Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Koberec do bytu. Jak ho správně vybrat?

Při plánování rekonstrukce bytů se lidé vedle dřevěných a plovoucích podlah stále častěji rozhodují pro koberce. Nové i zrenovované byty tak zútulňují kusové nebo metrážní koberce. Spolu s nimi vstupují do interiéru i některé výhody. Koberce totiž tlumí kročejový hluk, snižují koncentraci jemného prachu ve vzduchu a přírodní koberce z vlny mohou dokonce regulovat mikroklima. Jaký koberec do vašeho bytu je ten správný?

Koberce nejsou jen estetickou, ale také praktickou záležitostí. Vedle toho, že zútulňují interiér snižují i riziko uklouznutí na podlaze a v místnosti udržují teplo. Silné koberce se dokonce doporučují jako izolace, zejména pak do starších domů nebo bytů. Vhodné jsou také jako předložky před postel nebo pohovku, protože jen málokdo se chodidlem rád dotýká studené podlahy.

Už dávno neplatí, že lidé musí vybírat jen z několika dekorů koberců, naopak, trh s nimi se rozrůstá, koberce sledují poslední designové trendy. Při výběru se ale kromě barvy nebo motivu na koberci řiďte i dalšími parametry – klíčová je hlavně výška vlasu nebo materiál, z něhož je koberec vyrobený.

Zpracování koberce totiž ovlivňuje, jak odolný bude a jakou zátěž unese. „Před výběrem kusového i metrážního koberce bychom měli vždy znát odpovědi na základní otázky, tedy kam koberec pořizujeme a jak velké zátěži bude vystavený. Zatímco do ložnice jsou příjemné koberce s vyšším vlascem, do kuchyně je vhodnější zvolit kusový koberec nebo běhoun, jenž se snadno udržuje,“ radí Tomáš Linhart z e-shopu Můjkoberec.cz.

Kusové koberce jsou interiérovým trendem

Hlavně moderně zařízené domácnosti dávají přednost kusovým kobercům, které zútulňují například střed obývacího pokoje. Používají se ale i v ložnicích, pracovnách nebo dětských pokojích či v kuchyních. K nejlevnějším typům kusových koberců se řadí bouclé neboli tkané koberce bez vlasu. Jejich výhodou je, že se snadno udržují. Objevují se proto i v kuchyních nebo předsíních.

Většina kusových koberců se ale vyrábí z polypropylenu. Tyto koberce odolávají vysoké zátěži, jsou cenově dostupné a dobře se po nich chodí. Vyšší vlas mají koberce typu frisé, které jsou k dostání s dlouhým i kratším vlasem. Dalším typem jsou koberce z materiálu heatset, jemuž se přezdívá umělá vlna. Struktura vlákna se totiž podobá vlně, koberec je na dotek měkký a jemný, může mít i velmi vysokou hustotu vláken, takže drobečky a nečistoty nepropadají, ale drží se na povrchu. Koberce s dlouhým vlasem jsou známé jako shaggy a hodí se zejména do ložnice nebo před sedačku.

„Nepřekonaným materiálem je vlna. Má vlastnosti, které nelze nahradit umělými materiály. Výhodou je vysoká hustota vlasů a kvalita zpracování. Protože je vlna přírodní materiál, umí nasát vlhkost; pokud je v interiéru suchý vzduch, zase vlhkost uvolní, a tak přirozeně reguluje mikroklima,“ dodává odborník na koberce Marek Černý. Protože koberce z vlny vydrží po celé generace a neztrácejí na hodnotě, doporučuje je i jako investici. Toto platí zejména pro ručně tkané koberce.

Byt pokrytý pohodlným kobercem

Metrážní koberce jsou rovněž populární a využívají se jak v obývácích, tak například v pracovnách, dětských pokojích nebo ložnicích. Při výběru je důležité řídit se tím, v jakém prostředí bude koberec umístěný. Záleží především na takzvané zátěžové třídě. „Do běžného bytu stačí střední zátěžová třída 22. Minimum je 21 a nejvyšší, kterou doporučujeme, je 23. Pro administrativní budovy nebo kanceláře je vhodné zvolit minimální zátěžovou třídu 31,“ vysvětluje Tomáš Linhart.

Celoplošné koberce se liší také materiálem a provedením. Střižené koberce jsou vyrobené tak, že vlas se utká jako smyčka, která se posléze ustřihne strojem. Smyčkové koberce tvoří vlákna protkaná na druhou stranu. I proto jsou odolnější a používají se do prostorů s vyšší zátěží, zatímco střižené koberce jsou měkčí a vhodnější do ložnic nebo obýváků. Polypropylen je považovaný za základ, je levnější. Polyamid je měkčí a odolnější, koberce mívají lesklejší efekt.

Metrážní koberce se prodávají v rolích, většinou čtyřmetrových, některé jsou ale třímetrové nebo pětimetrové. Při výběru koberce je třeba počítat, aby zůstalo co nejméně zbytkového materiálu a tím pádem se cena nevyšplhala zbytečně nahoru. Pokládku koberců pak mohou zajistit specializované firmy.

Jsou vám koberce sympatické, nebo dáváte přednost jiným podlahovým krytinám?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development