Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Klidnější i rušná Praha 10. Jak se v ní bydlí?

Pod pojmem „bydlení v Praze 10“ si snad ani nelze představit nic konkrétního, protože právě tato poměrně rozlehlá městská část naší metropole nabízí jak klidnější charakter bydlení, tak i rušná místa poblíž stanic metra a MHD, odkud se dá do centra Prahy dostat během pár minut. Vzhledem k příjemné rozmanitosti si Praha 10 získala oblibu a je rozhodně vyhledávanou pražskou lokalitou pro bydlení.

Praha 10 působí už na první pohled zcela nesourodě a jako celek se nesoudí příliš lehce. Například Vršovice, část Vinohrad a nebo Hostivař mají totiž zcela odlišný charakter. Kromě nich do městské části Praha 10 řadíme také Kolovraty, Strašnice, Malešice, Štěrboholy, Záběhlice, Uhříněves, Zahradní Město a další. Navíc jde rozvoj v Praze 10 celkově stále dopředu a uspokojí jak ty, kteří vyhledávají poklidné bydlení, tak i nároky těch, kteří pro bydlení vyžadují rušnější lokality.

Bydlení v Praze 10

V některých lokalitách Prahy 10 během posledních let probíhala výstavba rozsáhlých bytových projektů, díky kterým se pak například Uhříněves stala ideální alternativou bydlení v širším centru Prahy. Doprava do centra metropole je totiž odtud naprosto jednoduchá především díky železniční dopravě, nemluvě o dalších výhodách. Centrum historického sídliště bylo v Praze 10 vybudováno v rámci bytového projektu v Malešicích. Vznikly zde 20ti patrové výškové budovy, které výrazně změnily zdejší panorama. Krom toho se zejména během posledních pár let Praha 10 často vyskytuje v hledáčku developerů, kteří právě do této městské části směřují výstavbu svých nových projektů. Ty v drtivé většině zvyšují celkový zájem o bydlení v Praze 10 a nové byty jsou velmi často rozprodány ještě před dokončením samotné výstavby.
Ceny realit v Praze 10
Stejně jako se různí charakter této městské části, mění se samozřejmě i ceny bydlení. Základním hlediskem a kritériem k určení ceny za bydlení v Praze 10 je především poloha. Čím více k okraji oblasti, tím je bydlení lacinější a pohybuje se kolem 39 000 korun/m2. Nová výstavba blíže centru se pohybuje kolem 45 – 60 tisíc za m2. Částečně do Prahy 10 zasahují také Vinohrady, ve kterých se cena za bydlení mnohdy vyšplhá ještě výše.
Hodnotu a lukrativnost pozemků v Praze 10 lze určit jen velmi těžko. Kritérii pro výši ceny za m2 je především dopravní dostupnost, infrastruktura a kromě velikosti pozemku samozřejmě také to, o jaký druh pozemku se jedná a co na něm lze postavit. Nejvýše se ceny pohybují za stavební pozemek nebo pole, které se prostřednictvím změny územního plánu změní na pozemek stavební.
Infrastruktura a občanská vybavenost
Různorodost městské části Praha 10 poskytuje skvělé podmínky pro bydlení, ať už se jedná o mladé páry, singles, rodiny s dětmi či vyšší věkové kategorie. Pokrytí MHD je zde široké a nachází se zde dostatek hřišť, školek, škol a sportovních areálů i obchodů. Velkou výhodou Prahy 10 je areál Hamerského rybníka, vybízející k relaxaci i sportování.

Villa Střížkovská

Ceny nemovitostí: Je správný čas pořídit si byt?

Žádné velké zlevňování se zatím na realitním trhu nekoná. Ceny nemovitostí sice zpomalily svůj růst, ale pořád stoupají, i když mírnějším tempem. V některých regionech ovšem domy a byty zlevnily, a protože jsou hypotéky dostupné, přibývá zájemců o pořízení vlastní nemovitosti. Svoji roli hraje i jistota – mít možnost bydlet ve vlastním je v době, jako je tato, k nezaplacení.

Chalupa a chata jako druhé bydlení? Zájem roste, ceny také

Když Češi nemůžou do zahraničí, jedou na chatu nebo chalupu. Fenomén známý z normalizace z minulého století se v trochu jiné formě vrací i v době koronavirové krize. Touha po pobytu v přírodě je natolik silná, že lidé neváhají brát si na „druhé bydlení“ hypotéku. A to i přesto, že rekreační nemovitosti díky vyšší poptávce v posledních měsících zdražují. Na druhou stranu, vlastnit dům, chalupu, chatu nebo byt v rekreační oblasti může představovat určitou jistotu v nejisté době.

geosan development