebudou pravděpodobně uvažovat mladí lidé, kteří zatím netuší, kam je osud (např. práce) zavede. Také lidé, kteří se často stěhují za prací, nebudou pravděpodobně uvažovat o koupi bytu. Další kategorii lidí, kteří dávají přednost pronájmu, pak tvoří ti, jež dávají přednost pohodlnému bydlení (bez rekonstrukcí a údržby bytu). V tomto případě je ovšem možné dát přednost novostavbě, která po několik (desítek) let nebude vyžadovat žádné větší investice.

Naopak pořízení vlastního bytu oproti pronájmu by měli vážně zvažovat všichni, kteří již našli lokalitu, ve které chtějí zůstat, nebo mají rodinu a je zřejmé, že se nebudou často stěhovat. Současná situace přeje nákupu nemovitostí – ceny bytů jsou dlouhodobě nízko stejně jako úroky u hypoték.

Příklad: Nájemné a splátka hypotéky

A pak jsou tady ještě celkem jednoduché počty. Byt 2+kk si v novostavbě v Praze pronajmete za přibližně 12 000 korun měsíčně. Byt o stejné velikosti koupíte asi za 2,5 milionu korun. Pokud budete mít našetřeno 300 000 korun a vezmete si tedy hypotéku na 2,2 miliony korun, měsíčně budete splácet při úroku 4,34 procent a fixací na 3 roky rovněž 12 000 korun měsíčně. Jen s tím rozdílem, že vám po 25 letech splácení zůstane nemovitost, která vám „bude říkat pane“ a na vás pak bude, zda ji prodáte, pronajmete nebo v ní nadále budete bydlet jen s tím rozdílem, že už nemusíte platit žádné splátky nebo nájemné.

A jak jste na tom vy? Raději pronájem, nebo koupě bytu? S realitkou, nebo bez?

Benkova Rezidence

Komentáře (1):

  1. Jakub Cívík

    15.7.2014 v 12.31

    A co danit zisk z pronájmu? Na to autorka zřejmě zapoměla, takže při pronájmu za 12 000,- Kč a splátce hypotéky 12 000,- Kč na tom těžce proděláváte…

Komentování je uzamčeno.

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development