Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Kde bydlet za Prahou: Jaké jsou oblíbené lokality v okolí metropole?

Za poslední dva roky výrazně narostly ceny pražských bytů. Průměrná částka nově prodávaných bytů koncem loňského roku vzrostla o 19 %. Společně se zdražováním se zvyšuje zájem o bydlení za Prahou, kde vznikají nové developerské projekty. Které lokality jsou v okolí metropole oblíbené?

Bydlet za Prahou, v satelitech na okraji velkoměsta nebo blízko centra. To je dilema, které musí vyřešit každý, kdo investuje do nového bydlení. Často to není jednoduché. Často hrají zásadní roli finance. Zvlášť v době, kdy jdou ceny nemovitostí nahoru.

Koncem loňského roku stál metr čtvereční pražského bytu v průměru přes 85 tisíc korun. Ještě předloni to bylo kolem 72 tisíc korun. Zároveň podle statistik developerů loni klesl počet prodaných bytů, a to o 17 % na 5 500.

Praze chybí byty

Zdražování bytů i pokles prodeje souvisí podle názorů některých odborníků s nedostatečnou výstavbou nových nemovitostí v metropoli. Důvodem je ubývající počet vhodných pozemků i zdlouhavé povolovací řízení nové výstavby. Loni bylo do konce listopadu vydáno povolení jen na něco málo přes 2 tisíce nových bytů. Letos by mohl počet prodaných bytů v Praze klesnout na 5 tisíc a jejich cena by se podle odhadů realitních společností mohla zvýšit o dalších 5 %.

Zlom v pražském realitním trhu nastal v polovině roku 2015. Od té doby vzrostly prodejní ceny nových bytů o 53,5 %. Od poloviny roku 2013 do konce pololetí 2015 přitom byty zdražily jen o 2 %. Nejlevnější byty jsou stále na Praze 4 a Praze 9, kde se průměrná nabídková cena pohybuje téměř pětinu pod pražským průměrem.

Centrum je v porovnání s průměrem pochopitelně dražší. Zatímco garsonku v Praze 9 pořídíte za 2,1 milionů korun, v Praze 1 stojí téměř 14 milionů. Ceny tlačí nahoru klesající počet dostupných bytů. Svoji roli hraje i ekonomická situace, protože lidé jsou ochotní za byty utrácet.

Bydlení za Prahou

Společně s tím, jak rostou ceny bytů v Praze, dostávají se do popředí zájmu opět lokality za Prahou. Ty přitahují také lidi, zejména rodiny s dětmi, hledající blízkost přírody. Mnohdy zde rodinný domek pořídíte za cenu pražského bytu. Za Prahou vznikají také nové developerské projekty – výstavba bytových domů.

Zhruba před deseti lety byl velký zájem hlavně o Černošice, Řevnice nebo Dolní Břežany, později se zájem developerů i lidí hledajících bydlení přesunul východně a severně od Prahy. Lokality západně od Prahy byly a jsou atraktivní hlavně kvůli dostatku zeleně. V minulosti se zde nestavěla satelitní městečka oblíbená v devadesátých letech, takže je zde často individuální výstavba. Mezi poptávané lokality patří hlavně Dobřichovice nebo zmiňované Řevnice a Černošice. Už za první republiky patřila tato místa letním rezidencím pražských továrníků.

Oblibě se dlouhodobě těší i oblast Praha-západ. Atraktivní místa najdete rovněž na jih od metropole. Krajina je tady členitá a půvabná. Malé vesničky jsou malebné. Svoji roli hraje pochopitelně i doprava a dobré napojení na silnice a dálnice. Zájem je například o lokality, jako je Mníšek pod Brdy nebo Řitka, případně Zlatníky nebo Jesenice.

Východně od Prahy jsou to Čelákovice, Lysá nad Labem, Nymburk i Poděbrady. V poslední době potom Brandýs nad Labem. Developery v poslední době láká i sever. Poměrně dobrou pověst má v poslední době například oblast kolem Kralup nad Vltavou. Kvůli dobré dopravní dostupnosti po dálnici D5 je zajímavý i Beroun ležící na západ od metropole.

Výběr bydlení a priorit

S bydlením za Prahou je většinou spojené dojíždění do metropole, ať už za prací nebo do školy. Je proto vhodné zamyslet se nad tím, jak dlouhou dobu budete ochotni strávit za volantem. Řešením může být i výběr lokality, která se rozkládá na železniční trati.

Při výběru místa, kde budete hledat dům nebo byt, můžete jednoduše nasednout do vlaku a trasu si projet. Vlakové spojení z hlavního nádraží vás může zavézt například do Řevnic, Hlásné Třebáně, Úval, Vraného nebo Libčic. Zrekonstruovaný dům tady mnohdy koupíte levněji než byt v Praze. Například menší rodinný dům v Mníšku pod Brdy pořídíte kolem 4 milionů korun.

Přestěhovat se do obce za Prahou má své výhody i nevýhody, které je třeba zvážit. Mínusem je delší dojíždění, zvlášť pokud pracujete v centru Prahy. Výhodou je zeleň a čistší vzduch. Smířit se budete muset s méně rozsáhlou občanskou vybaveností, ačkoli i na venkově fungují školy, školky, obchody a sportoviště, což většinou nenajdete v uměle vytvářených satelitech.

Aktuálním trendem je žít v místě, tedy nejezdit domů jen přespávat. Lidé stále více dávají přednost lokalitám, kde najdou sousedy, příjemnou hospůdku nebo kavárnu, trasy na kolo nebo procházky.

A spolu s trendy se proměňují i tužby po ideálním bydlení. V devadesátých letech vedly satelity. Před několika lety se lidé začali znovu vracet do center (nebo širších center) velkých měst. Nyní někteří dávají přednost venkovu, respektive vesnicím u velkých měst.

Jakou lokalitu byste si vybrali vy?

Benkova Rezidence

Trendy v moderním bydlení

V dnešní době se stále více lidí zajímá o udržitelnost a ekologii.

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

geosan development